Το καλύτερο παιχνίδι του Ευρωμπάσκετ μας επιφύλασσε ο δεύτερος προημιτελικός. Η Λιθουανία ήταν καλύτερη σε όλο το ματς, είδε την πλάτη της Ρωσίας μόνο για 2,5 λεπτά όλο το βράδυ και ξέφυγε σε 2-3 περιπτώσεις με 13 πόντους διαφορά. Κι όμως, στο τέλος χρειάστηκε μία απίθανη ανατροπή και ένα τρελό, τυχερό τρίποντο του Αρνας Βελίτσκα στην εκπνοή προκειμένου να νικήσει τη Ρωσία 82-81 και να προκριθεί στους “4” του τουρνουά.

Οι Ρώσοι κατόρθωσαν να ανατρέψουν διαφορά 12 πόντων στο τέταρτο δεκάλεπτο και 14,2 δευτερόλεπτα πριν από τη λήξη να προηγηθούν με 80-77, μέχρι που έγινε η φάση που άλλαξε όλο το παιχνίδι. Με 3,2 δευτερόλεπτα να απομένουν ο Αντριάνοβ μάζεψε το ριμπάουντ από το άστοχο τρίποντο του Μασιούλις, κέρδισε φάουλ, αλλά εκνευρίστηκε από τον τρόπο που έπεσαν πάνω του δύο Λιθουανοί και χρεώθηκε με αντιαθλητικό φάουλ στην ίδια φάση! Στη συνέχεια ο Αντριάνοβ έβαλε μάλιστα μόνο τη δεύτερη βολή, αφήνοντας ανοιχτό το παράθυρο στους Λιθουανούς.

Αυτοί… είδαν φως και μπήκαν. Ο Κουλμπόκα πέτυχε 2/2 βολές από το φάουλ που κέρδισε και στα 3,2΄΄ που απέμειναν ο Βελίτσκα πέταξε τη μπάλα από τα εννέα μέτρα, βρίσκοντας στόχο! Απίστευτο κι όμως αληθινό. Η “Λιέτουβα” απείχε 3,2 δευτερόλεπτα από την αυτοκτονία και στο τέλος βρέθηκε στους “4” του Ευρωμπάσκετ, εξασφαλίζοντας παράλληλα και μία θέση στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα U19 του 2017.

Το μέγεθος έκανε ξεκάθαρα τη διαφορά στον πρώτο προημιτελικό της ημέρας. Η πανύψηλη Γερμανία μάζεψε 28 ριμπάουντ παραπάνω (!) και επικράτησε της Ισπανίας με 78-74, ξεπερνώντας το κακό ξεκίνημα, όταν βρέθηκε πίσω στο σκορ με 10 πόντους διαφορά. Η “νασιονάλμανσαφτ” ισορρόπησε γρήγορα το ματς, “έχτισε” μάλιστα διαφορά 14 πόντων στο δεύτερο ημίχρονο και άντεξε στην αντεπίθεση των Ισπανών, που πλησίασαν μέχρι το καλάθι στην τέταρτη περίοδο.

Σκούρα τα βρήκε η Ιταλία στον τρίτο προημιτελικό, αλλά παρότι είχε 1/13 τρίποντα κατάφερε να νικήσει τη Φινλανδία 61-56 και να τσεκάρει το “εισιτήριο” της για τον έναν ημιτελικό, εκεί όπου θα βρει απέναντι της τη Γαλλία. Οι “τρικολόρ” ήταν σαφώς ανώτεροι από τη Βοσνία, δεν έχασαν ποτέ το προβάδισμα, προηγήθηκαν με 17 πόντους διαφορά και επικράτησαν με 75-61, έχοντας πρωταγωνιστές τους Ντουμπουγιά, Μοκόκα και Ντιλίκινα.

Θέσεις 9-16: Κόντρα στη Σλοβενία η Ελλάδα

Στους αγώνες για τις θέσεις 9-16 τη μεγάλη έκπληξη την έκανε η Σλοβενία, αφού ανέτρεψε διαφορά 12 πόντων, σημείωσε την πρώτη της νίκη στο τουρνουά επί της Λετονίας με 86-70 και εξασφάλισε την παραμονή της στην πρώτη κατηγορία, δίνοντας παράλληλα ραντεβού με την Ελλάδα στον αυριανό αγώνα για τις θέσεις 9-12.

Η Τουρκία είδε μια διαφορά 17 πόντων να κάνει φτερά, βρέθηκε πίσω στο σκορ με 66-64 στο 37′, αλλά στο τέλος βρήκε τον τρόπο να νικήσει την Κροατία 71-69. Ο Λιούμπιτσιτς ήταν άστοχος στα 4΄΄ (με το σκορ 70-69) και το τρίποντο του Μάντιτς πίσω από το κέντρο του γηπέδου δεν είχε τύχη στην εκπνοή. Η τέταρτη ομάδα που σώθηκε ήταν η Σερβία, η οποία νίκησε έστω και δύσκολα το Ισραήλ 69-63.