Πρόκριση για Πανιώνιο και Άρη στα ημιτελικά του κυπέλλου

aris-pelekanosΟ Αρης πέτυχε τη νίκη μέσα στο Παλατάκι, απέναντι στον ΠΑΟΚ  με 71-63 και πήρε την πρόκριση στην επόμενη φάση του Κυπέλλου. Οι γηπεδούχοι μπήκαν καλύτερα στο ματς και χάρη στην καλή άμυνα προηγήθηκαν με 7 πόντους (13-6) στο 6΄. Ο Αρης στη συνέχεια  απάντησε με αποτέλεσμα να ολοκληρωθεί η πρώτη περίοδος με 16-15. Οι “κίτρινοι”  προηγήθηκαν στο 17΄μετά από τρίποντο του Λευτέρη Μποχωρίδη (25-26), ενώ το ημίχρονο τους βρήκε να προηγούνται με 32-34.

Στην επανάληψη, καμία από τις δύο ομάδες δεν κατάφερνε να ξεφύγει στο σκορ με τις δύο ομάδες να εναλλάσσουν το προβάδισμα. Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο ο Αρης με τρίποντο του Μποχωρίδη διαμόρφωσε το 49-55 στο 34΄, ενώ η διαφορά άγγιξε το +9  (63-54) στο 38′  με τρίποντο του Ασημακόπουλου. Ο ΠΑΟΚ απάντησε με τον Μαργαρίτη λίγο πριν από τη δίλεπτη διακοπή του παιχνιδιού λόγω αντικειμένων στον αγωνιστικό χώρο.

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 16-15, 32-34, 47-50, 63-71

ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ – ΚΟΛΟΣΣΟΣ Ρ. 82-65
Ιδού η Ρόδος, ιδού όμως και η… Νέα Σμύρνη είπε ο Πανιώνιος στον Κολοσσό, τον οποίο νίκησε με 82-65 και τον άφησε εκτός συνέχειας του κυπέλλου Ελλάδας. Οι νεοσμυρνιώτες πήραν την πρόκριση για τα ημιτελικά, παίζοντας πολύ καλό μπάσκετ στο μεγαλύτερο διάστημα του ματς, αν και κάπου στα μισά του δευτέρου ημιχρόνου είδαν τη διαφορά των 20 πόντων που ‘χαν «χτίσει» (46-26) να… εξανεμίζεται (56-50). Οι παίκτες του Γιάννη Σφαιρόπουλου, ωστόσο αντέδρασαν σωστά σ’ αυτή την αντεπίθεση των «ιπποτών», έφεραν το ματς και πάλι στα μέτρα τους και πήραν τη νίκη-πρόκριση.

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 27-17, 48-31, 62-52, 82-65