Αποτελέσματα Α2 – 20ή αγ/κή. Ακάθεκτος συνεχίζει ο Πανελευσινιακός, διακοπή στο Πέραμα

Τη μοναξιά της κορυφής συνεχίζει να απολαμβάνει ο Πανελευσινιακός καθώς επικράτησε και του Λαυρίου με 81-73.
Σε ένα ανοιχτό παιχνίδι και άκρως μπασκετικό οι δυο ομάδες έδωσαν έμφαση κυρίως στην επίθεση  με αποτέλεσμα το πρώτο ημίχρονο να πηγαίνει πόντο πόντο.  Ομως, η άμυνα ζώνης στο τέλος της τρίτης περιόδου κόλλησε τους φιλοξενούμενους και έτσι ο Πανελευσινιακός σε εκείνο το σημείο πήρε προβάδισμα 10 πόντων.  Στη συνέχεια δεν άλλαξε η κατάσταση με τους γηπεδούχους να κρατούν το προβάδισμα και τους Βούλγαρη και Γιαννουλάκο να βοηθούν σημαντικά στην άμυνα και με τον Κυριακόπουλο να βρίσκεται σε εκπληκτική μέρα.
Πριν την έναρξη του παιχνιδιού ο Πανελευσινιακός τίμησε τον Γιώργο Τύρλα γαι την προσφορά του στον σύλλογο.

Νίκη με διακοπή για την ΑΕΚ

Η ΑΕΚ έφυγε με το «διπλό» από το Πέραμα, αλλά για ακόμα μία φορά δεν έλειψαν τα επεισόδια.  Το παιχνίδι διεκόπη στο 38΄ (73-82), ενώ όταν ο Βασιλόπουλος χειροδίκησε στον Κώστα Σορώτο με αποτέλεσμα να τον αποβάλουν οι διαιτητές, ενώ στη συνέχεια έπεσαν και αντικείμενα στο παρκέ.

Το Πέραμα κατάφερε να πάρει στο τέλος του πρώτο δεκαλέπτου διαφορά 10 πόντων (29-19) την οποία και διατήρησε μέχρι και το τέλος του ημιχρόνου, εν τω μεταξύ μεσολάβησε και η αψιμαχία του Σκλάβου με τον Μιλίσεβιτς με αποτέλεσμα να αποβληθεί ο πρώτος.  Στην επανάληψη όμως, η «Ενωση» ροκάνισε τη διαφορά πλησιάζοντας μάλιστα στον πόντο (63-62 στο 29′), ενώ στην έναρξη της τελευταίας περιόδου πήρε για πρώτη φορά το προβάδισμα (69-67 στο 32′).

Η ΑΕΚ συνέχισε να ελέγχει το παιχνίδι (82-73 στο 37′) κάπου εκεί έγινε η σύρραξη μεταξύ των φιλάθλων, ενώ ακολούθησε το επεισόδιο του  Βασιλόπουλου με τον Σορώτο από το οποίο κρατήθηκε το δελτίο του γκαρντ της «Ενωσης». Το ματς διακόπηκε, ενώ με την επανέναρξή του δεν άλλαξε τίποτα όσον αναφορά το αγωνιστικό κομμάτι με τους φιλοξενούμενους να παίρνουν τους δύο βαθμούς.

Αποβολή για Σμυρνιώτη, παράπονα από τον Αμύντα

Σε ένα δραματικό παιχνίδι ο Αρκαδικός επικράτησε του Αμύντα με 85-83 με τους φιλοξενούμενους όμως να έχουν πολλά παράπονα από διαιτησία. Χαρακτηριστικό είναι ότι οι φιλοξενούμενοι έπαιζαν 30 λεπτά ζώνης και τα φάουλ είναι 22-29 και τον Αλέξη Ζαβό να αναφέρει χαρακτηριστικά: «Η διαιτησία ήταν ανεπαρκείς και γι΄αυτό κανείς δεν μπορεί να παίξει μπάσκετ στην Ελλάδα».

Ωστόσο, το ματς είχε τόση ένταση που στο τρίτο δεκάλεπτο αποβλήθηκε  ο Γιάννης Σμυρνιώτης παρακολουθώντας το παιχνίδι από την κερκίδα ύστερα από μερικές… κουβεντούλες που αντάλλαξε με τον Τζουγκαράκη.

Οσον αναφορά το αγωνιστικό κομμάτι, ο Ζούπας με 1/2 βολές κάνει το 82-83 για να κάνει ο Γκιζόγιαννης με γκολ φάουλ το 85-83, ενώ στην τελευταία επίθεση ο Παγώνης δεν μπόρεσε να ευστοχήσει στο τρίποντο που επιχείρησε και να δώσει τη νίκη στον Αμύντα.

“Ζωντανή” η Ερυθραία

Σημαντική νίκη όσον αναφορά την παραμονή του πέτυχε ο Πανερυθραϊκός επί του Πιερικού Αρχέλου.  Η ομάδα της Κατερίνης ξεκίνησε αποφασισμένη καταφέρνοντας από τα πρώτα λεπτά να πάρει ένα μικρό προβάδισμα το οποίο έφτασε στο +7 (22-15) στο ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου. Στη συνέχεια όμως οι γηπεδούχοι με επιμέρους σκορ 12-3 κατάφεραν να περάσουν μπροστά (32-29 στο 16’). Από εκείνο το σημείο, πι δύο ομάδες ήταν κοντά στο σκορ μέχρις ότου η είσοδος του Πρίτσου στο παιχνίδι αλλάξει τη ροή.  Στραγανιώτης και Ροδοστόγλου ανέβασαν την απόδοσή τους, ενώ ο Πιερικός δεν μπορούσε να βρει στόχο κάτω από το καλάθι. Αποτέλεσμα, ένα νέο επιμέρους σκορ 11-2 και έτσι η Ερυθραία πήρε για πρώτη φορά διαφορά 10 πόντων (57-47), η οποία στη συνέχεια άγγιξε και το +15 (69-58).  Κάπου εκεί άρχισε να… μιλά ο Μπεχλινάνης καθώς με συνεχόμενα τρίποντά του μείωσε (69-61), αλλά και πάλι οι γηπεδούχοι κατάφεραν να διατηρήσουν τη ψυχραιμία τους στη γραμμή των βολών και να πάρουν δύο πολύτιμους βαθμούς.

Την τρίτη συνεχόμενη νίκη του κατάκτησε ο ΟΦΗ επί του Παγκρατίου με 87-83. Οι κρητικοί κατάφεραν να πάρουν προβάδισμα στην τρίτη περίοδο 14 πόντων (53-39), όμως στη συνέχεια έχασαν τον έλεγχο του παιχνιδιού.  Στα τελευταία λεπτά και ενώ ο ΟΦΗ είχε πάρει μια διαφορά 4-5 πόντων ο αντίπαλος τους έστελνε στις βολές από όπου και οι κρητικοί αποδείχτηκαν ψύχραιμοι…

Τα αποτελέσματα της 20ης αγωνιστικής:

Απόλλων Πατρών – Δόξα Λευκάδας 77-66 (22/2)

Διαιτητές: Πουρσανίδης Γ.-Παγώνης-Ευφραιμίδης
ΠΑΓΚΡΑΤΙ (Λιόγας): Αντωνάκης 1, Μακρής 13, Συριστατίδης, Ράπτης 6, Δημάκος 25 (1), Κουτρούλιας 20 (2), Σιγκούνας 4 (1), Βεσκούκης 14 (2).
ΟΦΗ (Χουγκάζ): Κερασοβίτης 13 (3), Λιούις 18, Ορφανός 5 (1)   Παπανικολάου 3 (1), Σιζόπουλος 13 (3), Παναγάκης 6, Καραδολάμης, Μπαλάφας 2, Τουτζιαράκης 9, Κατιάκος 18 (3).

ΠΑΝΕΡΥΘΡΑΪΚΟΣ-ΠΙΕΡΙΚΟΣ / ΑΡΧΕΛΑΟΣ 74-68
ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 15-20, 38-40, 61-51, 74-68
Διαιτητές: Παναγιώτου-Κατραχούρας-Σαλαβός
ΠΑΝΕΡΥΘΡΑΪΚΟΣ (Χουχουλής): Κοντούδης 6 (2), Στραγανιώτης 20 (3/3 τρ.), Καλλιανιώτης, Λάκκας, Πρίτσος 14 (2τρ., 3 κλ.), Μαχαίρας 8 (1), Ροδοστόγλου 13 (1), Κατούφας 13 (1 τρ., 15 ριμπ.).
ΠΙΕΡΙΚΟΣ/ΑΡΧΕΛΑΟΣ (Γαλάνης): Μποχωρίδης 6 (1), Μπεχλιβάνης 15 (3/7 τρ.), Πανάρας 21 (1), Δαμαλής, Μπουρδάνος 4, Σταμπουλής 2, Μάρτζος 14 (2), Φουτσιτζής 4, Μαρμαρινός 2.

ΠΑΝΕΛΕΥΣΙΝΙΑΚΟΣ – ΛΑΥΡΙΟ 81-73
ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 23-21, 42-40, 60-52, 81-73
Διαιτητές: Μητσόπουλος-Παντελίδης-Ντάβαρης
ΠΑΝΕΛΕΥΣΙΝΙΑΚΟΣ (Σκαραφίγκας): Κυριακόπουλος 31 (6/10 τρ.), Νίκου 9 (1), Κουκουράβας, Μαγκουνής 14, Βουλγαρης 3 (1), Δεληγιάννης 10, Μαναβόπουλος 2, Κωνσταντακόπουλος 1, Γιαννουλάκος 1, Ματζιώρης 10.
ΛΑΥΡΙΟ (Σερέλης): Καρβούνης 6 (1), Κακιούζης 17, Σίννης 2, Κούνας 4, Γιαννακόπουλος 16 (3), Περράκης 11 (3), Τύρλας 3, Ψωμαδέρης 2, Ψυλέας 12.

ΝΕΑ ΚΗΦΙΣΙΑ-ΕΡΜΗΣ ΛΑΓΚΑΔΑ 72-61
ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 15-12, 32-19, 55-37, 72-61
Διαιτητές: Βαρδάλος-Τσούνας-Επιτροπάκης
ΝΕΑ ΚΗΦΙΣΙΑ (Παπαθεοδώρου): Νικητάκης 7 (1), Μοσχοβίτης 12 (1 τρ., 5 ασ), Λυμπερόπουλος, Διαμαντόπουλος 17 (1 τρ., 7 ρ.), Κόκκαλης 8, Σιούτης 8 (1 τρ., 8 ριμπ.), Κουκουνιάς 11 (1 τρ., 9 ρ.), Πετροδημόπουλος 9 ( 4 ασ.).
ΕΡΜΗΣ ΛΑΓΚΑΔΑ (Μπαξεβάνης): Τρούλιαλης 3 (1), Ονάσογλου 3 (1), Κέκελης 9 (2), Καμαριώτης 10 (1), Πλιούκας 6, Ηλιάδης 2, Αναναγνωστόπουλος 10, Νησιώτης 13 (12 ρ.), Γκαμούρας 2, Παρίτσης 3, Λευκαδίτης.

ΑΡΚΑΔΙΚΟΣ – ΑΜΥΝΤΑΣ  85-83
ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 20-22, 43-38, 61-67, 85-83
Διαιτητές:  Διαμαντής-Νικολούλης-Μπορμπαντωνάκης
ΑΡΚΑΔΙΚΟΣ (Σμυρνιώτης):  Ντόβας, Παπαδάκης 7 (5 ασ.), Κοψαύτης 9 (1 τρ., 6 ασ.), Τσιότρας 13, Υφαντής 2,  Σ. Γκιζόγιαννης 16 (3/7 τρ.), Κοσάνοβιτς 20, Αν.Γκιζόγιαννης 18 (1 τρ., 13 ρ.).
ΑΜΥΝΤΑΣ (Ζαβός): Ζούπας 17 (1/5 τρ., 10 ασ.), Βαθρακοκίλης Λόλας 2, Σαμοθράκης, Βαρδιάνος 3, Παγώνης 21 (3 τρ., 6 ασ), Σουρλής 15 (3), Χείλαρης 4, Βαρδαβάς 6, Τζουγκαράκης 15 (1).

ΠΕΡΑΜΑ – ΑΕΚ   84-93
ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ:  27-19, 45-36, 65-63, 84-93
Διαιτητές:  Μαγκλογιάννης-Μαλανδρής-Σκούτας
ΠΕΡΑΜΑ (Σορώτος): Δελλής 2, Καπινιάρης 12, Μίχαλος 6 ( 6 ας), Τσαρουχάς 14 (3/7 τρ.), Μιλίσεβιτς 4, Κορωνίδης 9 (3/9 τρ.), Τραφαλής 8,  Σκούταρης 16 (3/8 τρ.), Πασχάλης 13.
ΑΕΚ (Καραγιάννης):, Νοέας 10 ( 11 ρ.), Βασιλόπουλος 22 (3/8 τρ.. 6 ασ.), Τζόλος 2,  Κούρτης 16 (2), Σιαμανδούρας 5, Μάντζαρης 11 (2), Σκλάβος 4, Δέσπος 15, Φαλέκας 8.(6  ασ.).