promhtheas-aekΗ ανώτερη ΑΕΚ επικράτησε 84-53 του Προμηθέα σ’ έναν φιλικό αγώνα, που είχε το χαρακτήρα γιορτής, στο κατάμεστο κλειστό γυμναστήριο της ΕΑΠ. Οι δύο προπονητές Μάκης Γιατράς και Βαγγέλη Ζιάγκος είχαν την ευκαιρία να προβούν σε αρκετές δοκιμές, καθώς οι ομάδες τους βρίσκονται στο τελικό στάδιο της προετοιμασίας τους ενόψει της νέας σεζόν.

Η «Ένωση» ξεκίνησε εξ αρχής δυνατά και προηγήθηκε με 20-13 στο 6′ και με 29-16 στο φινάλε της πρώτης περιόδου, αλλά ο Προμηθέας αντέδρασε και προσπάθησε να μείνει κοντά στο σκορ (24-36 στο 15’, 30-44 στο ημίχρονο). Στο δεύτερο, όμως, ημίχρονο η ομάδα της ΑΕΚ κατάφερε να ξεφύγει με 50-29 στο 25′ και με 59-39 τρία λεπτά μετά, «καθαρίζοντας» επί της ουσίας την άτυπη νίκη. Σε τυπική διαδικασία εξελίχθηκε η τελευταία περίοδος.

Στην ανάπαυλα του ημιχρόνου ο γενικός γραμματέας της ΕΟΚ και πρόεδρος της ΕΣΚΑ-Η Τάκης Τσαγκρώνης απένειμε τα μετάλλια και το Κύπελλο του περυσινού πρωταθλήματος της Γ’ Εθνικής στον Προμηθέα, ενώ ο Προμηθέας βράβευσε την ομάδα της ΑΕΚ για την επάνοδο της στα μεγάλα έπειτα από απουσία τριών χρόνων σαλόνια (την πλακέτα παρέλαβε ο αρχηγός της ομάδας Μιχάλης Πολυτάρχου) και τον προπονητή της Βαγγέλη Ζιάγκο, για την καθοριστική συμμετοχή του στην άνοδο.

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 16-29, 30-44, 43-62, 53-84
ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ ΠΑΤΡ.(Γιατράς): Ντιπ 5, Λάππας, Κατιάκος 4, Γιαννικόπουλος, Πετρόπουλος 3 (1), Πέττας 10 (2), Τασόπουλος 4, Μαναβόπουλος 8, Χαμηλός, Σουφλιάς 8, Σακελλαρόπουλος 3, Σερέτης, Μαλτέζος 2, Τζακόπουλος 7 (1).
ΑΕΚ (Ζιάγκος): Ράιτ 10 (2), Κάιλς 3, Ουίλιαμσον 7, Σάκοτα 9 (1), Σαρικόπουλος 12, Γκούντριτζ 2, Κασελάκης 12 (2), Πολυτάρχου 3 (1), Παπαντωνίου 4, Νίκολιτς 3 (1), Τσιάκος 4, Καμπερίδης 11 (1), Παπαδιονυσίου 2, Μπούτρης 2.