Euro U16 (5η ημέρα): Εκτός οκτάδας η Ελλάδα

drescherΗ Γερμανία δεν άφησε καν το δικαίωμα της ελπίδας στην Ελλάδα για την αυριανή αναμέτρηση των δύο ομάδων. Η “νατσιονάλμανσαφτ” έκανε την έκπληξη της 5ης ημέρας, νίκησε την οικοδέσποινα -και μέχρι πρότινος αήττητη- Λιθουανία 77-70 και απέκλεισε μαθηματικά την Ελλάδα, η οποία δεν μπορεί να αποφύγει την τελευταία θέση στον 5ο όμιλο, στο πλαίσιο της δεύτερης φάσης του Ευρωμπάσκετ Παίδων.

Το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα θα παίξει έτσι για τις θέσεις 9-16, όπου θα αντιμετωπίσει την Ιταλία ή το Ισραήλ. Όσον αφορά την εξέλιξη του αγώνα, οι Γερμανοί βρέθηκαν πίσω στο σκορ με 7-19 στο 7′ αλλά προς το τέλος του πρώτου ημιχρόνου “έκλεισαν” τη ψαλίδα, ξεκίνησαν το τρίτο δεκάλεπτο με επιμέρους 11-1 στα πρώτα πέντε martinezλεπτά και κράτησαν τα ηνία της αναμέτρησης μέχρι τέλους -και μάλιστα εύκολα.

Η Ισπανία ξεκίνησε με ήττα (από τη Λιθουανία) το Ευρωμπάσκετ, έκτοτε όμως ανεβάζει διαρκώς ρυθμούς. Καλύτερη απόδειξη από τη νίκη επί της Τουρκίας με 75-64 δεν θα μπορούσε να υπάρξει. Η “φούρια ρόχα” ήταν σε τρομερή βραδιά πίσω από τη γραμμή των 6,75μ., είχε 14/30 τρίποντα και ξέφυγε από νωρίς στο σκορ χάρη σε ένα επιμέρους 24-4. Οι Τούρκοι κατάφεραν να “πιάσουν” τους αντιπάλους τους στο σκορ και να προηγηθούν στο 34′ 60-59, από εκεί και πέρα όμως οι Ισπανοί έκαναν ένα σερί 10-0 και εξασφάλισαν μία διαφορά που μπορεί να τους δώσει και την πρώτη θέση στον όμιλο, εφόσον η Τουρκία νικήσει αύριο τη Λιθουανία.

6ος όμιλος: Νέα νίκη η Σερβία, συνήλθε η Βοσνία, πρώτη η Φινλανδία!

Το δύο στα δύο έκανε στη δεύτερη φάση η Σερβία, καθώς νίκησε και την Κροατία 75-71, έχοντας το προβάδισμα από το πρώτο μέχρι το τελευταίο λεπτό. Οι Σέρβοι προηγήθηκαν 31-12 στο 14′ και άντεξαν στην αντεπίθεση των Κροατών, που χάρη στον Σάριτς μείωσαν τη διαφορά μέχρι τους τρεις πόντους (68-71), με 37,7 δευτερόλεπτα να απομένουν. Η Κροατία είχε μάλιστα και την ευκαιρία να ισοφαρίσει στην επόμενη επίθεση, ωστόσο ο Σάριτς (που είχε μέχρι τότε 6/6 σουτ) έκανε ερ μπολ latinovicστο τρίποντο που επιχείρησε εντελώς ανενόχλητος! Ο Ουσκόκοβιτς ουσιαστικά “καθάρισε” το ματς με 4/4 βολές στα τελευταία 13΄΄, αποκλείοντας έτσι μαθηματικά από τη συνέχεια την Κροατία.

Επειτα από δύο απρόσμενες ήττες, η Βοσνία βρήκε πάλι τον καλό της εαυτό και νίκησε τη Γαλλία 64-57, παραμένοντας το “παιχνίδι” για την πρόκριση στην οκτάδα του τουρνουά. Ο Τζανάν Μούσα ναι μεν έκανε 9 λάθη, είχε όμως και 22 πόντους, 8 ασίστ και 7 ριμπάουντ για τη Βοσνία, η οποία κράτησε τους Γάλλους στο 32% εντός πεδιάς, ξέφυγε με 30-14 στο 16′ και δεν άφησε τους “τρικολόρ” να ρίξουν τη διαφορά κάτω από τους έξι πόντους σε κανένα σημείο.

Στο μεταξύ, η τρελή πορεία της Φινλανδίας καλά κρατεί! Οι απίθανοι Φινλανδοί επικράτησαν του Μαυροβουνίου με 58-56 χάρη σε λέι-απ του Ελιας Βάλτονεν 6,1 δευτερόλεπτα πριν από τη λήξη eboκαι κατέκτησαν μαθηματικά την πρώτη θέση στον 6ο όμιλο! Η ομάδα του Κοσκελάινεν έδειχνε μάλιστα ότι θα πάρει εύκολα τη νίκη όταν προηγήθηκε 52-36 στο 34′.

Υπολόγιζε όμως χωρίς τον Μάρκο Σιμόνοβιτς, που πέτυχε 13 πόντους στα τελευταία έξι λεπτά και ήταν μάλιστα αυτός που ισοφάρισε με γκολ-φάουλ 12,4΄΄ πριν από τη λήξη! Στο τέλος, πάντως, ο “ήρωας” του ματς ήταν ο Βάλτονεν, ο οποίος εξέθεσε την άμυνα του Μαυροβουνίου και έφτασε σχεδόν εύκολα μέχρι το λέι-απ που χάρη στη Φινλανδία τη νίκη.

Θέσεις 9-16: Έσπασε το ρόδι το Ισραήλ

Την πρώτη νίκη του στο Ευρωμπάσκετ σημείωσε το Ισραήλ, που επικράτησε της Λετονίας με 77-68 και εξασφάλισε τουλάχιστον τη δεύτερη θέση στον 7ο όμιλο. Ο Κράβιτς έκανε τη διαφορά στο ματς, καθώς πέτυχε τους οκτώ πόντους από το επιμέρους 10-1 που έκαναν οι Ισραηλινοί στην τέταρτη περίοδο, όταν ξέφυγαν με διαφορά 9 πόντων στο 36′. Λίγο αργότερα ανέβασαν ακόμα περισσότερο τη διαφορά (στο +11) και “καθάρισαν” το ματς.