Με μία καλή μεσημεριανή προπόνηση και τίποτε παραπάνω έμοιαζε ο τρίτος αγώνας της Ελλάδας στο ευρωπαϊκό πρωτάθλημα παίδων β’ κατηγορίας. Η Εθνική έκανε σμπαράλια την αδύναμη Ρουμανία (111-60) και τρίτωσε τις νίκες της στον 1ο όμιλο, παραμένοντας πρώτη και αήττητη έπειτα από τρεις αγώνες. Την Κυριακή όλες οι ομάδες έχουν ρεπό και τη Δευτέρα ακολουθεί το πιο σοβαρό τεστ για την Ελλάδα στον όμιλο: η Ισλανδία (16:00).

Οι Τσουμάνης (20π.), Ρογκαβόπουλος (17π.) και Κλωνάρας (13π.) ήταν οι πρώτοι σκόρερς για την ομάδα του Κώστα Παπαδόπουλου, η οποία δεν χαλάρωσε ούτε λεπτό, με αποτέλεσμα να σημειώσει ρεκόρ πόντων (111) για τη φετινή διοργάνωση. Το παιχνίδι φυσικά δεν αντέχει σε κριτική. Αν υπάρχει μία είδηση, αυτή είναι η εξής: το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα… βρέθηκε πίσω στο σκορ για πρώτη φορά στο Ευρωμπάσκετ. Κι όμως συνέβη στα πρώτα 2-3 λεπτά της αναμέτρησης, κι ενώ μέχρι σήμερα είχε το προβάδισμα στα 79’27΄΄ των πρώτων δύο αγώνων.

Η Εθνική φάνηκε να αιφνιδιάζεται στο ξεκίνημα από την ευστοχία των Ρουμάνων (άρχισαν το ματς με 5/7 σουτ και 3/3 τρίποντα), βρέθηκε πίσω στο σκορ με 4-7 και μέχρι το 5′ οι δύο ομάδες ήταν ισόπαλες (13-13). Ήταν θέμα χρόνου βέβαια η Ελλάδα να πάρει μπροστά… Ένα σερί 12-0 έβαλε τις βάσεις και έδωσε στην Εθνική διαφορά 20 πόντων (4-24), την οποία ανέβασε γρήγορα στους 30 (57-27 στο 19′) και έκλεισε το πρώτο ημίχρονο με +35 (62-27).

Το επιμέρους σκορ από το 12′ έως το 20′ ήταν 30-3 για την Εθνική, η οποία ξέφυγε ακόμα και με 54 πόντους διαφορά στο 32′ (100-46). Τα στατιστικά αποτυπώνουν γλαφυρά τη χαώδη διαφορά μεταξύ των δύο ομάδων, καθώς η Ελλάδα μάζεψε 25 ριμπάουντ παραπάνω (55 συνολικά και 26 εξ αυτών επιθετικά), προκάλεσε 26 λάθη, έκλεψε 17 φορές τη μπάλα και πέτυχε 38 πόντους στον αιφνιδιασμό, σουτάροντας παράλληλα με ποσοστό 50% πίσω από τη γραμμή του τριπόντου (7/14)!

Τα δεκάλεπτα: 28-15, 62-27, 94-44, 111-60
Ελλάδα: Ρογκαβόπουλος 17 (7/9σ.), Τσουμάνης 20 (8/12σ., 12ρ.), Καραΐσκος 5, Κλωνάρας 13 (6κλ.), Βλάσιος 4, Κωστίκας 4 (3κλ.), Λαναράς 5 (9ρ., 5ασ.), Κάδρας 8, Σιδεροηλίας 9, Σταυρακούκας 8, Σωτηρίου 11, Ταζόπουλος 7.
Ρουμανία: Γκαβριλόαια 14, Ραντουλέσκου, Ντιμιτρέσκου 11, Λούνγκου 10, Καρτσοάνα, Γκράσου, Πέντσιου 2, Ουνίτου, Βαλεάου 8, Βασίλε 8, Ντούιτσα 5 (7ρ.), Κοτοάρα 2.