Με το δεξί μπήκε στο ευρωπαϊκό πρωτάθλημα Παίδων η Ελλάδα! Η Εθνική ανέτρεψε διαφορά 14 πόντων στο δεύτερο ημίχρονο και νίκησε στην παράταση την Γερμανία 69-68, χάρις σε τρίποντο του Αναστάση Κωστόπουλου 12,3 δευτερόλεπτα πριν από τη λήξη. Η Ελλάδα σούταρε με απελπιστικά κακά ποσοστά (29,4%), κράτησε όμως ακόμα πιο χαμηλά τους Γερμανούς (28,2%), κέρδισε τις μάχες των ριμπάουντ και σημείωσε 22 πόντους στον αιφνιδιασμό, εκμεταλλευόμενη την ταχύτητά της απέναντι στα ψηλότερα κορμιά των αντιπάλων της.

Ο Αναστάσης Κωστόπουλος ήταν ο ήρωας της αναμέτρησης με το τρίποντο που σημείωσε στο τέλος της παράτασης, ωστόσο ο παίκτης που κράτησε όρθια την Εθνική ήταν ο Ανδρέας Καλόγηρος, που πέτυχε 21 πόντους και μάζεψε 19 ριμπάουντ.

Κακή επίθεση, εξαιρετική άμυνα

Στο πρώτο ημίχρονο η Εθνική έκανε σε γενικές γραμμές καλή δουλειά στην άμυνα απέναντι στον ύψους 2,11μ. Αριέλ Χουκπόρτι και κράτησε στο μηδέν (με 0/8 σουτ) τον Λουκ Βαν Σλούτεν, τον καλύτερο Γερμανό σκόρερ. Κατόρθωσε παράλληλα να τρέξει στο transition, ωστόσο της έλειπε η αποτελεσματικότητα στην επίθεση. Σε απελπιστικό βαθμό… Το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα ολοκλήρωσε το πρώτο δεκάλεπτο με 3/21 σουτ και είχε 8/35 στο πρώτο ημίχρονο.

Με τόσο άσχημα ποσοστά δεν είναι να απορεί κανείς που οι Γερμανοί πήραν από νωρίς τον έλεγχο του αγώνα, προηγήθηκαν με 18-10 στο 12’, ανέβασαν τη διαφορά σε διψήφια τιμή για πρώτη φορά στο 15’ (24-13) και ξέφυγαν ακόμα και με +14 (32-18) στο 18’. Κι ας είχαν 5/24 τρίποντα και συνολικό ποσοστό 25,6% στο πρώτο μισό της αναμέτρησης…

Το σκηνικό άλλαξε τελείως στο δεύτερο 20λεπτο. Όλα άρχισαν από την άμυνα της Εθνικής, η οποία ανέβασε πολύ την ένταση, πίεσε, δημιούργησε λάθη και έβαλε εύκολα καλάθια στο ανοιχτό γήπεδο. Κάπως έτσι η ομάδα του Κώστα Παπαδόπουλου κράτησε τη Γερμανία χωρίς καλάθι επί σχεδόν οκτώ λεπτά και με επιμέρους 19-1 από το 25’ έως το 33’, όχι μόνο ξαναμπήκε στο παιχνίδι, αλλά προηγήθηκε κιόλας με 48-44. Ήταν το πρώτο ελληνικό προβάδισμα από το 3ο λεπτό.

Το… δώρο το Μπόμερ στο τέλος του κανονικού αγώνα

Η “νασιονάλμανσαφτ” αντέδρασε μετά το τάιμ άουτ που πήρε ο Πάτρικ Φεμερλινγκ σε εκείνο το σημείο. Εκμεταλλεύτηκε τους ψηλούς της και ανέκτησε γρήγορα το προβάδισμα, δεν κατάφερε όμως να “καθαρίσει” το ματς. Η Ελλάδα ισοφάρισε 55 δευτερόλεπτα πριν από τη λήξη χάρις στα διαδοχικά λέι-απ των Καλόγηρου, Βησσαρίου και στο φινάλε είχε και την τύχη με το μέρος της. Ο Μπόμερ έκλεψε τη μπάλα και βρέθηκε τετ-α-τετ με το καλάθι, έχασε όμως το λέι-απ με λιγότερο από 5 δευτερόλεπτα να απομένουν, κρατώντας ζωντανή την Ελλάδα.

Στην παράταση η Γερμανία ήταν πάλι αυτή που είχε τον έλεγχο. Μάλιστα, προηγήθηκε 68-66 με τρίποντο του Βαν Σλούτεν 27,1 δευτερόλεπτα πριν από τη λήξη. Στην επόμενη επίθεση όμως ο Κωστόπουλος ευστόχησε σε τρίποντο από την γωνία στα 12,3΄΄ και η Εθνική έβγαλε υποδειγματική άμυνα στην τελευταία φάση, κρατώντας σφιχτά την πολύτιμη νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 14-8, 32-22, 44-38, 60-60 (κ.α.), 68-69.

Γερμανία (Φέμελινγκ): Μπαγκέτε 2, Μπόμερ 4, Σαμάρε, Ραπίκε 11, Πέντεκερ 12, Σόνεφελντ 1, Φένεμπεργκ 3, Βαν Σλούτεν 9 (2/14σ.), Σάουμ 7, Χόφμαν 4, Χουκπόρτι 13 (10ρ.), Βέμπερ 2.

Ελλάδα (Παπαδόπουλος): Φίλλιος 9, Νικολαΐδης 4, Κολοβέρος 4, Βησσαρίου 8 (4κλ.), Κωστόπουλος 9, Πράπας 4, Φιλίππου 1, Παπασάβογλου 5, Καλόγηρος 21 (19ρ.), Τόλιας 2, Καραμανλής, Τσάμης 2.