Ανεβάζοντας στροφές στο δεύτερο ημίχρονο και χωρίς να βρει ιδιαίτερη αντίσταση ο Παναθηναϊκός επικράτησε του Αρη με 87-58 και πλέον βρίσκεται με το ένα πόδι στον τελικό του Κυπέλλου Ελλάδος.

Κορυφαίος παίκτης για τους «πράσινους» ήταν ο Κώστας Τσαρτσαρής με 19 πόντους, 8 ριμπάουντ, 1 κλέψιμο και 1 μπλοκ, ενώ καλή εμφάνιση πραγματοποίησε ο Δημήτρης Διαμαντίδης και ο Μιλένκο Τέπιτς. Από την αντίπερα όχθη ο Αντονι Τάκερ ξεχώρισε με 21 πόντους.

Ο Παναθηναϊκός ξεκίνησε δυνατά το ματς και με καλή άμυνα προηγήθηκε με 14 πόντους (19-5 στο 7′). Οι «πράσινοι» ανάγκασαν τους φιλοξενούμενους να υποπέσουν σε πολλά λάθη και με πολύ καλούς τους Διαμαντίδη και Σάτο τελειώσαν την πρώτη περίοδο με 24-16.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο ο Αρης εκμεταλλεύτηκε τη χαλάρωση του Παναθηναϊκού ροκανίζοντας τη διαφορά. Οι «κίτρινοι» ευστόχησαν σε κάποια δύσκολα σουτ και χτυπώντας στο πικ ‘εν ρολ κατάφεραν να μειώσουν τη διαφορά στους πέντε πόντους (39-35).

Η ίδια κατάσταση συνεχίστηκε στο ξεκίνημα του τρίτου δεκαλέπτου με τον Αρη να πλησιάζει στους τέσσερις (43-39 στο 21′). Απο εκείνο το σημείο το «τριφύλλι» πάτησε… γκάζι, έκανε σέρι 10-0, πήρε διαφορά 14 πόντων (53-39). Οι «κίτρινοι» μείωσαν στους 7 (55-48), αλλά ο Παναθηναϊκός έκανε επιμέρους σκορ 19-1, ενώ η διαφορά εκτοξεύτηκε ακόμα και στους 31 πόντους (87-56) για να διαμορφώσει λίγο αργότερα  ο Κώστας Σλούκας το τελικό 87-58.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΙΚΟΣ-ΑΡΗΣ 87-58
Διαιτητές: Τανατζής- Ψαριανός- Ανδρικόπουλος
ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 24-16, 43-37, 70-49, 87-58
ΠΑΝΑΘΗΝΑΙΚΟΣ (Ομπράντοβιτς): Καραμαλέγκος 1, Τέπιτς 14(1), Μπόγρης 1, Περπέρογλου 6, Καϊμακόγλου 6(1), Φώτσης 4, Σάτο 11, Ζούμπος, Τσαρτσαρής 19 (5/6 διπ., 8 ριμπ.), Διαμαντίδης 11 (8 ασίστ), Βουγιούκας 10, Καλάθης 5.
ΑΡΗΣ (Ντρούκερ): Μπράουν 1, Ντάνστον 8, Σλούκας 11 (2), Ταπούτος 5 (1), Τάκερ 21(2), Τσαϊρέλης 5, Χατζηβρέττας, Χαραλαμπίδης 3, Σκορδίλης 2, Κουμπούρας, Μπορόβνιακ, Χρυσικόπουλος 2.