Euro U18 (4η ημέρα): Το πανόραμα της διοργάνωσης

beliauskasΑήττητη συνεχίζει το Ευρωμπάσκετ Εφήβων η Λιθουανία, η οποία νίκησε τη Ρωσία 73-65 χάρη σε ένα σερί 18-0 στο τέλος της τρίτης περιόδου. Η ομάδα του Σαούλιους Στομπέργκας μετέτρεψε το 35-38 σε 53-38 από το 23′ έως το 30′ και λίγο αργότερα ανέβασε τη διαφορά ακόμα και στο +18 (59-41), απλοποιώντας την κατάσταση. Ο Βάρνας ήταν πάλι ο ηγέτης των Λιθουανών, ενώ ο Σεντεκέρσκις πέτυχε τους 15 από τους 16 πόντους του στο δεύτερο ημίχρονο. Στην αντίπερα όχθη, η Ρωσία υπέστη για δεύτερο συνεχόμενο ματς μπλακ-άουτ διαρκείας, το οποίο αποδείχθηκε ξανά μοιραίο.

Εύκολο βράδυ πέρασε η Τουρκία στον άλλον αγώνα του 6ου ομίλου στον οποίον συμμετέχει και η Ελλάδα. Οι Τούρκοι ξέφυγαν από νωρίς στο σκορ χάρη στην άμυνα τους, προηγήθηκαν στο 36′ με 31 πόντους διαφορά και στο τέλος νίκησαν τη Βοσνία 80-57. Οι αυριανοί αντίπαλοι της Ελλάδας έβαλαν 29 πόντους στο ανοιχτό γήπεδο και είχαν 58 μέσα από τη ρακέτα, επιβάλλοντας την κυριαρχία τους χάρη στα ψηλότερα κορμιά τους και ειδικότερα τους Γιουρτσεβέν, Μπαϊράκ.

5ος όμιλος: Στους “8” Γάλλοι, Γερμανοί, πήρε το ντέρμπι η Ισπανία!

Με κεκτημένη ταχύτητα μοιάζει να παίζει η Γαλλία, η οποία διέλυσε άλλη μία ομάδα στο διάβα της. Οι “τρικολόρ” συνέτριψαν τη Λετονία 91-62 και προκρίθηκαν από την πρώτη μέρα της δεύτερης φάσης στους “8”! Το ματς ήταν από την αρχή έως το τέλος υπόθεση των Γάλλων, οι οποίοι μοίρασαν mushidi24 ασίστ, έκαναν 16 κλεψίματα, έβαλαν 48 πόντους μέσα από τη ρακέτα και είχαν 30 πόντους από τα 27 λάθη που έκαναν οι Λετονοί.

Στην προημιτελική φάση προκρίθηκε από σήμερα και η Γερμανία, καθώς δεν αντιμετώπισε το παραμικρό πρόβλημα ώστε να νικήσει την αδύναμη Τσεχία 74-47. Η “νατσιονάλμανσαφτ” μάζεψε… 67 ριμπάουντ (έναντι 38 των Τσέχων) και 26 επιθετικά σε ένα ματς που τελείωσε πολύ νωρίς, καθώς στο 26′ η γερμανική ομάδα ξέφυγε με 55-29 και ανέβασε τη διαφορά ακόμα και στο +33 στην τέταρτη περίοδο.

Το ντέρμπι του 5ου ομίλου βάφτηκε στα κόκκινα! Η Ισπανία πέτυχε σπουδαία νίκη επί της Σερβίας με 74-62, θέτοντας τις βάσεις για να καταλάβει τουλάχιστον την 3η θέση στον όμιλο. Η “φούρια ρόχα” άνοιξε το σκορ στις αρχές της τρίτης περιόδου, όταν κράτησε vilaχωρίς πόντο τους αντιπάλους της για τέσσερα λεπτά και δεν έχασε ξανά το προβάδισμα, διατηρώντας μέχρι τέλους μία διαφορά 8-14 πόντων.

Θέσεις 9-16: Με το δεξί Φινλανδοί και Κροάτες

Την πρώτη της νίκη στο Ευρωμπάσκετ σημείωσε η Φινλανδία, η οποία βρέθηκε πίσω στο σκορ με 60-66 στο 36′ αλλά κράτησε το Μαυροβούνιο χωρίς πόντο στα επόμενα 3 λεπτά και πήρε τη νίκη (70-68) χάρη στις δύο βολές του Μαξχούνι 16,4΄΄ πριν από τη λήξη. Ο Μπάκιτς αστόχησε στο λέι-απ που θα έδινε στην ομάδα του το προβάδισμα και ο Κιβιμάκι έγραψε το τελικό σκορ με άλλη μία ελεύθερη βολή στα 3,5΄΄.

Στον άλλον αγώνα η Κροατία νίκησε την Ουκρανία 95-87 στο πιο επιθετικό παιχνίδι της διοργάνωσης. Οι δύο ομάδες είχαν μαζί 26/50 τρίποντα (!) και έπειτα από 15 εναλλαγές στο σκορ και 11 ισοπαλίες τη διαφορά την έκανε ο Μπρούνο Σκόκνα. Ο Κροάτης γκαρντ πέτυχε 21 πόντους στα τελευταία 17 λεπτά και έκανε ρεκόρ τουρνουά με τους 30 που σημείωσε συνολικά στην αναμέτρηση.