Η Λιθουανία χρειάστηκε να ανατρέψει διαφορά 15 πόντων μέσα σε οκτώ λεπτά για να προκριθεί στους “8”. Χρειάστηκε ένα απίθανο τρίποντο του Βελίτσκα για να προκριθεί στους “4”. Όχι, στον ημιτελικό δεν τρίτωσαν οι ανατροπές. Πολύ απλά διότι εκεί η Λιθουανία ήταν καλύτερη σχεδόν επί 40 λεπτά, νίκησε τη -μέχρι πρότινος αήττητη- Γερμανία 69-62, ρίχνοντας έτσι νοκ άουτ την ομάδα που φάνταζε ως το μεγάλο φαβορί για την κατάκτηση του τίτλου στο Ευρωμπάσκετ Εφήβων της Σαμψούντας!

Οι Λιθουανοί ήταν άριστα διαβασμένοι, “θωράκισαν” τη ρακέτα τους με την “κλειστή” άμυνα που επιστράτευσαν σε όλο το ματς και έβγαλαν από νωρίς εκτός αγώνα τον Χάρτενσταϊν με τα συνεχή νταμπλ-τιμ. Κάπως έτσι προηγήθηκαν με 13-3 στο 6′ και διατήρησαν σταθερά μέχρι τέλους το προβάδισμα στο σκορ. Για ενάμισι λεπτό όλο κι όλο έχασε η ομάδα του Ρακούτις το προβάδισμα, όταν στο 35′ η Γερμανία προηγήθηκε με 55-54 χάρις σε ένα σερί 8-0 και τον Μουσίντι να είναι ασταμάτητος. Δεν κράτησε πολύ.

Η Λιθουανία πήρε γρήγορα το προβάδισμα και στο τέλος ο Βελίτσκα “καθάρισε” το παιχνίδι με επτά συνεχόμενους πόντους σε λιγότερο από 50 δευτερόλεπτα. Ο πολυτάλαντος γκαρντ ήταν πάλι clutch και τελείωσε το ματς με 18 πόντους, 6 ασίστ, 5 ριμπάουντ, ενώ ο Κουλμπόκα (24π., 9ρ.) και ο Μασιούλις (12π., 9ρ., 3κλ.) ήταν οι άλλοι δύο που ξεχώρισαν από τη “Λιέτουβα”. Από τη Γερμανία, η οποία δεν κατάφερε γι άλλη μία φορά να κάνει την υπέρβαση, ξεχώρισε ο Κόστια Μουσίντι, που πέτυχε 33 από τους 62 πόντους της ομάδας του.

Δεύτερος τελικός για τους 98άρηδες Γάλλους

Στον δεύτερο ημιτελικό του τουρνουά δεν υπήρξε έκπληξη. Η Γαλλία επιβεβαίωσε το χαρακτηρισμό του ακλόνητου φαβορί, καθώς ξέφυγε από νωρίς στο σκορ χάρις σε ένα σερί 14-0, προηγήθηκε με 18 πόντους διαφορά στο πρώτο ημίχρονο και νίκησε την Ιταλία 82-72. Οι “ατζούρι” κατάφεραν δύο φορές να ρίξουν τη διαφορά μέχρι τους τρεις πόντους στο δεύτερο ημίχρονο αλλά κάθε φορά ο Ντιλίκινα αναλάμβανε δράση.

Ο σταρ των “τρικολόρ” έκανε την καλύτερη εμφάνιση του στο Ευρωμπάσκετ και μαζί με τον Μοκόκα οδήγησαν τη Γαλλία στον τελικό, όπως δηλαδή και πριν από δύο χρόνια στο Euro U16, όταν η γενιά των Βερζιά, Τσουάφ, Μοκόκα, Ντιλίκινα, Εντζάι, Ραμπό και Ντιαβαρά κατακτούσε αήττητη το χρυσό μετάλλιο.

Θέσεις 5-8: Ισπανία-Βοσνία για μία θέση στο Κάιρο

Η Ισπανία και η Βοσνία θα διεκδικήσουν το πέμπτο και τελευταίο “εισιτήριο” για το Παγκόσμιο Πρωτάθλημα U19 που θα φιλοξενήσει τον Ιούλιο του 2017 το Κάιρο. Η Ισπανία κυριάρχησε στα ριμπάουντ (58-40), δημιούργησε από το πρώτο ημίχρονο μία διαφορά 17 πόντων και νίκησε εύκολα τη Ρωσία 70-55, έχοντας κορυφαίους τους Μαρτίνεθ (24π., 14ρ.) και Φοντ (13π., 10ρ., 6ασ.).

Ακόμα πιο εύκολο έργο είχε η Βοσνία στον άλλον αγώνα. Η πρωταθλήτρια Ευρώπης σε επίπεδο Παίδων συνέτριψε τη Φινλανδία 95-72, έχοντας σε εξαιρετική μέρα τους Μούσα (28π., 9/14σ., 7ασ.), Γκέγκιτς (16π., 7/9σ., 5ρ., 6κλ.). Οι Βόσνιοι δεν έχασαν ούτε δευτερόλεπτο το προβάδισμα, έβαλαν 58 πόντους μέσα από τη ρακέτα και ξέφυγαν ακόμα και με +26 στο δεύτερο ημίχρονο, φτάνοντας με χαρακτηριστική άνετη στην τελική επικράτηση.

Θέσεις 13-16: Υποβιβάστηκαν Ισραήλ, Σουηδία

Το Ισραήλ και η Σουηδία είναι οι δύο από τις τρεις ομάδες που θα αγωνίζονται την επόμενη χρονιά στη 2η κατηγορία. Στον πρώτο αγώνα για τις θέσεις 13-16 η Λετονία νίκησε δύσκολα τη Σουηδία 91-82, χάρις σε δύο σερί 8-0 και 7-0 στο ξεκίνημα της τρίτης και της τέταρτης περιόδου αντίστοιχα, έχοντας σε σπουδαία μέρα τα δύο “αστέρια” της, τον Αρτους Στράουτινς (17π., 11ρ., 9ασ.) και τον Ρόμπερτς Μπλούμπεργκς (25π., 9/12σ., 7ρ.).

Στον άλλον αγώνα ένα τρίποντο του Κάρλο Ουλιάρεβιτς στην εκπνοή κράτησε ζωντανή την Κροατία, η οποία επιβλήθηκε του Ισραήλ με 87-84 και θα διεκδικήσει αύριο κόντρα στη Λετονία την παραμονή στην πρώτη κατηγορία. Οι Κροάτες είχαν το προβάδισμα επί 36 λεπτά, ξέφυγαν με 11 πόντους διαφορά στο πρώτο ημίχρονο, ωστόσο είδαν το Ισραήλ να ισοφαρίζει (84-84) με δίποντο του Ραμπίνοβιτς 9,4΄΄ πριν από τη λήξη, πριν “ντυθεί” ήρωας στο φινάλε ο Ουλιάρεβιτς.

Θέσεις 9-12: Εύκολα η Σερβία και χωρίς τον Σίμανιτς

Τη Σερβία θα αντιμετωπίσει η Ελλάδα στον αγώνα για τις θέσεις 9-10. Παρότι αγωνίστηκε χωρίς τον (τραυματία) Μπόρισα Σίμανιτς, η ομάδα του Μίλαν Γκούροβιτς νίκησε εύκολα την διοργανώτρια Τουρκία 73-58, έχοντας το προβάδισμα από το πρώτο μέχρι το τελευταίο λεπτό.