EURΟ: ΣΕΡΒΙΑ-ΛΙΘΟΥΑΝΙΑ 90-100

Από το πρώτο λεπτό έδειξε ποιος είναι το αφεντικό, έφτασε στα… 100,  επιβεβαιώνοντας ότι είναι φαβορί!  Η Λιθουανία επικράτησε της Σερβίας με δείχνοντας τις άγριες διαθέσεις της.  Η Λιθουανία με καταιγισμό τριπόντων και με τριπλέτα τους Πόντσιους, Καλνιέτις και Βαλαντσιούνας κατάφερε να έχει τον έλεγχο του αγώνα χωρίς να απειληθεί ουσιαστικά και να κάνει ένα μεγάλο βήμα για την πρόκριση στους «8».

Τι παιχνίδι είχε… πάθος από το πρώτο κι όλας λεπτό με τις δυο ομάδες να προσπαθούν αν δώσουν τον καλύτερο τους εαυτό. Η Σερβία κατάφερε να πάρει το προβάδισμα στο 6′ (12-7), αλλά το κάρφωμα του Βαλαντσιούνας και το τρίποντο του Γιασάιτις έφερε το ματς στα ίσια (14-14).  Οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ χωρίς καμία να μπορεί να ηγηθεί του αγώνα. Ο Γιασικεβίτσιους όμως λίγα δεύτερα πριν τη λήξη του δεκαλέπτου έκανα το(26-22) για να μειώσει με δύο βολές ο Μάτσβαν στο τέλος της περιόδου.

Η δεύτερη περίοδος έχει όνομα. ‘Βροχή τριπόντων” με τη Λιθουανία να πετυχαίνει το ένα τρίποντο μετά το άλλο (7/10 στο πρώτο ημίχρονο). Βαλαντσιούνας, Καλνιέτις, Πότσιους ανέβασαν τη διαφορά στο +9 (43-44 στο 15’).  Η Σερβία δεν μπορούσε να ευστοχήσει σε κοντινά σουτ (11/24δ.)  με αποτέλεσμα το ημίχρονο να τελειώσει στο +10 για τους διοργανωτές (54-44).

Το ίδιο σκηνικό συνεχίστηκε και στα πρώτα λεπτά της επανάληψης με τη διαφορά να φτάνει στο +13 (61-48). Οι «πλάβι» προσπάθησαν να αντιδράσουν και με ατομικές προσπάθειες μείωσαν στο 25′(56-63), αλλά η προσπάθεια πήγε …στράφι, αφού η τεχνική ποινή που δέχτηκε ο Τεόντοσιτς και συνάμα το τρίτο του φάουλ ανέβασαν και πάλι τη διαφορά διψήφιο αριθμό (67-56).

Η… ροή τριπόντων συνεχίστηκε και στην τελευταία περίοδο. Η διαφορά έφτασε στο +14 στο 33′  (84-70). ΟΙ Σέρβοι ξαναπροσπάθησαν να απειλήσουν κυρίως με την άμυνα έτσι ήρθε και το επιμέρους σκορ 9-2 (79-86στο 35′ , με 5 πόντους του Τεόντοσιτς), αλλά η Λιθουανία είχε τον… ασυγκράτητο στα τρίποντα. Η διαφορά ανέβηκε ξανά στο +14 (97-83) στο 38′ φτάνοντας έτσι σε μια μεγάλη νίκη!

ΣΕΡΒΙΑ – ΛΙΘΟΥΑΝΙΑ 90-100
ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 24-26, 44-54, 68-78, 90-100
ΣΕΡΒΙΑ (Ιβκοβιτς): Τεόντοσιτς  16(4), Τέπιτς 12 , Ράσιτς 3 (4ασ.), Μπιέλιτσα 2, Μάρκοβιτς 2, Σαβάνοβιτς 16 (1) , Κέσελι 6 (2), Κρστιτς 21 (8/15δ.), Πέροβιτς 4, Μάτσβαν 8.
ΛΙΘΟΥΑΝΙΑ (Κεμζούρα): Καουκένας 8 , Καλνιέτις 19 (5/7τρ., 7ασ.) ,  Πότσιους 13 (2), Γιανκούνας 13 (1), Σονγκάιλα 2, Γιασάιτις 9 (1) , Βαλαντσιούνας 18 , Γιασικεβίτσιους 14 (2τρ., 7ασ., Γιαβτόκας 4.

* Πριν την έναρξη του αγώνα τηρήθηκε ενός λεπτού σιγή στη μνήμη των θυμάτων του αεροπορικού δυστυχήματος στη Ρωσία. Το πρωί της Τετάρτης (7/9) αεροσκάφος στο οποίο επέβαινε μεταξύ άλλων κι η ομάδα χόκεϊ της Λοκομοτίβ Γιάροσλαβ συνετρίβη αμέσως μετά την απογείωσή του και σκοτώθηκαν 43 άτομα, ενώ μόλις 2 ήταν οι επιζώντες, που περισυνέλεξαν τα σωστικά συνεργεία… Ο ένας εκ των δύο είναι ο επιθετικός της ομάδας, Αλεξάντρ Γκαλίμοφ, ο οποίος ωστόσο έχει πέσει σε κώμα, με σοβαρά εγκαύματα, που καλύπτουν το 80% του σώματός του.