Euro U16: «Έπνιξε» τους Παίδες η Ισπανία

Η Εθνική Παίδων κοίταξε στα μάτια το μεγάλο φαβορί του Ευρωμπάσκετ, ωστόσο δεν άντεξε παραπάνω από 26-27 λεπτά. Η Ισπανία νίκησε την Ελλάδα 61-41 στο πλαίσιο της προημιτελικής φάσης του ευρωπαϊκού πρωταθλήματος U16 και προκρίθηκε στους “4” του τουρνουά, στέλνοντας το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα στους αγώνες για τις θέσεις 5-8. Επόμενος αντίπαλος της Εθνικής θα είναι πλέον η Λετονία, την Παρασκευή (17/8) στις 17:00.

Η ομάδα του Κώστα Παπαδόπουλου δεν στάθηκε όρθια μέχρι τέλους, εντούτοις έγινε η πρώτη ομάδα που έβαλε δύσκολα στην Ισπανία. Βλέπετε, η ομάδα του Χαβιέρ Θαμόρα μέχρι σήμερα μετρούσε τέσσερις νίκες σε ισάριθμους αγώνες με 30 πόντους διαφορά κατά μέσο όρο και είχε βρεθεί πίσω στο σκορ όλα κι όλα 58 δευτερόλεπτα (στο ματς με την Λετονία) επί συνόλου 160 αγωνιστικών λεπτών! Κόντρα στην Ελλάδα, πάντως, προηγήθηκε για πρώτη φορά στην εκπνοή του πρώτου ημιχρόνου, χάρις σε ένα τρίποντο του Πάου Τεντέρο από απόσταση 17 μέτρων!

Καλά διαβασμένη στο πρώτο ημίχρονο

Η Εθνική παρουσιάστηκε πολύ καλά διαβασμένη στο πρώτο ημίχρονο, περιόρισε την δράση των Γκαρούμπα, Τεντέρο και τη δημιουργία των Ισπανών (έβαλαν συνολικά μόνο 20 πόντους μέσα από τη ρακέτα και είχαν 10 ασίστ), ενώ παράλληλα δημιούργησε πολλά λάθη, πετυχαίνοντας 13 πόντους από αυτά. Κάπως έτσι προηγήθηκε με 16-5 στο 9’ και με 26-17 στο 14’. Κάπου εκεί όμως η ένταση στην ισπανική άμυνα ανέβηκε απότομα. Η “φούρια ρόχα” κράτησε την ελληνική ομάδα χωρίς καλάθι σε 12 διαδοχικές επιθέσεις, “έτρεξε” ένα επιμέρους 12-1 στα τελευταία έξι λεπτά του πρώτου ημιχρόνου και πήγε στα αποδυτήρια με το προβάδισμα στο σκορ (29-27).

Το δεύτερο ημίχρονο ήταν υπόθεση των Ισπανών και έμοιαζε με εφιάλτη για την “γαλανόλευκη”. Το σκορ ήταν 29-31 στο 22’. Δώδεκα λεπτά αργότερα έγινε 53-33 (34’), με τους Ισπανούς να κάνουν ένα επιμέρους 24-2 σε αυτό το χρονικό διάστημα και να μετατρέπουν σε μονόλογο το ματς. Η ομάδα του Θαμόρα προηγήθηκε ακόμα και με 23 πόντους διαφορά στο τελευταίο λεπτό, σε ένα ματς που επί ένα ημίχρονο ήταν ντέρμπι. Μοιάζει απίστευτο, αλλά μετά το 14’ η Εθνική σημείωσε συνολικά σε 26 λεπτά 15 πόντους και είχε συνολικά 6/43 σουτ

Ο Ιωσήφ Κολοβέρος ήταν ο μόνος που σημείωσε διψήφιο αριθμό πόντων (10) για την Ελλάδα, η οποία ολοκλήρωσε το παιχνίδι με ποσοστό 23,5%, είχε 2/24 τρίποντα, μάζεψε 20 λιγότερα ριμπάουντ και μοίρασε μόνο 6 ασίστ. Με τον Τεντέρο “εκτός” αγώνα και τον Γκαρούμπα να βρίσκεται στην χειρότερη του βραδιά στο Ευρωμπάσκετ, ο Χέκτορ Αλντερέτε (φωτό) κουβάλησε τους Ισπανούς, ενώ παίκτες που δεν παίζουν σημαντικό ρόλο, όπως ο Ντομίνγκεθ και ο Φεράντο, βοήθησαν την ομάδα τους να ανοίξει τη διαφορά στο δεύτερο ημίχρονο.

Τα δεκάλεπτα: 12-18, 29-27, 42-33, 61-41.

Ισπανία (Θαμόρα): Φεράντο 5, Ροντρίγκεθ, Σάντσεθ 1, Τεντέρο 3, Ντομίνγκεθ 11, Γκόντσπάουερ 4 (16ρ.), Αλντερέτε 18 (12ρ.), Γκαρούμπα 13 (12ρ., 3κ.), Κλεμέντ 6.

Ελλάδα (Παπαδόπουλος): Φίλλιος 3, Νικολαΐδης 2, Κολοβέρος 10 (4/15σ.), Βησσαρίου 7 (3/13σ.), Πράπας 8, Φιλίππου, Παπασάβογλου 3 (1/10σ.), Καλόγηρος 2 (8ρ.), Τόλιας 6 (2/11σ.), Καραμανλής, Τσάμης.