Euro U18 (6η ημέρα): Στους «8» -μέσω Βοσνίας- η Ελλάδα!

bosniaΗ Ελλάδα δεν χρειάστηκε τελικά καν… να παίξει με τη Ρωσία για να περάσει στην επόμενη φάση. Το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα προκρίθηκε στους “8” του Ευρωπαϊκού πρωταθλήματος Εφήβων από τη στιγμή που η Βοσνία νίκησε εύκολα την Ιταλία 72-59 στον πρώτο αγώνα της 6ης ημέρας. Η Βοσνία ήταν ένα επίπεδο ανώτερη, έβγαλε πολλή ενέργεια στο γήπεδο και αιφνιδίασε με την επιθετικότητα της τους Ιταλούς, παρότι έκανε 18 λάθη και πέταξε στα σκουπίδια… 20 ελεύθερες βολές (16/36 είχε)! Η ομάδα του Μάρκο Τρμπιτς ξέφυγε από νωρίς στο σκορ, είχε το προβάδισμα επί 40 λεπτά, προηγήθηκε 45-26 στο 19′ και δεν άφησε την Ιταλία να ρίξει ποτέ τη διαφορά κάτω από τους 8 πόντους, κατακτώντας την πρόκριση στην οκτάδα του Ευρωμπάσκετ Εφήβων για πρώτη φορά στην ιστορία της.

Οι Ατιτς, Αλεξιτς, Μέμιτς και Μάνγκαφιτς πέτυχαν 65 από τους 72 πόντους των Βόσνιων, οι οποίοι “χτύπησαν” τους αντιπάλους τους με τα μεγάλα ύψη τους κάτω από τα δύο καλάθια. Ενδεικτικά, η ομάδα του Τρμπιτς μάζεψε 18 επιθετικά ριμπάουντ (είχε 21 παραπάνω συνολικά) και έβαλε 18 πόντους από αυτά, ενώ είχε και 36 πόντους μέσα από τη ρακέτα, έναντι μόλις 18 των Ιταλών, οι οποίοι εκδήλωσαν τις 36 από τις 63 επιθέσεις τους από την περιφέρεια και είχαν… 9/27 σουτ μέσα από το “ζωγραφιστό”!

Πρώτη η Τουρκία, έστειλε στην 4η θέση την Ελλάδα

Η Βοσνία ναι μεν έστειλε την Ελλάδα στους “8”, σε συνδυασμό όμως με τη νίκη της Τουρκίας επί της Λιθουανίας, την κράτησε παράλληλα και στην 4η θέση του ομίλου… Οι Τούρκοι έβαλαν τους τελευταίους 7 πόντους της αναμέτρησης και νίκησαν τη Λιθουανία 73-67, κατακτώντας την πρώτη θέση στον 6ο όμιλο. Ο Κορκμάζ πέτυχε 22 πόντους και ήταν αυτός που διασφάλισε τη νίκη taskiranστα τελευταία δευτερόλεπτα με 4/4 βολές, ενώ ο Βάρνας ήταν κορυφαίος της Λιθουανίας, η οποία πλήρωσε ακριβά τα 19 λάθη της.

Οι Λιθουανοί προηγήθηκαν 67-66 ενάμισι λεπτό πριν από τη λήξη και είχαν μάλιστα και την κατοχή της μπάλας, ωστόσο ο Μπελιάουσκας τη… δώρησε στους Τούρκους με ένα επιπόλαιο λάθος και εν συνεχεία έκανε και φάουλ πάνω στο λέι-απ του Ντουρμάζ. Οι Λιθουανοί έκαναν άλλες δύο κακές επιθέσεις στη συνέχεια, οι Τούρκοι έβαλαν τις βολές και έτσι κατέκτησαν την πρωτιά.

5ος όμιλος: Πρώτη η Γαλλία, ραντεβού με Ελλάδα στους “8”

Η Γαλλία προφανώς δεν είχε όρεξη για… επιλογές αντιπάλου. Το απέδειξε στο γήπεδο, όπου νίκησε τη Γερμανία 89-74 χάρη σε ένα ξέσπασμα στην τρίτη περίοδο και κατέκτησε την πρώτη θέση, δίνοντας ραντεβού στους “8” με την Ελλάδα! Το ματς ήταν απόλυτα ισορροπημένο μέχρι τα μέσα της τρίτης περιόδου, με τις δύο ομάδες να έχουν αλλάξει 18 φορές το προβάδισμα! Κάπου εκεί όμως οι “τρικολόρ” ανέβασαν την ένταση στην άμυνα, έκλεψαν μπάλες, έβαλαν σωρεία καλαθιών στο ανοιχτό γήπεδο (είχαν συνολικά 25) και μέσα σε 6 λεπτά το 46-51 έγινε 74-56, με επιμέρους 28-5 και υπεύθυνους τους Ντιλικινά, Γκομπόλ και Ζαν.

Η Λετονία, αν και είχε ήδη αποκλειστεί, έκανε τη μεγάλη ανατροπή στον πρώτο αγώνα του 5ου ομίλου, έβαλε τους τελευταίους 11 πόντους της αναμέτρησης και νίκησε την Ισπανία 75-73 με τρίποντο του Γιανκόφσκις στο τελευταίο λεπτό. Η “φούρια ρόχα” είχε τον έλεγχο στο μεγαλύτερο μέρος του αγώνα και 4,5 λεπτά πριν από τη λήξη ξέφυγε με 73-64, ωστόσο δεν σκόραρε ξανά. esp-latΗ Λετονία έκλεισε το ματς με σερί 11-0, την ίδια ώρα που οι Ισπανοί έχαναν τις τελευταίες οκτώ επιθέσεις τους, συμπεριλαμβανομένου και του δύσκολου μακρινού λέι-απ του Ρίκο περίπου 7 δευτερόλεπτα πριν από τη λήξη.

Σχεδόν διαδικαστικό ήταν το παιχνίδι μεταξύ της Σερβίας και της Τσεχίας. Οι Σέρβοι έπαιξαν όσο χρειάστηκε και άνοιξαν τη διαφορά στο δεύτερο ημίχρονο, φτάνοντας εύκολα στη νίκη με 86-67. Ο Βόισλαβ Στογιάνοβιτς έκανε τριπλ νταμπλ (15π., 11ρ., 12ασ.) και ήταν ο ηγέτης της Σερβίας, η οποία σημείωσε 22 πόντους από τα 21 επιθετικά ριμπάουντ που μάζεψε (είχε συνολικά 21 παραπάνω) και μοίρασε 24 ασίστ.

Θέσεις 9-16: Πρώτη η Κροατία, τελευταίο το Μαυροβούνιο!

Πλήρης ανατροπή δεδομένων έγινε στον 7ο όμιλο. Μία μέρα μετά τη συντριβή από το Μαυροβούνιο, η Κροατία νίκησε εύκολα τη Φινλανδία 74-65 (παρόντος του Ζούμπατς αυτή τη φορά) και κατέκτησε την πρώτη θέση στον όμιλο, διευκολύνοντας σημαντικά το έργο της στα νοκ άουτ παιχνίδια, όπου εκτός απροόπτου θα αντιμετωπίσει την αδύναμη Τσεχία. Οι Κροάτες άνοιξαν από νωρίς τη διαφορά, ξέφυγαν ακόμα και με 21 πόντους διαφορά στο 21′ και κράτησαν σε απόσταση ασφαλείας ukr-mneμέχρι τέλους τους Φινλανδούς, που τερμάτισαν στη δεύτερη θέση του 7ου ομίλου και λογικά θα βρουν μπροστά τους τη Ρωσία.

Δραματικό φινάλε είχε το πρώτο παιχνίδι της ημέρας στον 7ο όμιλο, όπου η Ουκρανία ανέτρεψε διαφορά 12 πόντων και επικράτησε του Μαυροβουνίου με 60-58 χάρη στο καλάθι του Σίμπελ 27,4 δευτερόλεπτα πριν από τη λήξη. Ο Μπάκιτς ήταν άστοχος στο σουτ που επιχείρησε στην εκπνοή και κάπως έτσι το Μαυροβούνιο πέταξε στα σκουπίδια την επιβλητική νίκη επί της Κροατίας την προηγούμενη μέρα. Η Ουκρανία τερμάτισε στην 3η θέση του ομίλου και θα αντιμετωπίσει την Ιταλία, ενώ ο αντίπαλος του Μαυροβουνίου θα είναι η Λετονία.

Όλα τα αποτελέσματα:

5ος ΟΜΙΛΟΣ (θέσεις 1-12)

1η αγωνιστική (27/7)

Λετονία-Γαλλία 62-91 Κος 16 – Γκομπόλ 16π., 11ρ., Ντιλικινά 15π., 8ασ.
Τσεχία-Γερμανία 47-74 Ντάβιντ 13π., 5ρ., 5ασ. – Φρόιντενμπεργκ 13
Σερβία-Ισπανία 62-74 Αρανίτοβιτς 17 – Βιλά 16, Γιούστα 15

2η αγωνιστική (28/7)

Λετονία-Τσεχία 92-56 Κος 22π., 6/8τρ. – Φλέισχανς 11
Γαλλία-Σερβία 64-75 Γκομπόλ 13π., 9ρ. – Σίμανιτς 27π., 9ρ.,
Ισπανία-Γερμανία 76-73 Γκαρθία 23 – Χάρτενσταϊν 16π., 12ρ., 5κλ., 3κ., 7λ.

3η αγωνιστική (29/7)

Ισπανία-Λετονία 73-75 Γιούστα 19 – Ράιμο 17π., 11ρ., 4ασ., 4κλ.
Σερβία-Τσεχία 86-67 Στογιάνοβιτς 15π., 11ρ., 12ασ. – Πουρσλ 18π., 9ρ.
Γερμανία-Γαλλία 74-89 Κράτσερ 16π., 9ρ. – Τσουάφ 21, Ντιλικινά 16π., 7ασ.

6ος ΟΜΙΛΟΣ (θέσεις 1-12)

Ρωσία-Λιθουανία 65-73 Σπανκόφ 19 – Βάρνας 19, Σεντεκέρσκις 16π., 7ρ.
Βοσνία-Τουρκία 57-80 Τζέντοβιτς 13 – Κορκμάζ 14, Γιουρτσεβέν 10π., 11ρ.
Ελλάδα-Ιταλία 63-52 Σκουλίδας 17, Παπαγιάννης 13π., 10ρ. – Μορέτι 15

Βοσνία-Ρωσία 67-61 Ατιτς 20π., 8ρ., 5ασ., 4κλ. – Καρπένκοφ 20π., 9ρ.
Ιταλία-Λιθουανία 77-70 Τσεζάνα 22, Τοτέ 18π., 4κλ. – Σεντεκέρσκις 21
Τουρκία-Ελλάδα 54-77 Γκαζί 17 – Χαραλαμπόπουλος 15π., 10ασ., 8ρ.

Ιταλία-Βοσνία 59-72 Μπόλπιν 20 – Ατιτς 24π., 17ρ., 5ασ., Αλεξιτς 16
Λιθουανία-Τουρκία 67-73 Βάρνας 25π., 6ασ. – Κορκμάζ 22π., 12ρ., 5κλ.

Μαυροβούνιο-Φινλανδία 68-70 Μπάκιτς 17π., 7ασ. – Μαξχούνι 21, Μάρκανεν 18
Ουκρανία-Κροατία 87-95 Ζότοφ 20 – Σκόκνα 30π., 6/8τρ., 5ασ., 3κλ.

Φινλανδία-Ουκρανία 87-81 Μαξχούνι 28, Μάρκανεν 27π., 10ρ. – Σίμπελ 16π., 7ρ.
Κροατία-Μαυροβούνιο 68-91 Κάλαζιτς 19π., 5κλ. – Πόποβιτς 26π., 11ρ., 4κλ.

Ουκρανία-Μαυροβούνιο 60-58 Τκατσένκο 11π., 4κλ. – Πόποβιτς 16
Φινλανδία-Κροατία 65-74 Μαξχούνι 22 – Μπάτζιμ 19π., 9ρ., Ζούμπατς 17π., 13ρ.

1. Κροατία 2-1 6
2. Φινλανδία 2-1 1
3. Ουκρανία 1-2 12
4. Μαυροβούνιο 1-2 +19

ΘΕΣΕΙΣ 9-16

* Οι νικήτριες ομάδες των νοκ άουτ αγώνων εξασφαλίζουν την παραμονή τους στην 1η κατηγορία. Οι άλλες τέσσερις θα παίξουν νοκ άουτ αγώνες για τις θέσεις 13-16, από τους οποίους μόνο η 13η θα παραμείνει στην 1η κατηγορία.

Κροατία-Τσεχία  21:15
Φινλανδία-Ρωσία  14:30
Ιταλία-Ουκρανία  16:45
Λετονία-Μαυροβούνιο  19:00