Euro U18: Απίστευτη ανατροπή η Κροατία!

buljevicΗ Κροατία έμοιαζε έτοιμη να υποστεί μία ήττα καταδικαστική, που θα την έστελνε κατευθείαν στη φάση για τις θέσεις 9-16. Κι όμως στάθηκε όρθια. Παρότι βρισκόταν πίσω στο σκορ επί 39 λεπτά και στο 22′ έχανε με 30-54, η Κροατία κατόρθωσε να κάνει τη μεγάλη ανατροπή στο δεύτερο ημίχρονο και στο τέλος να νικήσει τη Βοσνία 77-76, χάρη σε κοντινό σουτ του Ιβιτσα Ζούμπατς 7,6 δευτερόλεπτα πριν από τη λήξη!

Η Βοσνία απλά έκανε ό,τι μπορούσε για να χάσει. Ακόμα και πριν από το νικητήριο καλάθι του Ζούμπατς, είχε προηγηθεί κόψιμο σε τρίποντο του Μίκτσιτς στα 11”. Ωστόσο στη διεκδίκηση του ριμπάουντ δύο Βόσνιοι έπιασαν μαζί τη μπάλα, με αποτέλεσμα να τη χάσουν και να πάει στα χέρια του Κροάτη γκαρντ, που έδωσε και την ασίστ για το καλάθι του Ζούμπατς. Η Βοσνία είχε άλλη μία ευκαιρία για τη νίκη, αλλά η προσπάθεια του Γκέγκιτς να διασχίσει το γήπεδο και να σκοράρει απέναντι σε όλους ήταν πολύ κακή.

2ος όμιλος: Εκτέλεση πίσω από τα 6,75μ.

Τα άνω κάτω έφερε στον 2ο όμιλο το Μαυροβούνιο με την απροσδόκητη νίκη που σημείωσε επί της Γερμανίας με 64-55. Το Μαυροβούνιο πέτυχε μόνο 8 δίποντα σε όλο το ματς, δεν μπόρεσε ποτέ να εκμεταλλευτεί το μεγάλο αστέρι της (Πόποβιτς) απέναντι στα ψηλά κορμιά των Γερμανών και στο 28′ βρέθηκε πίσω στο σκορ με 35-45. Σε εκείνο το σημείο όμως η μεν ζώνη του Μαυροβουνίου “κλείδωσε” τη Γερμανία, οι δε Μπάκιτς, Γκρκόβιτς άρχισαν το βομβαρδισμό πίσω από τα 6,75μ.! Οι jovanovicδύο Μαυροβούνιοι σουτέρ είχαν 0/5 τρίποντα στην πρεμιέρα αλλά στα τελευταία 11 λεπτά πέτυχαν μαζί 6 και είχαν συνολικά 9/15 στον αγώνα, βοηθώντας την ομάδα τους να τελειώσει το ματς με επιμέρους 29-10 στα τελευταία 12 λεπτά.

Έστω και δύσκολα, η Σερβία βρήκε τον τρόπο να νικήσει τη Λετονία 67-64 στο άλλο παιχνίδι. Οι Σέρβοι μετέτρεψαν το 48-51 σε 64-53 χάρη σε ένα επιμέρους 16-2 στην τέταρτη περίοδο αλλά στο τέλος χρειάστηκαν μία μεγάλη ομαδική άμυνα (που είχε ως κατάληξη κλέψιμο του Γιοβάνοβιτς) για να πάρουν τη νίκη απέναντι στη Λετονία, η οποία μείωσε στα τελευταία δευτερόλεπτα σε 64-66 και στα 8,5΄΄ κέρδισε και τη μπάλα. Στην επαναφορά όμως ο Ράιμο έκανε το μοιραίο λάθος…

1ος όμιλος: Γαλλικός οδοστρωτήρας

Ούτε για προπόνηση δεν έκανε η Τσεχία στον εναρκτήριο αγώνα του 1ου ομίλου. Η Γαλλία ξέφυγε από τα μέσα της πρώτης περιόδου με διψήφια διαφορά πόντων και διέλυσε την Τσεχία 75-38, διπλασιάζοντας τις νίκες της στη διοργάνωση. Οι “τρικολόρ” προηγήθηκαν μέχρι και με 40 πόντους fra-czeδιαφορά και είχαν 20 ριμπάουντ παραπάνω και 25 πόντους στον αιφνιδιασμό!

Με τη ψυχή στο στόμα έφτασε στην πρώτη νίκη της η Ισπανία, που ήταν πάλι κακή στην επίθεση αλλά νίκησε την Ουκρανία 70-68. Τα 25 λάθη των Ουκρανών αποδείχθηκαν καταδικαστικά, καθώς οδήγησαν σε 22 εύκολους πόντους της Ισπανίας, η οποία είχε συνολικά 16 κλεψίματα στον αγώνα.

3ος όμιλος: Καλύτερη η Ιταλία, εύκολα η Τουρκία

Η Ιταλία ήταν η καλύτερη ομάδα στο ντέρμπι του 3ου ομίλου με τη Ρωσία, την οποία νίκησε 63-54 έχοντας σε όλο το δεύτερο ημίχρονο 5-10 πόντων, που έφτασε μέχρι και το +14 στο 30′ (52-38). Οι ita-rus“ατζούρι” εξουδετέρωσαν τον Καρπένκοφ, κράτησαν στα ρηχά τον Γιακούσιν και έλεγξαν τα ριμπάουντ, τρία στοιχεία που τους βοήθησαν να φτάσουν σε μία πειστική νίκη.

Το πάθημα της πρεμιέρας έγινε μάθημα στην Τουρκία, η οποία “έχτισε” πάνω στο καλό της ξεκίνημα και νίκησε πολύ εύκολα τη Φινλανδία 80-63, αποφεύγοντας αυτή τη φορά τα καρδοχτύπια. Οι Τούρκοι ανέβασαν τη διαφορά μέχρι και το +24 στην τέταρτη περίοδο και τελείωσαν το ματς έχοντας 30 πόντους στο transition και 50 μέσα από το “ζωγραφιστό”.