Euro U16: Οργίασε πάλι ο Πετσάρσκι (+vds)

pecarskiΟ Μάρκο Πετσάρσκι ήταν πάλι η… μισή Σερβία, έβαλε 30 πόντους, μάζεψε 27 ριμπάουντ (!!!) και μαζί με τον Παούνοβιτς (25π.) οδήγησαν την ομάδα τους στη νίκη επί της Λετονίας με 82-81 στην παράταση, σε ένα συγκλονιστικό παιχνίδι με ουκ ολίγες ανατροπές που έγινε για τις θέσεις 9-12 του Ευρωμπάσκετ Παίδων. Οι Λετονοί, στηριζόμενοι κυρίως στους Ζάγκαρς, Βεβέρις, είχαν το προβάδισμα στη μεγαλύτερη διάρκεια του ματς, ωστόσο είδαν τους Σέρβους να μαζεύουν 28 επιθετικά ριμπάουντ και να βάζουν 20 πόντους από αυτά!

Είδαν επίσης τους Σέρβους να τους… δωρίζουν το ματς δύο φορές: Η πρώτη ήταν στο φινάλε του κανονικού αγώνα και με 14 δευτερόλεπτα να απομένουν, όταν ο Παούνοβιτς μάζεψε ένα επιθετικό ριμπάουντ και αντί να κρατήσει τη μπάλα, επιχείρησε σουτ, αστόχησε και στον αιφνιδιασμό ο Ζάγκαρς σκόραρε με λέι-απ 2,9΄΄ πριν από τη λήξη και έστειλε το παιχνίδι στην παράταση! Στην παράταση, δε, η Σερβία μετέτρεψε το 73-79 σε 82-79, ωστόσο μετά τις δύο βολές του Ζάγκαρς ο Παούνοβιτς είχε 0/2 στα 4,3΄΄! Μόνο που ο Ζάγκαρς άργησε πολύ να σουτάρει στην τελευταία επίθεση…

Γαλλία και Φινλανδία για την 5η θέση

Στους αγώνες για τις θέσεις 5-8, τα θεωρητικά αουτσάιντερ ήταν αυτά που πήραν τις νίκες. Η Γαλλία είχε επί 40 λεπτά το προβάδισμα και νίκησε σχετικά εύκολα την Ιταλία 77-68, παρότι υπέπεσε σε 27 λάθη και δέχτηκε 26 πόντους από αυτά! Οι “τρικολόρ” μάζεψαν πάντως και 19 ριμπάουντ παραπάνω από τους “ατζούρι”, ενώ έπαιξαν και σαφώς πιο ομαδικά, μοιράζοντας 26 ασίστ, έναντι μόλις 10 των αντιπάλων τους. Οι Αγιαγί (19π.), Μαλεντόν (10π., 9ρ., 6ασ., 4κλ.) και Ραντριαμαναντζαρά (17π., finland u1611ρ.) ήταν οι κορυφαίοι των Γάλλων, ενώ οι Παλούμπο (24π., 8ρ.), Μιάσκι (15π.) ξεχώρισαν από την Ιταλία.

Ανάλογη ήταν η εξέλιξη και στον άλλο αγώνα για τις θέσεις 5-8. Η Φινλανδία σούταρε καλά (47,5% συνολικά και 11/25 τρίποντα), μάζεψε… 28 ριμπάουντ παραπάνω και παρότι έκανε 26 λάθη και το Μαυροβούνιο της έκλεψε τη μπάλα 20 φορές (!), διατήρησε το προβάδισμα σε όλο το ματς και επικράτησε σχετικά εύκολα με 85-73. Ο Πιλαγιαμάκι (19π., 7ασ.) ξεχώρισε από τη μεριά της Φινλανδίας, η οποία θα διεκδικήσει αύριο την καλύτερη της θέση σε επίπεδο Παίδων από την 4η του 1981. Ο Κλιάγιτς (21π., 5ρ., 4ασ., 4κλ.) ήταν ο κορυφαίος του Μαυροβουνίου, το οποίο ουσιαστικά αγωνίστηκε χωρίς τον καλύτερο ψηλό του, τον Ζίζιτς, λόγω ενοχλήσεων στο δεξί πόδι.

Παρέμειναν ζωντανοί οι Βόσνιοι

Η κάτοχος του τίτλου έχει ακόμα σφυγμό… Η Βοσνία ανέτρεψε διαφορά 11 πόντων χάρις σε ένα σερί 13-0 στην τρίτη περίοδο και νίκησε την Πολωνία 75-71, στέλνοντας τη διοργανώτρια του φετινού Ευρωμπάσκετ στη δεύτερη κατηγορία. Οι Πολωνοί ήταν σταθερά μπροστά στο σκορ μέχρι το 27′, ωστόσο ο Αμάρ Τιγκάνιε έβαλε 15 πόντους σε 3,5 λεπτά και βοήθησε τους -κατόχους του τίτλου σε biberovicεπίπεδο Παίδων- Βόσνιους να παραμείνουν “ζωντανοί” για να διεκδικήσουν αύριο την παραμονή τους στην πρώτη κατηγορία.

Όσον αφορά στον πρώτο, χρονικά, αγώνα της ημέρας (για τις θέσεις 9-12), Γερμανία επικράτησε με 71-64 της Σουηδίας. Η “νασιονάλμανσαφτ” άνοιξε τη διαφορά στα μέσα της τρίτης περιόδου, προηγήθηκε με 14 πόντους διαφορά στο τέταρτο δεκάλεπτο και εν τέλει δεν αντιμετώπισε άλλα προβλήματα προκειμένου να φτάσει στη νίκη επί των “βίκινγκς”.