Euro U18: “Χάλκινη” η Λιθουανία

lithuaniaΣε μονόλογο μετέτρεψε η Λιθουανία τον μικρό τελικό του Ευρωμπάσκετ Εφήβων. Η ομάδα του Σαούλιους Στομπέργκας συνέτριψε τη Βοσνία 74-49 και κατέκτησε το πρώτο χάλκινο μετάλλιο της ιστορίας της σε Ευρωμπάσκετ Εφήβων, καθώς και το έκτο συνολικά στη συγκεκριμένη ηλικιακή διοργάνωση. Οι Λιθουανοί ξέφυγαν από το 12ο λεπτό με διψήφια διαφορά στο σκορ (29-19) και δεν έχασαν σε κανένα σημείο τον έλεγχο της αναμέτρησης, καθώς σούταραν καλά από μακρινή απόσταση (12/27 τρίποντα) και βρήκαν απέναντι τους μία ομάδα που πέρα από την απογοήτευση και την κούραση της, έχασε από το 9ο λεπτό και τον καλύτερο παίκτη της, τον Εντιν Ατιτς με τραυματισμό.

Θέσεις 5-8: Φινάλε με νίκες για Σερβία, Ισπανία

Νικηφόρα έκλεισε το Ευρωμπάσκετ η Σερβία, η οποία βρέθηκε πίσω στο σκορ με 2-14 αλλά νίκησε τη Γαλλία 81-70 και κατέκτησε την 5η θέση. Οι Σέρβοι προηγήθηκαν για πρώτη φορά στο σκορ στο 29′ αλλά από εκεί και πέρα δεν έχασαν ξανά το προβάδισμα, σε ένα ματς στο οποίο οι δύο προπονητές serbiaμοίρασαν το χρόνο συμμετοχής σε όλους τους παίκτες τους, πλην φυσικά του τραυματία Κιγιάν Τιγί.

Την 7η θέση του Ευρωμπάσκετ κατέκτησε η Ισπανία, που προηγήθηκε ακόμα και με 16 πόντους διαφορά στο 29′ και εν τέλει επιβλήθηκε της Γερμανίας με 68-64. Η γερμανική ομάδα κυριάρχησε κάτω από τα δύο καλάθια, κέρδισε 28 παραπάνω ριμπάουντ και 25 επιθετικά (!), έβαλε 23 πόντους από αυτά, ωστόσο ήταν απελπιστικά άστοχη, καθώς είχε 4/23 σουτ εκτός ρακέτας και πέταξε στα σκουπίδια 13 ελεύθερες βολές.

Θέσεις 9-12: “Καθάρισε” ο Βόλχιν για τη Ρωσία, εύκολα η Ιταλία

Ενα καλάθι του Ιγκόρ Βόλχιν έκρινε την αναμέτρηση για τις θέσεις 9-10. Ο Ρώσος γκαρντ σκόραρε 19,2 δευτερόλεπτα πριν από τη λήξη και η Ρωσία επιβλήθηκε της Λετονίας με 69-68 και κατέκτησε την 9η θέση. Παρά την τραγική άμυνα τους στο transition (δέχτηκαν 28 πόντους), οι Ρώσοι ξέφυγαν στο 32′ χάρη σε ένα σερί 15-0 σε διάστημα έξι λεπτών και στο τέλος άντεξαν. Η Λετονία προηγήθηκε χάρη σε καλάθι του Μπλούμπεργκς στα 33΄΄ και είχε την ευκαιρία να πάρει τη νίκη στο rus-itaφινάλε (μετά το λάθος του Γιακούσιν στα 7,4΄΄, που φάνηκε μάλιστα να τραυματίζεται σοβαρά στην ίδια φάση), ωστόσο το τρίποντο του Ζόρικς δεν βρήκε στόχο.

Εύκολο ήταν το έργο της Ιταλίας κόντρα στην Κροατία για τις θέσεις 11-12. Οι “ατζούρι” έκλεψαν 16 φορές τη μπάλα, προηγήθηκαν με 23 πόντους διαφορά στις αρχές του δεύτερου ημιχρόνου και νίκησαν εύκολα την Κροατία 73-57, κατακτώντας έτσι την 11η θέση στο τουρνουά.

Θέσεις 13-16: Σώθηκε η Φινλανδία!

Η Φινλανδία ήταν η θριαμβεύτρια στον αγώνα-τελικό για την παραμονή στην πρώτη κατηγορία, καθώς επιβλήθηκε του Μαυροβουνίου με 68-64. Παρότι ο πρώτος σκόρερ του Ευρωμπάσκετ Λάουρι Μάρκανεν έμεινε 16 πόντους κάτω από το μέσο όρο του (20π. μ.ό.) και έπαιξε λιγότερο από 18 λεπτά λόγω φάουλ, η Φινλανδία δημιούργησε από νωρίς μία finladia u18διαφορά 18 πόντων (31-13 στο 14′) και άντεξε στην αντεπίθεση του Μαυροβουνίου, που δεν μπόρεσε ποτέ να ρίξει τη διαφορά στο ένα καλάθι.

Το πιο παραγωγικό παιχνίδι του Ευρωμπάσκετ έγινε μεταξύ της Ουκρανίας και της Τσεχίας για τις θέσεις 15-16. Η Ουκρανία χρειάστηκε παράταση για να επικρατήσει με 99-91, σε ένα ματς στο οποίο οι δύο προπονητές χρησιμοποίησαν ελάχιστα έως καθόλου τους βασικούς τους. Κάπως έτσι, πρωταγωνιστής έγινε ο Ιλια Αντονένκο, ένας πάουερ φόργουορντ που είχε βάλει 12 πόντους σε όλο το τουρνουά και κόντρα στους Τσέχους σημείωσε 29!

Όλα τα αποτελέσματα:

ΤΕΛΙΚΟΣ

Ελλάδα-Τουρκία 64-61 Χαραλαμπόπουλος 23π., 8ρ. – Κορκμάζ 15π., 7ρ., 5κλ.

ΑΓΩΝΑΣ ΧΑΛΚΙΝΟΥ ΜΕΤΑΛΛΙΟΥ

Λιθουανία-Βοσνία 74-49 Βάρνας 15, Εχόντας 14 – Τζέντοβιτς 11

ΘΕΣΕΙΣ 5-6

Γαλλία-Σερβία 70-81 Ζαν 18π., 10ρ. – Αρανίτοβιτς 18

ΘΕΣΕΙΣ 7-8

Γερμανία-Ισπανία 64-68 Κίελ 19π., 13ρ. – Βιλά 18π., 9/11δ., 7ρ., 4κ.

ΘΕΣΕΙΣ 9-10

Λετονία-Ρωσία 68-69 Κρούμινς 24 – Βόλχιν 25π., 10ρ.

ΘΕΣΕΙΣ 11-12

Κροατία-Ιταλία 57-73 Ζούμπατς 18π., 11ρ. – Τσεζάνα 11π., 8ρ., 5ασ.

ΘΕΣΕΙΣ 13-14

Μαυροβούνιο-Φινλανδία 64-68 Μπάκιτς 25π., 7ρ. – Μαξχούνι 19

ΘΕΣΕΙΣ 15-16

Τσεχία-Ουκρανία 91-99 Τσαλούπκα 22π., 20ρ. – Αντονένκο 29π., 7ρ., 5ασ.

* Η Τσεχία, η Ουκρανία και το Μαυροβούνιο υποβιβάστηκαν στη 2η κατηγορία. Στην πρώτη κατηγορία ανέβηκαν η Σουηδία, το Ισραήλ και η Σλοβενία.