EURO: ΦΙΝΛΑΝΔΙΑ-ΡΩΣΙΑ 60-79

Σε ένα παιχνίδι χωρίς συναρπαστικές εμφανίσεις από καμία από τις δύο ομάδες, η Ρωσία επικράτησε της Φινλανδίας με 79-60, παίρνοντας την πρόκριση στην επόμενη φάση.
Η Φινλανδία δεν έβρισκε με τίποτα το καλάθι (11/37δ.), από την άλλη η Ρωσία δεν είχε στόχο στα τρίποντα (1/10) και όμως χάρη στις στα κλεψίματα (14) και τις συνεργασίες κοντά στο καλάθι, πήρε τη νίκη-πρόκριση σε ένα ματς που δεν παρουσίασε ενδιαφέρον…

Η πρώτη περίοδος ήταν μάλλον για … κλάματα (!), καθώς καμιά ομάδα δεν έδειξε ούτε στο ελάχιστο τον καλό της εαυτό. Η Φινλανδία πήρε το προβάδισμα με 11-8 στο 8′, αλλά οι Ρώσοι με επιμέρους σκορ 10-3 κατάφεραν να προηγηθούν στο πρώτο δεκάλεπτο με (18-14).

Η συνέχεια ήταν ανάλογη με τη Ρωσία να εκμεταλλεύεται στο έπαρκο τα λάθη των αντιπάλων (11 στο πρώτο ημίχρονο) καταφέροντας σταδιακά να ανεβάζουν τη διαφορά (33-20). Σε αυτό βέβαια βοηθούσε και η υπερβολική αστοχία των Φινλανδών στα δίποντα (4/19 μέχρι εκείνο το σημείο), ενώ  και στα έξι τρίποντα που επιχείρησαν δεν κατάφεραν να βρουν στόχο.  Το ματς συνεχίστηκε στο ίδιο μοτίβο με τις δύο ομάδες να μένουν άποντες από το 17′ έως το 20′!

Η επανάληψη ήταν το ίδιο ανιαρή. Η Φινλανδία δεν μπορούσε να βρει στόχο (7/27δ.), με αποτέλεσμα η Ρωσία με όπλο της τις επιτυχημένες συνεργασίες (16 ασ.) να κρατά σταθερά ένα μεγάλο προβάδισμα. Οι Φινλανδοί έμειναν χωρίς καλάθι για τρία λεπτά (22′-25′) και η Ρωσία έφτασε τη διαφορά στο +21 (59-38).
Στο τέταρτο δεκάλεπτο δεν διαφοροποιήθηκε η κατάσταση, εκτός από κάποιες ωραίες φάσεις (και αυτές όχι πολλές) που προσέφερε η Ρωσία.  Η ομάδα του Μπλατ διατηρούσε πάνω από 17 πόντους διαφορά σε όλο το τελευταίο δεκάλεπτο παίρνοντας έτσι μια άνετη νίκη.

ΦΙΝΛΑΝΔΙΑ – ΡΩΣΙΑ 60-79
ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 14-18, 20-33, 38-59, 60-79
ΦΙΝΛΑΝΔΙΑ (Ντέτμαν): Κοϊβίστο 4, Νίκιλα 2, Μούρινεν, Χαφ 14 (4/4τρ.), Λι  11, Σαλίν, Κότι 6, Κόπονεν 10 (2), Μακαλάινεν, Βίρτανεν 2, Ρανίκο 11 (3).
ΡΩΣΙΑ (Μπλατ): Βοροντσέβιτς 11, Μοζγκόβ 11, Μπίκοβ 8, Φριτζόν 6, Σβεντ 12 (1τρ., 6ασ.), Χριάπα 7 (11ασ., 3κλ, 1μπλ.), Αντόνοβ 2, Μόνια 6, Πονκρασόβ , Κιριλένκο 14 (4κλ., 1μπλ.).