hellasu18Οι πιο ωραίοι στην Ελλάδα, μπορούν να αισθάνονται πια οι Έλληνες Έφηβοι -κατά παράφραση του “χιτ” της Εθνικής Εφήβων, όπως αποκάλυψε και ο Μιχάλης Λούντζης, μιλώντας στην τηλεόραση! Ναι, η Ελλάδα είναι ξανά πρώτη σε μία ευρωπαϊκή διοργάνωση! Εξι χρόνια μετά το χρυσό μετάλλιο της Εθνικής Νέων στη Ρόδο, η Ελλάδα μπορεί να νιώσει ξανά υπερηφάνεια για την καταπληκτική Εθνική Εφήβων του Ηλία Παπαθεοδώρου, η οποία νίκησε στον τελικό του Ευρωμπάσκετ U18 του Βόλου την Τουρκία 64-61 και κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο.

Ο MVP της διοργάνωσης, ο Βασίλης Χαραλαμπόπουλος, ήταν ξανά ο ακρογωνιαίος λίθος της Ελλάδας. Ο 18χρονος άσος του Παναθηναϊκού έβαλε 23 πόντους, μάζεψε 8 ριμπάουντ και ήταν αυτός που ευστόχησε σε όλες τις κρίσιμες ελεύθερες βολές στα τελευταία δευτερόλεπτα, οδηγώντας την Ελλάδα στη νίκη. Ο Γιώργος Παπαγιάννης ήταν για ένα ακόμα παιχνίδι κυρίαρχος κάτω από τα δύο καλάθια, ενώ και οι υπόλοιποι παίκτες έδωσαν και τη ψυχή τους για να κατακτήσει η Εθνική τον τίτλο.

Ο Διονύσης Σκουλίδας ήταν αυτός που άλλαξε το ματς, αφενός με την άμυνα του στον Φουρκάν Κορκμάζ, αφετέρου με τα καλάθια που έβαλε στο δεύτερο ημίχρονο, όταν πέτυχε και τους οκτώ πόντους του. Ο Ιάκωβος Μιλεντίγιεβιτς μπήκε από τον πάγκο και έβαλε μεγάλα σουτ, ενώ οι Δίπλαρος, Μουράτος έκαναν πάλι τη δουλειά τους στην άμυνα και με την ενέργεια τους, βοηθώντας κι αυτοί να “γυρίσει” ένα ματς που ξεκίνησε με τις χειρότερες δυνατές προϋποθέσεις.

Η πλήρης αντιστροφή ρόλων του πρώτου ημιχρόνου

Οι ρόλοι δεν θα μπορούσαν να αντιστραφούν περισσότερο σε σχέση με τον πρώτο αγώνα που έδωσαν οι δύο ομάδες. Αυτό έγινε ιδιαίτερα αισθητό στο πρώτο ημίχρονο. Στον αγώνα της δεύτερης φάσης η Ελλάδα είχε στα πρώτα 20 λεπτά 32 πόντους μέσα από τη ρακέτα και 14 ασίστ, την ίδια ώρα που οι Τούρκοι είχαν 0/12 τρίποντα. Στο πρώτο ημίχρονο του τελικού η Ελλάδα είχε τους μισούς πόντους Lountzisμέσα από τη ρακέτα (16), μόλις τρεις ασίστ και 11 λάθη, ενώ η Τουρκία είχε 5/9 τρίποντα…

Επί 20 λεπτά η Εθνική δεν μπόρεσε να εκμεταλλευτεί τον Παπαγιάννη στην επίθεση, ενώ η επιλογή των Τούρκων να μετατρέψουν τον Χαραλαμπόπουλο σε σκόρερ, προσέχοντας τους διαδρόμους των πασών του, αποδείχθηκε αποτελεσματική. Βραχυκύκλωσε όλη την επιθετική λειτουργία της ελληνικής ομάδας. Στο μεταξύ, ο Κορκμάζ δεν θα μπορούσε φυσικά να μείνει πάλι στους 2 πόντους και στα 1/9 σουτ που είχε στον αγώνα της δεύτερης φάσης.

Η “επιστροφή” στο ματς

Ο Κορκμάζ πέτυχε 12 πόντους στο πρώτο ημίχρονο και με αυτόν μπροστάρη η Τουρκία πήρε τα ηνία του αγώνα από το πρώτο λεπτό. Η ομάδα του Μουσταφά Ντερίν προηγήθηκε 19-9 στο 9′, μία διαφορά που ανέβασε μέχρι το +12 στο τέλος του ημιχρόνου (25-37) και στο +14 στην πρώτη papagiannisεπίθεση της τρίτης περιόδου (25-39). Τα παιδιά του Ηλία Παπαθεοδώρου φυσικά αντέδρασαν. Γρήγορα.

Στο δεύτερο ημίχρονο το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα, έστω και χωρίς να παίζει καλά, βρήκε τους τρόπους να “χτυπήσει” την τουρκική άμυνα. Κατ’ αρχάς, απέφυγε τα επιπόλαια λάθη (έκανε μόνο τρία στο δεύτερο ημίχρονο) και κατάφερε να εκμεταλλευτεί τον Παπαγιάννη κοντά στο καλάθι με τις δημιουργίες των Χαραλαμπόπουλου, Δίπλαρου, Μουράτου, ενώ οι Σκουλίδας, Μιλεντίγιεβιτς έβαλαν μερικά μεγάλα σουτ. Την ίδια ώρα οι Τούρκοι άρχισαν να τα βρίσκουν σκούρα απέναντι στην σταθερά καλή ελληνική άμυνα.

Το “κλείδωμα” του Κορκμάζ και τα σουτ του Μιλεντίγιεβιτς

Ο Κορκμάζ δεν πέτυχε ούτε πόντο στα τελευταία 13 λεπτά, ενώ τα ποσοστά της Τουρκίας έπεσαν κατακόρυφα στο δεύτερο μισό του τελικού. Οι παίκτες του Ντερίν είχαν 5/9 τρίποντα στο πρώτο ημίχρονο αλλά μόνο 3/19 στο δεύτερο και όσο περνούσε η ώρα γινόταν ολοένα και πιο ορατό το comeback της ελληνικής ομάδας. Έστω και με τη… δεύτερη προσπάθεια. Η Εθνική μείωσε αρχικά σε charalampopoulos38-41 με ένα επιμέρους 13-2 αλλά χρειάστηκε ένα νέο ξέσπασμα για να πάρει το προβάδισμα, καθώς οι Τούρκοι ξέφυγαν πάλι με 48-38 στο 29′.

Η δεύτερη προσπάθεια να “πιάσει” η ελληνική ομάδα τους Τούρκους ήταν επιτυχημένη. Η Εθνική έκανε ένα σερί 10-0, ισοφάρισε με τρίποντο του Μιλεντίγιεβιτς 48-48 στο 33′ και 3΄55΄΄ πριν από τη λήξη πήρε το προβάδισμα στο σκορ για πρώτη φορά στο παιχνίδι με νέο τρίποντο του Μιλεντίγιεβιτς (57-54)! Το φινάλε ήταν δραματικό. Μετά το κάρφωμα του Παπαγιάννη 2΄20΄΄ πριν από τη λήξη (59-57) η Ελλάδα δεν έβαλε άλλο καλάθι, δεν άφησε όμως και τους Τούρκους να σκοράρουν.

Οι βολές του Χαραλαμπόπουλου

Ο Κορκμάζ έχει βάλει πολλά σουτ στο Ευρωμπάσκετ, ωστόσο ήταν άστοχος στο κρισιμότερο όλων, με 22΄΄ να απομένουν. Αμέσως μετά οι Τούρκοι ήταν υποχρεωμένοι να στείλουν την Ελλάδα στις ελεύθερες βολές και ο Χαραλαμπόπουλος δεν λάθεψε ούτε μία φορά. Με 4/4 βολές του άσου του Παναθηναϊκού στα τελευταία 17,3 δευτερόλεπτα η Εθνική “αγκάλιασε” τη νίκη και στο τέλος το πανηγύρισε με τη ψυχή της.

ΕΛΛΑΔΑ-ΤΟΥΡΚΙΑ 64-61
ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 12-19, 25-37, 41-48, 64-61
ΕΛΛΑΔΑ (Παπαθεοδώρου): Λούντζης 3, Μιλεντίγιεβιτς 8 (2), Φλιώνης 2, Μουράτος 2, Σκουλίδας 8 (2τρ., 6ρ.), Χρηστίδης, Δίπλαρος 6 (1), Παπαγιάννης 12 (15ρ., 3κ.), Χαραλαμπόπουλος 23 (2τρ., 8ρ., 4ασ.).
ΤΟΥΡΚΙΑ (Ντερίν): Αλ 10 (2), Οντσέλ, Τασκιράν 12 (2τρ., 6ρ.), Ουλκέρ 13 (2τρ., 7ρ.), Κορκμάζ 15 (1τρ., 7ρ., 4ασ., 5κλ.), Ντουρμάζ 3 (1), Γκαζί 2, Μπαϊράκ 4 (9ρ.), Γιουρτσεβέν 2.