Euro U18: Ανατροπή και 3ος σερί τελικός για την Τουρκία!

turkeyu18Πολύ σκληρή για να πεθάνει! Η Τουρκία έχανε με 17 πόντους διαφορά στο πρώτο ημίχρονο και με 15 μέχρι το 26′, ωστόσο κατόρθωσε στο τέλος να νικήσει τη Βοσνία 82-77 και να προκριθεί στον τελικό του Ευρωμπάσκετ Εφήβων για τρίτη συνεχόμενη διοργάνωση! Η κάτοχος του τίτλου θα διεκδικήσει έτσι το βράδυ της Κυριακής (21:15) το τρίτο συνεχόμενο χρυσό μετάλλιο, κάτι που μόνο η ενωμένη Γιουγκοσλαβία και η Σοβιετική Ενωση έχουν κάνει στο παρελθόν σε επίπεδο εφήβων.

Ο Ενες Τάσκιραν ήταν πάλι ο σωτήρας της Τουρκίας. Όπως και στον προημιτελικό με τη Σερβία, όταν έστειλε το ματς στην παράταση με τρίποντο, ο νεαρός γκαρντ ήταν αυτός που “ξύπνησε” με την ενέργεια και την επιθετικότητα του την Τουρκία στο δεύτερο ημίχρονο, στο οποίο η ομάδα του Ντερίν έκανε ένα σερί 16-0 και πήρε για πρώτη φορά το προβάδισμα στο 31′! Οι Βόσνιοι προσπέρασαν πάλι με 77-74 στο 38′, αλλά ο Τάσκιραν απάντησε με δύο διαδοχικά καλάθια και ο Φουρκάν Κορκμάζ (20π., 7ασ., 6κλ., 6λ.) τους “εκτέλεσε” με το μακρινό δίποντο στα 25,4 δευτερόλεπτα.

Ο Εντιν Ατιτς έκανε άλλη μία σπουδαία εμφάνιση αλλά έμοιαζε εξουθενωμένος και εξαφανίστηκε στο τελευταίο δεκάλεπτο (έβαλε μόνο μία βολή και έκανε το μοναδικό του σουτ λίγο πριν από την εκπνοή), ενώ υπέπεσε και στο μοιραίο λάθος 11 δευτερόλεπτα πριν από τη λήξη και με το σκορ 80-77.

Θέσεις 5-8: Σερβία-Γαλλία για την 5η θέση

Ο Βόισλαβ Στογιάνοβιτς πρόσθεσε άλλη μία καταπληκτική εμφάνιση στο ενεργητικό του και οδήγησε τη Σερβία στη νίκη επί της Ισπανίας με 90-76 στον πρώτο αγώνα για τις θέσεις 5-8. Ο 18χρονος σμολ φόργουορντ άγγιξε πάλι το τριπλ-νταμπλ (26π., 10ασ., 8ρ.) και είχε επίσης 6/6 τρίποντα, κάνοντας vojislav stojanovicτη διαφορά υπέρ των Σέρβων, οι οποίοι σημείωσαν 23 πόντους στο ανοιχτό γήπεδο και έλεγξαν απόλυτα το ματς σε όλο το δεύτερο ημίχρονο.

Αντίπαλος της Σερβίας για την 5η θέση του Ευρωμπάσκετ θα είναι η Γαλλία, η οποία επικράτησε της Γερμανίας με 62-55, αν και νωρίτερα πέταξε στα σκουπίδια μία διαφορά 17 πόντων. Η “νατσιονάλμανσαφτ” ανέτρεψε στο 19-36, προηγήθηκε στο 33′, ωστόσο οι Γάλλοι κατάφεραν στο τέλος να πάρουν τη νίκη, κρατώντας τους αντιπάλους τους στους τέσσερις πόντους στα τελευταία 5,5 λεπτά.

Θέσεις 9-12: Έκανε το θαύμα της η Λετονία

Απίθανο φινάλε είχε ο πρώτος αγώνας για τις θέσεις 9-12, όπου η Λετονία νίκησε την Κροατία 78-74 στην παράταση, παρότι βρέθηκε πίσω στο σκορ με 68-64 και 7,1 δευτερόλεπτα να απομένουν. Ο Ζόρικς έκανε το σκορ 67-68 με τρίποντο στα 1,6΄΄, ο Μίκσιτς ευστόχησε και στις δύο βολές που επιχείρησε στο 1,1΄΄ και χωρίς να έχουν τάιμ άουτ, οι Λετονοί κατάφεραν να ισοφαρίσουν το ματς με latvia-czeτρίποντο του Χάζνερς στην εκπνοή, μετά την καταπληκτική πάσα 22 μέτρων του Ράιμο από την επαναφορά!

Αντίπαλος της Λετονίας στον αυριανό αγώνα για την 9η θέση του Ευρωμπάσκετ θα είναι η Ρωσία, η οποία δεν χρειάστηκε ανάλογα δράματα και ανατροπές για να νικήσει την Ιταλία 82-67. Οι Ρώσοι κυριάρχησαν κάτω από τα δύο καλάθια (μάζεψαν 18 ριμπάουντ παραπάνω), ήταν εύστοχοι από μακρινή απόσταση (9/17 τρίποντα) και παρά τα 25 λάθη τους ξέφυγαν στο σκορ στην τρίτη περίοδο και δεν κοίταξαν ξανά πίσω τους.

Θέσεις 13-16: Φινλανδία-Μαυροβούνιο για μία θέση

Ζωντανή” για άλλη μία μέρα παρέμεινε η Φινλανδία. Η ομάδα του Γίρι Λοχικόσκι νίκησε για δεύτερη φορά σε τέσσερις ημέρες την Ουκρανία 88-77 και αύριο θα διεκδικήσει την παραμονή της στην πρώτη κατηγορία μέσω του αγώνα για τις θέσεις 13-14. Ο Λάουρι Μάρκανεν, πρώτος σκόρερ του finladia u18Ευρωμπάσκετ, ήταν πάλι ο κορυφαίος των Φινλανδών, κάνοντας μάλιστα και νέο ρεκόρ πόντων (32) στη διοργάνωση.

Η Ουκρανία, από την άλλη, υποβιβάστηκε στη δεύτερη κατηγορία, όπως και η Τσεχία. Το Μαυροβούνιο δεν δυσκολεύτηκε στον δεύτερο αγώνα για τις θέσεις 13-16, καθώς νίκησε την Τσεχία 75-53, εκτοξεύοντας τη διαφορά μέχρι και το +25 στο δεύτερο ημίχρονο. Οι Ράντονιτς, Τσάραπιτς και Μπάκιτς ήταν οι κορυφαίοι των Μαυροβούνιων, οι οποίοι μετέτρεψαν σε 24 εύκολους πόντους τα 21 λάθη των Τσέχων.