Οι διοργανωτές «χαμογέλασαν» και στο παρκέ στο 4ο τουρνουά «Φοίνικα/Αστέρα»!

Με τον Βλαχούλη να ευστοχεί στα 5’’  και τον Μπόγδανο να μην βρίσκει στόχο στο τρίποντό του ο Φοίνικας “χαμογέλασε” νικώντας με 82-80 της Μεταμόρφωσης στο πρώτο παιχνίδι του 4ου τουρνουά που συνδιοργανώνουν Φοίνικας και Αστέρας. Το ματς ήταν εξαιρετικό, με τις δύο ομάδες να συμβαδίζουν στο σκορ, να παίζουν πολύ όμορφο μπάσκετ και να δίνουν δείγματα για το εξαιρετικό πρωτάθλημα που αναμένεται να είναι το φετινό στη Γ’ εθνική.

Στο α’ δεκάλεπτο οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ με συνεχόμενες εναλλαγές στην πρωτοπορεία. Με το ξεκίνημα της β’ περιόδου η Μεταμόρφωση πήρε μία διαφορά 7 πόντων (18-25) στο 11′. Ο Φοίνικας με πιεστική άμυνα και συνεχόμενα κλεψίματα κατάφερε με ένα επί μέρους σκορ 14-4 να περάσει μπροστά στο 15′ με 32-29 και να διατηρήσει το προβάδισμα στο σκορ μέχρι το τέλος του α’ ημιχρόνου (47-42).

Το ξεκίνημα της γ’ περιόδου ήταν πολύ καλό για την ομάδα του Βόλου που με σερί 7-0 ξαναπέρασε μπροστά στο σκορ με 47-49 στο 22′. Ο Φοίνικας αντέδρασε για μία ακόμα φορά και με σκορ 15-3 έφερε τη διαφορά στο +10 (62-52) στο 27′. Από εκείνο το σημείο και μετά η διαφορά κυμαινόταν μεταξύ των3 και 7 πόντων. Στο 35′ όμως η Μεταμόρφωση μείωσε στον πόντο (73-72) αλλά ο Φοίνικας ξέφυγε πάλι στο 37′ με 78-72. Η ομάδα του Βόλου συνέχισε την προσπάθειά της για τη νίκη ισοφαρίζοντας 1:07 πριν από τη λήξη σε 80-80. Το τελικό σκορ διαμόρφωσε ο Βλαχούλης με καλάθι 5″ πριν το τέλος αφού με τη λήξη ο Μπόγδανος αστόχησε σε σουτ 3 πόντων.

Δεκάλεπτα: 18-21, 47-42, 67-62, 82-80.

Φοίνικας: (Κυρατζής) Τσιαμπαλής 9, Τσούμας, Λιάκος 10 (2), Βλαχούλης 12, Αποστολάκης 13, Δεληχρήστος 20 (1), Σπανούλης 8, Μανώλας, Γλυκόπουλος 10, Τσιλούλης, Γκουντελάκης.

Μεταμόρφωση Βόλου: (Μυριτζής) Γεωργίου 6 (2), Μπόγδανος 17, Καργιώργος 13 (3), Καραγεώργος 13 (1), Καραβασάνης 13, Παρασκευάς 2, Τοπούζης 5, Νάνης 9, Καλογερόπουλος 2, Καραρήγας.

Στο άλλο παιχνίδι ο Αστέρας παίρνοντας από την αρχή προβάδισμα στο σκορ επικράτησε τελικά του Γ.Σ.Βόλου με 62-45.
Τα δεκάλεπτα: 22-16, 33-26, 48-37, 62-45.