Euro U16 (6η ημέρα): Το πανόραμα της διοργάνωσης

duranΗ Τουρκία ήταν η μεγάλη νικήτρια στο ντέρμπι του 5ου ομίλου με τη Λιθουανία, καθώς επικράτησε των διοργανωτών με 67-64 και τους έριξε στην τέταρτη θέση. Αυτό δεν σημαίνει βέβαια ότι… κακόπεσε η “Λιέτουβα”, η οποία θα αντιμετωπίσει στους “8” τη Φινλανδία, ενώ η Τουρκία θα βρει απέναντι της την 3η του 6ου ομίλου, τη Σερβία! Στο μεταξύ τους παιχνίδι, πάντως, οι Τούρκοι ήταν καλύτεροι, κι ας χρειάστηκαν στο τέλος ένα λέι-απ του Ακιούζ 15,3΄΄ πριν από τη λήξη για να φτάσουν στη νίκη.

Η ομάδα του Φατίχ Ελμπάς έκλεισε την πρώτη περίοδο με 19-7, προηγήθηκε 26-13 λίγο αργότερα και δεν άφησε τους Λιθουανούς να προηγηθούν ξανά στο παιχνίδι, αν και το φινάλε θύμιζε θρίλερ. Οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν με απανωτά τρίποντα στο 38′ (61-61) και στα 29,3΄΄ ο Βαϊτσιούνας έκανε το σκορ 64-64. Στην επόμενη φάση όμως ο Ακιούζ αιφνιδίασε τη Λιθουανία, η οποία δεν κατάφερε να martinezσκοράρει στην επίθεση, με τον Ουλέτσκας να μην μπορεί να τελειώσει το alley-oop play που σχημάτισε στο τάιμ άουτ ο Πετράουσκας.

Όσον αφορά την πρωτιά του 5ου ομίλου, αυτήν την κατέκτησε η Ισπανία, που σημείωσε την 5η σερί νίκη στο τουρνουά επί της Αγγλίας με 75-64. Η “φούρια ρόχα” είχε 0/13 τρίποντα αλλά έβαλε 56 πόντους μέσα από τη ρακέτα, εκμεταλλεύτηκε στο έπακρο τα 27 λάθη των Αγγλων και επικράτησε χωρίς να δυσκολευτεί ιδιαίτερα.

6ος όμιλος: Προκρίθηκε με ανατροπή η Σερβία

Το Μαυροβούνιο ήταν το “αφεντικό” του γιουγκοσλαβικού ντέρμπι επί 34 και πλέον λεπτά. Στο τέλος όμως η Σερβία ήταν αυτή που πανηγύριζε την πρόκριση στους “8”, αφού έκανε τη μεγάλη ανατροπή (…απέναντι στην ομάδα των ανατροπών) και στο τέλος επικράτησε με 78-64. Το τελικό σκορ δεν αντικατοπτρίζει βέβαια την εικόνα του αγώνα. Το Μαυροβούνιο είχε σταθερά το προβάδισμα επί 35 stajcic - marjanovicλεπτά αλλά δεν έβαλε ούτε ένα καλάθι στα τελευταία 6, την ώρα δηλαδή που οι Μαριάνοβιτς, Πετσάρσκι οδήγησαν τη Σερβία σε ένα επιμέρους 21-3 σε αυτό το χρονικό διάστημα!

Η Βοσνία χρειαζόταν οπωσδήποτε τη νίκη για να προκριθεί στην προημιτελική φάση και η Κροατία έμοιαζε να είναι το κατάλληλο “θύμα”. Η παρέα του Μούσα ξέφυγε από πολύ νωρίς με μεγάλη διαφορά, έκλεισε την πρώτη περίοδο με 22-11 και διέλυσε την Κροατία 86-69 έχοντας πρωταγωνιστή τον Σάνι Τσάμπαρα. Κάπως έτσι οι Βόσνιοι όχι μόνο προκρίθηκαν (αφήνοντας εκτός συνέχειας το Μαυροβούνιο), αλλά κατέκτησαν κιόλας και τη δεύτερη θέση στον 6ο όμιλο, δίνοντας ραντεβού για τους “8” με τη Γερμανία.

Στο τρίτο ματς του ομίλου η Γαλλία έγινε η ομάδα που σταμάτησε το νικηφόρο σερί της Φινλανδίας blancστο 4-0. Οι “τρικολόρ” νίκησαν πολύ εύκολα τους Φινλανδούς 57-38, σε ένα ματς πάντως που έμοιαζε εξ αρχής με διαδικαστική υπόθεση -και για τις δύο ομάδες. Η Γαλλία έκλεισε την πρώτη περίοδο με 16-4 και δεν δυσκολεύτηκε ούτε λεπτό από την ομάδα του Αντι Κοσκελάινεν, που έχοντας κατακτήσει μαθηματικά την πρώτη θέση, μοίρασε το χρόνο συμμετοχής σε όλους τους παίκτες του.

7ος όμιλος: Πρώτη και αήττητη η Ιταλία

Η Ιταλία δεν δυσκολεύτηκε να καταβάλλει τη Λετονία με 58-49 και να κατακτήσει την 1η θέση στον 7ο όμιλο. Το παράδοξο είναι ότι οι “ατζούρι” νίκησαν εύκολα (προηγήθηκαν 41-20 στο 24′), παρότι σούταραν μόνο με 31,7%, έχασαν τα ριμπάουντ και έκαναν 26 λάθη! Αυτό συνέβη πολύ απλά διότι οι Λετονοί ήταν ακόμα χειρότεροι, καθώς έχασαν 31 φορές τη μπάλα, δέχτηκαν 23 κλεψίματα και τελείωσαν το ματς με ποσοστό 27,3% εντός πεδιάς…