EURO: ΓΕΡΜΑΝΙΑ-ΤΟΥΡΚΙΑ 73-67

Η Γερμανία είναι ακόμα ζωντανή! Και δεν είναι ακόμα ζωντανή ούτε λόγω του Ντιρκ Νοβίτσκι, ούτε του Κρις Κέιμαν, αλλά του… Φίλιπ Σβέθελμ, του 21χρονου σούτινγκ γκαρντ που πέτυχε 11 πόντους με 3/3 τρίποντα στο τέταρτο δεκάλεπτο και η «νατσιονάλμανσαφτ» νίκησε την Τουρκία με 73-67, παραμένοντας «ζωντανή» στη κυνήγι της πρόκρισης.

Πλέον, η Γερμανία χρειάζεται είτε νίκη επί της Λιθουανίας και νίκη της Τουρκίας επί της Σερβίας (προκειμένου να βγάλει από τις ισοβαθμίες την ήττα από τη Σερβία) για να περάσει στην επόμενη φάση, είτε τριπλή ισοβαθμία με Σερβία και Λιθουανία στην περίπτωση που νικήσει αύριο η Σερβία την Τουρκία. Για να συμβεί αυτό θα πρέπει τότε οι Λιθουανοί να κάνουν δύο ήττες και οι Γερμανοί να νικήσουν αύριο τους διοργανωτές με 11+ πόντους διαφορά.

Το φινάλε του αγώνα ήταν συγκλονιστικό, όπως και ολόκληρο το δεύτερο ημίχρονο, το οποίο δεν είχε καμία σχέση με το πρώτο. Οι δύο ομάδες συναγωνίζονταν η μία την άλλη σε αστοχία στο πρώτο ημίχρονο (10/29 σουτ η Γερμανία και 11/28 η Τουρκία), στο δεύτερο όμως πήραν μπροστά.

Μαζί και η Γερμανία, η οποία βρέθηκε πίσω στο σκορ με 10-22 στο 14′ αλλά προηγήθηκε στο 23′ με 34-33 για πρώτη φορά μετά το αρχικό 4-0. Η «νατσιονάλμανσαφτ» ξέφυγε ακόμα και με 61-52 στο 36′ αλλά οι Τούρκοι αποδείχθηκαν εφτάψυχοι.

Μείωσαν αρχικά σε 63-60 και μετά το τρίποντο-μαχαιριά του Σβέθελμ (που πέτυχε 11 από τους 14 πόντους του στην τέταρτη περίοδο) πλησίασαν στον έναν πόντο (67-66) αλλά ενώ ο Χάμαν ήταν εύστοχος σε δύο βολές στα 21.4”, ο Πρέλτζιτς έχασε τη μία από τις δικές του στην επόμενη φάση…

ΓΕΡΜΑΝΙΑ – ΤΟΥΡΚΙΑ 73-67
ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 6-13, 23-26, 48-46, 73-67
ΓΕΡΜΑΝΙΑ (Μπάουερμαν): Μπένζινγκ 0/5σ., Χέρμπερ, Χάμαν 8 (1), Σούλτσε, Σάφαρτσικ 10 (2τρ., 5ρ., 5ασ.), Σβέθελμ 14 (3), Πλάις, Κέιμαν 20 (9/16δ., 7ρ., 3κ.), Νοβίτσκι 19 (5/9δ., 1/4τρ., 7ρ.), Γιάγκλα 2.
ΤΟΥΡΚΙΑ (Ενέ): Ακιόλ, Πρέλτζιτς 7, Ονάν 6 (2), Ιλιασόβα 4 (1τρ., 7ρ.), Τουντσερί 3 (1), Σαβάς 3, Ασίκ 19 (9/15δ., 11ρ.), Αρσλάν 5 (1), Κάντερ 11 (5/5δ.), Τούρκογλου 9.