EUROLEAGUE: Και στην… ούγια γράφει Μίλος!

Ο καλός ο Μίλος (Τεόντοσιτς)… σκόρπισε το τριφύλλι! Ο Σέρβος άσος της ΤΣΣΚΑ Μόσχας έδειξε να ‘χει πάρει πολύ… προσωπικά το παιχνίδι με τον Παναθηναϊκό και βγάζοντας μπόλικη ενέργεια στο παρκέ (που αποτυπώθηκε σε 20 πόντους, 2 κλεψίματα, 7 ασίστ και ranking 25!), οδήγησε την ομάδα του σε μία επιβλητική νίκη με 86-69. Βέβαια δεν ήταν μόνος του σ’ αυτή την εμφατική νίκη, καθώς είχε στο… πλευρό του μία τετράδα από άξιους συμπαραστάτες (Καούν, Γουίμς, Μίτσοβ και Τζάκσον), την ώρα που ο Παναθηναϊκός έβλεπε δύο απ’ τα βασικά του ατού να ‘χουν… εξαφανιστεί!

Οι Διαμαντίδης και Σχορτσιανίτης… πέρασαν και δεν ακούμπησαν στη ρωσική πρωτεύουσα, με τον πρώτο να τελειώνει το ματς με 5 πόντους και τον δεύτερο με 6!!! Οι Λάσμε, Γκιστ και Ματσιούλις με κάποιες βοήθειες απ’ τον Ούκιτςπροσπάθησαν μεν, αλλά αποδείχθηκε ότι δεν μπορούσαν να τα βγάλουν πέρα μόνοι τους. Ειδικά στο δεύτερο μισό της αναμέτρησης, εκεί που οι Ρώσοι πάτησαν το γκάζι κι άφησαν τον Παναθηναϊκό στη… σκόνη τους!Το τρίτο δεκάλεπτο αποδείχθηκε καθοριστικό για την έκβαση του ματς. Σ’ εκείνο οι «πράσινοι» γκρέμισαν ότι με κόπο είχαν χτίσει στο πρώτο ημίχρονο. Ένα 20λεπτο, στο οποίο η ελληνική ομάδα είχε λάβει το μήνυμα απ’ τους Ρώσους (που βρέθηκαν στο +10, 25-15). Μία διαφορά η οποία ήταν απόρροια της «φτωχής» επιθετικής απόδοσης του τριφυλλιού, που… εγκλωβίστηκε για τα καλά στην πολύ καλή ρωσική άμυνα. Το come back του Παναθηναϊκού (σερί 4-12 και 29-27 με τους Ματσιούλις και Γκιστ να… σπάνε το ρόδι απ’ τα 6.75) προϊδέασε για ντέρμπι, όπως κι ήταν το ματς έως το τέλος του ημιχρόνου (35-31), παρόλο μάλιστα που οι Διαμαντίδης και Σχορτσιανίτης δεν βοήθησαν την ομάδα τους.

Απ’ τη στιγμή, όμως που οι δύο δεν μπόρεσαν να μπουν στο παιχνίδι και κυρίως με δεδομένο ότι η ελληνική ομάδα δεν μπορούσε να «κρατήσει» τους Κρστιτς, Καούν, Γουίμς και Τεόντοσιτς, τα πράγματα άρχισαν να… ζορίζουν. Ο Τεόντοσιτς, μάλιστα, φρόντιζε με περίτεχνες ενέργειες (είτε αυτές ήταν ασίστ, είτε τρίποντα και δίποντα) να δώσει «αέρα» νίκης στην ομάδα του. Ειδικά όταν είδε τον Παναθηναϊκό να πλησιάζει σε 39-38 (στο 22’), ο Σέρβος άσος της ΤΣΣΚΑ άλλαξε ταχύτητα κι έστειλε τη διαφορά στο +15 (58-43 στο 27’). Βέβαια το… κρεσέντο του Τεόντοσιτς ήταν απόρροια και της πολύ κακής άμυνας του Παναθηναϊκού, που έμοιαζε να παραπατάει γενικώς…

Οι Γκιστ, Λάσμε και Ματσιούλις κάτι προσπαθούσαν να κάνουν, αλλά ο Παναθηναϊκός παρέμενε εγκλωβισμένος στην πολύ καλά άμυνα των Ρώσων. Η διαφορά έφτασε στο +26 (79-53 στο 33’) για την ΤΣΣΚΑ, που πλέον είχε σφιχταγκαλιάσει τη νίκη και το μόνο που έμενε να γίνει γνωστό ήταν η τελική διαφορά. Την οποία οι «πράσινοι» προσπάθησαν να… μαζέψουν (μ’ ένα σερί 0-10 μείωσαν σε 79-63), αλλά έως εκεί… Οι Ρώσοι δεν έκαναν το λάθος να χαλαρώσουν περισσότερο, πήραν τη νίκη (86-69) κι έκλεισαν έτσι την κακή παρένθεση που είχαν ανοίξει στις τελευταίες δύο αγωνιστικές, με ισάριθμες ήττες. Ο Παναθηναϊκός έχασε μία σημαντική μάχη στη Μόσχα και καλείται να δείξει ένα πολύ διαφορετικό πρόσωπο την επόμενη αγωνιστική στο Κάουνας κόντρα στη Ζαλγκίρις…

Τα δεκάλεπτα: 25-15, 35-31, 66-50, 86-69

ΤΣΣΚΑ Μόσχας (Μεσίνα): Τεόντοσιτς 20(4), Μίτσοφ 10(1), Τζάκσον 11(2), Κρστιτς 8, Ουίμς 19(3), Ζοζούλιν, Έρτσεγκ 5(1), Κρίστμας, Καούν 13.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Πεδουλάκης): Μπράμος, Ματσιούλις 15(3), Καπόνο 5(1), Ούκιτς 8(1), Λάσμε 12(2), Τσαρτσαρής 3, Διαμαντίδης 5(1), Γκιστ 12(2), Μπανκς 3(1), Ξανθόπουλος, Σκορδίλης, Σχορτσανίτης 6.

Έκανε… ντου στην κορυφή, η Αναντολού!
Το παιχνίδι στην Πόλη ανάμεσα στην Αναντολού και τη Ρεάλ Μαδρίτης ήταν συναρπαστικό και ειδικά τα τελευταία δευτερόλεπτα, τα οποία έμοιαζαν απαγορευτικά για… καρδιακούς! Ο Μίτροτιτς μ’ ένα τρίποντο στα 15 δεύτερα έφερε τη Ρεάλ σε απόσταση βολής (73-72), ο Σαβάνοβιτς με 1/2 βολές (74-72) ανέβασε ακόμη περισσότερο το… θερμόμετρο, πριν επέλθει η… λύτρωση για τους περίπου 10000 οπαδούς της Αναντολού. Ο Κάρολ επιχείρησε τρίποντο-βόμβα στα στοχεύοντας στη μεγάλη… απόδραση, αλλά η μπάλα βρήκε σίδερο, το σκορ δεν άλλαξε (74-72) κι οι Τούρκοι μαζεύοντας το αμυντικό ριμπάουντ πανηγύρισαν μία μεγάλη νίκη, που τους οδηγεί στο… ρετιρέ του βαθμολογικού πίνακα του ομίλου, παρέα πλέον με τους Μαδριλένους, που ηττήθηκαν για πρώτη φορά στο Top 16.

Συναρπαστικό φινάλε είχε και το ματς στη Γερμανία με τη Ζαλγκίρις να φεύγει νικήτρια (88-87) απ’ τη Stechert Arena, χάρη στις 3 εύστοχες βολές σε «νεκρό» χρόνο του Πόποβιτς! Η Μπρος Μπάσκετ διεκδίκησε ως το τέλος τη νίκη, αλλά στην τελευταία επίθεση της παράτασης (κ.α. 76-76) το φάουλ του κορυφαίου παίκτη της Αντον Γκαβέλ στον Πόποβιτς, έμελλε να κρίνει το αποτέλεσμα και να δώσει άλλη… αίγλη στο ματς των Λιθουανών την επόμενη αγωνιστική κόντρα στον Παναθηναϊκό.