Euro U16: Δεν άντεξαν μέχρι τέλους οι Παίδες, άτυχος ο Κωστόπουλος

Η Εθνική Παίδων έχασε μία πολύ μεγάλη ευκαιρία στο πλαίσιο της δεύτερης ημέρας του ευρωπαϊκού πρωταθλήματος του Νόβι Σαντ. Το θέμα πλέον είναι να μην έχασε και έναν από τους καλύτερους παίκτες της, τον Αναστάση Κωστόπουλο, που τραυματίστηκε στον αυχένα και αποχώρησε με φορείο 2΄31΄΄ πριν από τη λήξη της αναμέτρησης με την Τουρκίας. Μιας αναμέτρησης στην οποία η Ελλάδα προηγήθηκε ακόμα και με 13 πόντους διαφορά στο 23’, αλλά εν τέλει ηττήθηκε από την Τουρκία με 74-79, έχοντας 3/21 σουτ στην τέταρτη περίοδο.

Οι Βησσαρίου (13 πόντοι, 7 ριμπάουντ) και Νικολαΐδης (10 πόντοι) ήταν οι κορυφαίοι της Ελλάδας, η οποία σούταρε πάλι με πολύ άσχημα ποσοστά (28,4%), έχασε τις μάχες των ριμπάουντ (48-56) και της έλειπε η σταθερή δημιουργία (13 ασίστ). Η Εθνική δεν μπόρεσε να εκμεταλλευτεί ούτε τους 22 πόντους που πέτυχε από τα 22 λάθη των Τούρκων, ούτε τις 38 βολές που εκτέλεσε, ούτε το γεγονός ότι είχε διαρκώς το προβάδισμα από τα μέσα της δεύτερης περιόδου και ύστερα. Ένα καταστροφικό τέταρτο δεκάλεπτο έφτανε για να φέρει την ήττα.

Όλα πήγαιναν καλά μέχρι το 23′..

Παρ’ όλα αυτά, η ομάδα του Κώστα Παπαδόπουλου δεν είχε καμία σχέση με την εμφάνιση που έκανε στην πρεμιέρα. Κέρδισε σωρηδόν φάουλ, ήταν πολύ πιο εύστοχη από τη γραμμή των βολών (20/24 στο πρώτο ημίχρονο) και σκόραρε με ευκολία απέναντι στη νωθρή τουρκική άμυνα. Στο πρώτο ημίχρονο τουλάχιστον… Μετά την κακή πρώτη περίοδο (5/19 σουτ) η Ελλάδα τα έκανε όλα σχεδόν τέλεια στην δεύτερη. Μετέτρεψε το 21-26 σε 30-26 με ένα σερί 9-0 και κατάφερε να πάει στα αποδυτήρια με προβάδισμα εννέα πόντων (53-44), χάρις σε ένα νέο σερί (7-0) που “έτρεξε” στα τελευταία δύο λεπτά.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο η Ελλάδα είχε 10/17 σουτ και 10/11 βολές, κρατώντας μάλιστα πολύ χαμηλά τον συνολικό αριθμό των λαθών της (5), την ίδια ώρα που οι Τούρκοι μετρούσαν 15 σε 20 λεπτά. Μάλιστα, η Εθνική κατάφερε να διευρύνει ακόμα περισσότερο το σερί της στο ξεκίνημα του δεύτερου ημιχρόνου (στο 11-0), ανεβάζοντας τη διαφορά στη μέγιστη τιμή της στο 23’ (57-44). Σε εκείνο το σημείο επήλθε η αντίδραση των Τούρκων και όλα ξεκίνησαν από μία απόφαση του Γκιουνέι.

Η είσοδος του Μπόνα άλλαξε όλο το ματς

Ο Τούρκος ομοσπονδιακός προπονητής έβαλε στο ματς τον -ατσούμπαλο, πλην όμως πολύ αθλητικό και γεμάτο ενέργεια- Αντέμ Μπόνα, παίζοντας χωρίς κάποιον από τους δύο κλασικούς του σέντερ (Σενγκιούν / Χαλταλί) και με τον Γκιουρενέρ στο “4”. Η ροή του αγώνα άλλαξε απότομα. Με τον Μουτάφ να βάζει 11 πόντους στην τρίτη περίοδο και την άμυνα της να γίνεται πολύ πιο επιθετική, η Τουρκία κατάφερε να ροκανίσει τη διαφορά μέχρι τους τέσσερις πόντους (63-59) και να ξαναμπεί στο παιχνίδι. Εν τέλει πήρε και το προβάδισμα έπειτα από πάρα πολλή ώρα στο 37’ (71-73). Ήταν η πρώτη φορά που προηγήθηκε μετά το 15’ (34-36). Και αυτό δεν ήταν το μόνο κακό νέο.

Στην φάση που ο Γκιουρενέρ έκανε το σκορ 71-73 με φόλοου-κάρφωμα, χτύπησε με το ένα πόδι του τον Κωστόπουλο στο πίσω μέρος του κεφαλιού, με αποτέλεσμα να τον τραυματίσει και να αποσυρθεί με φορείο από το γήπεδο… Οι Τούρκοι ξέφυγαν ακόμα περισσότερο στην επόμενη επίθεση (71-75), το τρίποντο του Βησσαρίου κράτησε όρθια την Ελλάδα στα 56΄΄, ωστόσο τα μακρινά σουτ των Φίλλιου και Παπασάβογλου δεν είχαν την ίδια τύχη. Οι Τούρκοι “καθάρισαν” το ματς από τη γραμμή των βολών, με το επιμέρους σκορ στην τέταρτη περίοδο να είναι 8-20 και είναι πλέον το φαβορί για την πρώτη θέση στον 3ο όμιλο.

Τα δεκάλεπτα: 21-26, 53-44, 66-59, 74-79.

Ελλάδα (Παπαδόπουλος): Φίλλιος 6, Νικολαΐδης 10 (6ρ.), Κολοβέρος 8, Βησσαρίου 13 (7ρ.), Κωστόπουλος 10 (3κλ.), Πράπας 4, Φιλίππου 2 (8ρ.), Παπασάβογλου 12 (1/10σ.), Καλόγηρος 7 (7ρ., 4ασ.), Τόλιας 2, Καραμανλής, Τσάμης.

Τουρκία (Γκιουνέι): Εκιντσί 10 (5ασ., 3κλ.), Γκιουρενέρ 9 (7ρ.), Σαρίτσα, Ατσουρέν 5, Τούνα 3 (7ρ.), Μπαϊρακτάρ 2 (5ασ.), Μουτάφ 22, Σενγκιούν 14 (8ρ.), Χαλταλί 4, Ουλκέρ 2, Τάρλα 4, Μπόνα 4 (8ρ., 4κ.).