Euro U16: Ανώτερη η Κροατία, «τελικός» για τη 2η θέση το ματς με την Ελλάδα

Η Κροατία δεν την πάτησε για δεύτερη φορά. Η ομάδα του Μίλαν Καράκας ήταν ανώτερη επί 40 λεπτά, δεν πέταξε ξανά τη διαφορά των 10-14 πόντων που δημιούργησε από νωρίς (όπως συνέβη στο ματς με την Τουρκία) και νίκησε άνετα την Γερμανία 76-64, μετατρέποντας παράλληλα σε άτυπο τελικό για την δεύτερη του 3ου ομίλου τον αυριανό αγώνα με την Ελλάδα. Οι Κροάτες σούταραν με 50% και προηγήθηκαν μέχρι και με 20 πόντους διαφορά στην τρίτη περίοδο, παρότι οι Γερμανοί μάζεψαν 15 ριμπάουντ παραπάνω.

Νέα επιβλητική εμφάνιση πραγματοποίησε η Λιθουανία στον 1ο όμιλο. Η “Λιέτουβα” έκανε ένα απίστευτο σερί 32-0 από το 19’ έως το 27’ και διέλυσε την Σλοβενία 105-55, μετατρέποντας σε 35 εύκολους πόντους τα 26 λάθη των Σλοβένων. Σημαντική νίκη σημείωσε το Μαυροβούνιο στον άλλον αγώνα, καθώς επικράτησε του Ισραήλ με 81-77 και έκανε παράλληλα αποφασιστικό βήμα για την κατάκτηση της 2ης θέσης. Οι Μαυροβούνιοι πέτυχαν 27 πόντους στον αιφνιδιασμό (έναντι μόλις 4 των αντιπάλων τους) και έφτασαν στη νίκη με τον Βάραγιτς να σημειώνει το πιο κρίσιμο καλάθι 36,6 δευτερόλεπτα πριν από τη λήξη. Ο Ντοβράτ δεν κατάφερε να στείλει το ματς στην παράταση με τρίποντο 8΄΄ πριν από το τέλος και ο Ζούγκιτς το “καθάρισε” με μία βολή.

Νέα επίδειξη δύναμης από Γάλλους, Ισπανούς

Η Ισπανία δεν χρειάστηκε να φορτσάρει προκειμένου να νικήσει την Ολλανδία 77-52. Στα 13’52’’ που αγωνίστηκε ο Ούσμαν Γκαρούμπα οι Ισπανοί προηγούνταν με… 31 πόντους διαφορά και σε γενικές γραμμές κυριάρχησαν χωρίς το παραμικρό πρόβλημα, αφού μάζεψαν 28 ριμπάουντ παραπάνω, ξεκίνησαν το ματς με 12-0 και προηγήθηκαν ακόμα και με +36 στο 25’ (62-26). Με αυτή τη νίκη η “φούρια ρόχα” εξασφάλισε ουσιαστικά την πρώτη θέση στον 2ο όμιλο, καθώς στο άλλο παιχνίδι η Σερβία επικράτησε εύκολα της Λετονίας με 85-60 και αγκάλιασε την δεύτερη.

Το πιο εντυπωσιακό ημίχρονο του Ευρωμπάσκετ έκανε η Γαλλία κόντρα στην Γεωργία. Οι “τρικολόρ” προηγούνταν μόνο με δύο πόντους διαφορά μετά τη συμπλήρωση 20 λεπτών, το δεύτερο ημίχρονο όμως το κέρδισαν με επιμέρους σκορ… 67-17, έχοντας συνολικά 37 πόντους από λάθη αντιπάλου, 38 από δεύτερες ευκαιρίες και 22 ριμπάουντ παραπάνω! Στο άλλο ματς του 4ου ομίλου, απρόσμενα εύκολο αποδείχθηκε το απόγευμα για την Εσθονία με αντίπαλο την απογοητευτική (πάλι) Ιταλία. Οι Εσθονοί νίκησαν δια περιπάτου την ομάδα του Αντόνιο Μποκίνο 83-68, καθώς προηγήθηκαν ακόμα και με 27 πόντους διαφορά στο δεύτερο ημίχρονο και δεν έχασαν ούτε στιγμή το προβάδισμα.

Αναλυτικά τα παιχνίδια και οι κατατάξεις:

Α’ ΟΜΙΛΟΣ

Παρασκευή 10 Αυγούστου

Λιθουανία-Μαυροβούνιο 84-50 (Τουμπέλις 21π., 5ρ., 4ασ., 3κλ., 5κ. – Γιόβοβιτς 15)
Ισραήλ-Σλοβενία 78-63 (Ντοβράτ 18π., 8ρ., Λέβι 15π., 7ρ., 4κ., Αχαρόνι 15π., 7ασ. – Μάλοβτσιτς 13)

Σάββατο 11 Αυγούστου

Μαυροβούνιο-Ισραήλ 81-77 (Ζούγκιτς 29π., 11/12σ., Αντζουσιτς 23 – Ρίνσκι 24, Αχαρόνι 7π., 8ρ., 14ασ.)
Σλοβενία-Λιθουανία 55-105 (Μέντβεντ 10 – Μπούτκους 15π., 11ρ., 5ασ., 3κλ., 2κ., Ρέπσις 13π., 7ρ.)

Β’ ΟΜΙΛΟΣ

Λετονία-Ολλανδία 77-69 (Μακόχα 19π., 11ρ., Σκούγια 13π., 5ασ., 5κλ. – Σεζονού 17)
Ισπανία-Σερβία 72-46 (Γκαρούμπα 25π., 16ρ., Τεντέρο 13 – Μανόιλοβιτς 10π., 4κλ.)

Ολλανδία-Ισπανία 52-77 (Κραγκ 10π., 6ρ., 3κλ. – Γκαρούμπα 13π., 11ρ., Κλεμέντ 10π., 10ρ.)
Σερβία-Λετονία 85-60 (Στεφάνοβιτς 17, Παούνοβιτς 15π., 7/8σ., 3κλ. – Μακόχα 12π., 13ρ.)

Γ’ ΟΜΙΛΟΣ

Γερμανία-Ελλάδα 68-69 (Χουκπόρτι 13π., 10ρ. – Καλόγηρος 21π., 19ρ.)
Τουρκία-Κροατία 75-70 (Σενγκιούν 20π., 10ρ., Γκιουρενέρ 20 – Περάσοβιτς 21π., 12ρ., Πρκάτσιν 20)

Ελλάδα-Τουρκία 74-79 (Βησσαρίου 13π., 7ρ. – Μουτάφ 22, Σενγκιούν 14π., 8ρ.)
Κροατία-Γερμανία 76-64 (Ντίσμα 19, Μπόσνιακ 17π., 13ρ., 3κλ., Πρκάτσιν 15 – Χουκπόρτι 11)

Δ’ ΟΜΙΛΟΣ

Εσθονία-Γεωργία 76-66 (Ρίσμα 18π., 5/7τρ., Ράιεντ 15 – Ταβακαρασβίλι 17π., 9ρ.)
Γαλλία-Ιταλία 78-50 (Μπεγκαράν 18π., 5κλ., Μπατσό 15π., 14ρ. – Γκραντ 19π., 8ρ., 3κ.)

Ιταλία-Εσθονία 68-83 (Γκραντ 19 – Κίρσιπου 21π., 5ασ., 3κλ., Ρούμπελ 14)
Γεωργία-Γαλλία 54-106 (Ταβακαρασβίλι 8 – Λεμόν 20, Ντιαμπάτε 15π., 8ρ.)

Γαλλία-Εσθονία (17:00)
Γεωργία-Ιταλία (19:15)