Καλύτερο ξεκίνημα δεν θα μπορούσε να κάνει η Εθνική Νέων στο Ευρωμπάσκετ U20 του Ταλίν. Το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα υποχρέωσε τη Σερβία στη δεύτερη ήττα της στη διοργάνωση με 79-73, κάνοντας παράλληλα το πρώτο και αποφασιστικό βήμα για την πρόκριση. Παράλληλα, η Ελλάδα κάνει… άνω κάτω τον 1ο όμιλο της διοργάνωσης και μπορεί πλέον να βάλει πλώρη ακόμα και για την πρώτη θέση.

Οι Παπαπέτρου (18 πόντοι), Λαρεντζάκης (16 πόντοι) ήταν οι πρώτοι σκόρερς της Εθνικής, ενώ ο Γιάννης Αντετοκούμπο πέτυχε 14 και η Εθνική είχε +22 στο “+/-” όσο βρισκόταν στο παρκέ! Η είσοδος του στο τρίτο δεκάλεπτο, δε, βοήθησε την Εθνική να “επιστρέψει” στο ματς. Οι Σέρβοι έκαναν σερί 15-0 από το 22′ μέχρι το 27′ και προηγήθηκαν 55-44 αλλά η ελληνική απάντηση ήταν άμεση. Οι παίκτες του Κώστα Μίσσα μείωσαν τη διαφορά μέχρι το τέλος της τρίτης περιόδου στους πέντε πόντους και στο τέταρτο πέρασαν πάλι μπροστά στο 34′ με κάρφωμα του Αντετοκούμπο.

Η Εθνική δεν έχασε ξανά το προβάδισμα στα τελευταία 6 λεπτά. Στα τελευταία δευτερόλεπτα η Σερβία είχε την ευκαιρία να στείλει το ματς στην παράταση αλλά μετά τη βολή του Λαρεντζάκη που έκανε το σκορ 76-73 2” πριν από τη λήξη, ο Μίτροβιτς έκανε λάθος πάσα και οι διεθνείς μας πανηγύρισαν τη σπουδαία νίκη.

ΕΛΛΑΔΑ-ΣΕΡΒΙΑ 79-73
ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 16-20, 38-35, 54-59, 79-73
ΕΛΛΑΔΑ (Μίσσας): Μποχωρίδης 16 (2), Λαρεντζάκης 17 (2τρ., 4ρ., 4ασ., 4κλ.), Παπαπέτρου 18 (3), Καραμαλέγκος 1, Σλαφτσάκης 2, Μήτσιαλος, Αντετοκούνμπο 14 (2), Μελισσαράτος 2, Αγραβάνης 9, Καμπερίδης.
ΣΕΡΒΙΑ (Γιοβάνοβιτς): Ρέλιτς 4, Κρστιτς 8, Μαρίνκοβιτς 17, Αβράμοβιτς 2, Μίτροβιτς 15, Μιλιένοβιτς 10 (1), Αντριτς 8 (2), Μπόιτς, Μιλόσεβιτς, Μπεζμπραντίτσα 9 (1), Γιάνκοβιτς.