ΚΥΠΕΛΛΟ ΕΛΛΑΔΑΣ: Διά περιπάτου στον τελικό ο Ολυμπιακός

Όπως και πέρυσι, έτσι και φέτος ο Ολυμπιακός πήρε το εισιτήριο για τον τελικό του κυπέλλου Ελλάδας με… προπόνηση! Η επικράτηση των πρωταθλητών Ελλάδας επί της Καβάλας ήταν άνετη (87-55), σ’ έναν ημιτελικό που περισσότερο έμοιαζε για τους παίκτες του Γιώργου Μπαρτζώκα με μία δυνατή προπόνηση, καθώς είχαν «σφραγίσει» τη συμμετοχή τους στον μεγάλο τελικό του θεσμού απ’ το πρώτο δεκάλεπτο (6-23), μετατρέποντας το ματς σε τυπικής διαδικασίας.
Η Καβάλα δεν είχε τα φόντα για να κοιτάξει στα μάτια τον αντίπαλό της. Έκανε κάποιες φιλότιμες προσπάθειες, ιδίως στο 3ο δεκάλεπτο (όταν το επιμέρους σκορ έγραψε 17-17), αλλά δεν μπορούσε σε καμία περίπτωση ν’ ανακόψει τον Ολυμπιακό, που δίχως να φορτσάρει ιδιαίτερα, έφτασε στη νίκη και πήρε το εισιτήριο για τον τελικό του κυπέλλου Ελλάδας…

Τα δεκάλεπτα: 6-23, 19-48, 36-65, 55-87

ΚΑΒΑΛΑ: Πάνος 11, Αράπης 4, Γκαγκαλούδης 9(1), Καλαμπάκας 7(1), Κριστέφσκι 6, Στυλιανού 1, Στεφανίδης 9(1), Γκράντι 2, Πιεβάλιτσα, Ίλιεφ, Βελισσαρίου 6, Μίτροβιτς.
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ : Χάινς 14, Παπανικολάου 4, Άντιτς 8(1), Σπανούλης 10(2), Περπέρογλου 5(1), Μάντζαρης 7, Σλούκας 6(1), Μαυροειδής 6, Πάουελ 6, Γκετσεβίτσιους 13(3), Κατσίβελης 2, Πρίντεζης 6