Euro U18 (5η ημέρα): Οι Ιταλοί “φρέναραν” τη Λιθουανία!

italyΤην 5η ημέρα του Ευρωμπάσκετ Εφήβων του Βόλου σταμάτησε η αήττητη πορεία της Λιθουανίας! Η Ιταλία νίκησε τη “Λιέτουβα” 77-70, την υποχρέωσε στην πρώτη της ήττα στο τουρνουά και έμπλεξε ακόμα περισσότερο την κατάσταση στον 6ο όμιλο. Ο Τσεζάνα ήταν ο κορυφαίος των “ατζούρι” οι οποίοι κράτησαν τη Λιθουανία χωρίς πόντο επί σχεδόν πέντε λεπτά στο ξεκίνημα του δεύτερου ημιχρόνου, ξέφυγαν στο 27′ με 56-44 και κράτησαν με νύχια και με δόντια το προβάδισμα μέχρι τέλους. Οι Λιθουανοί μείωσαν στο τελευταίο λεπτό σε 72-70 αλλά ο Μπουκαρέλι πέτυχε το μεγαλύτερο σουτ του αγώνα στο τέλος της επίθεσης με 25΄΄ να απομένουν, ο Βάρνας ήταν άστοχος στην άλλη πλευρά του γηπέδου και έτσι η Ιταλία πανηγύρισε μία σπουδαία νίκη.

Στο παιχνίδι της πρόκρισης παραμένει η Βοσνία, που νίκησε τη Ρωσία 67-61 και την απέκλεισε μαθηματικά από τους “8”. Ο Ατιτς έκανε μεν 10 λάθη, ωστόσο είχε 20 πόντους, 8 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 4 κλεψίματα και οδήγησε τους Βόσνιους στη μεγάλη νίκη, παρότι έχασαν 17 ελεύθερες βολές και υπέπεσαν σε 27 λάθη. Η Βοσνία εκμεταλλεύτηκε άλλο ένα νεκρό διάστημα… διαρκείας που είχαν οι Ρώσοι στο τουρνουά, όταν πέτυχαν μόνο τέσσερις πόντους από το 5′ έως το 15′ με συνέπεια να aranitovicκυνηγούν συνέχεια στο σκορ. Η Βοσνία ξέφυγε ακόμα και με 15 πόντους διαφορά στο δεύτερο ημίχρονο και απειλήθηκε μόνο στο τελευταίο λεπτό, όταν η Ρωσία πλησίασε μέχρι τους τέσσερις πόντους.

5ος όμιλος: Βρήκαν το δάσκαλο τους οι Γάλλοι

Η Σερβία έπαιξε σαν… Σερβία στο μεγάλο ντέρμπι της ημέρας! Η ομάδα του Σλόμπονταν Κλίπα απογοήτευσε με τις εμφανίσεις της στην πρώτη φάση, ξεκίνησε με ήττα (από την Ισπανία) τη δεύτερη, σήμερα όμως ήταν καταπληκτική και νίκησε εύκολα τη Γαλλία 75-64, μπερδεύοντας τον 5ο όμιλο. Ο ασταμάτητος Μπόρισα Σίμανιτς, μαζί με τον Βόισλαβ Στογιάνοβιτς (16π., 7ρ., 7ασ.) ήταν οι δύο ηγέτες της Σερβίας, η οποία καθήλωσε με τις ματς-απ ζώνες της τους “τρικολόρ” στην τρίτη περίοδο, στο χρονικό σημείο που κρίθηκε εν πολλοίς και η αναμέτρηση. Οι Σέρβοι έκαναν ένα επιμέρους 21-3 από το 22′ έως το 30′, στις αρχές της τέταρτης περιόδου ξέφυγαν ακόμα και με 18 πόντους διαφορά και στο τέλος δεν είχαν κανένα πρόβλημα να πάρουν τη νίκη.

Η Ισπανία ίσως να μην έχει το ταλέντο κάποιων παικτών της Γερμανίας (Χάρτενσταϊν, Μουσίντι και Κίελ π.χ.), είναι πάντα όμως… Ισπανία. Και προ πάντων ομάδα. Η “φούρια ρόχα” έκανε το δύο στα δύο στη δεύτερη φάση, καθώς νίκησε τη Γερμανία 76-73 και χτυπάει πια την πόρτα της πρώτης θέσης στον 5ο όμιλο. Οι Ισπανοί “χτύπησαν” τους Γερμανούς στην ταχύτητα, τους υποχρέωσαν να κάνουν 21 λάθη και έβαλαν 23 εύκολους πόντους από αυτά, ελέγχοντας έτσι σε όλο το δεύτερο ημίχρονο το latvia-czeματς, παρά την απέλπιδα προσπάθεια της “νατσιονάλμανσαφτ” να κάνει την ανατροπή στα τελευταία λεπτά.

Σχεδόν 15 λεπτά δυσκολεύτηκε η Λετονία απέναντι στις συνεχείς άμυνες ζώνης της Τσεχίας. Όταν η άμυνα “έσφιξε” και τα μακρινά σουτ άρχισαν να μπαίνουν, η Λετονία έκανε περίπατο και διέλυσε τους Τσέχους 92-56. Οι Λετονοί μοίρασαν… 30 ασίστ (ο Μπίρκανς είχε 13, μία παραπάνω απ’ ότι όλοι οι Τσέχοι μαζί!) και έβαλαν 16/35 τρίποντα, κράτησαν τους αντιπάλους τους χωρίς καλάθι στα τελευταία 6 λεπτά του πρώτου ημιχρόνου και… έτσι απλά το 22-26 έγινε 36-26. Στο δεύτερο ημίχρονο η ομάδα του Γιάνις Γκαϊλίτις δεν έκοψε ταχύτητα και εκτόξευσε τη διαφορά μέχρι το +38 χάρη σε ένα σερί 23-0 στην τέταρτη περίοδο! Στο τέλος της βραδιάς πάντως αυτή η νίκη αποδείχθηκε μάταιη, αφού μετά τις νίκες της Ισπανίας και της Σερβίας, η Λετονία έμεινε μαθηματικά εκτός οκτάδας…

Θέσεις 9-16: Νέα νίκη η Φινλανδία, επιβλητικό το Μαυροβούνιο

Μία από τις πρώτες δύο θέσεις του 7ου ομίλου εξασφάλισε η Φινλανδία μετά τη νίκη επί της Ουκρανίας με 87-81, κατ’ επέκταση και έναν πιο ευνοϊκό αντίπαλο στο κρίσιμο νοκ άουτ παιχνίδι για τη σωτηρία. Οι Φινλανδοί βρέθηκαν πίσω στο σκορ με 15 πόντους διαφορά στο πρώτο ημίχρονο αλλά finladia u18το δίδυμο Μάρκανεν-Μαξχούνι τους κουβάλησε μέχρι τη νίκη.

Στον άλλον αγώνα, το Μαυροβούνιο βρήκε τους Κροάτες… μπόσικους (έπαιξαν χωρίς τον Ζούμπατς) και τους διέλυσαν 91-68. Παρά το κακό ξεκίνημα (4-12 στο 4′), οι Μαυροβούνιοι απάντησαν με σερί 17-0 και δεν δυσκολεύτηκαν να κυριαρχήσουν στο γήπεδο, εκτινάσσοντας τη διαφορά μέχρι και το +34 με τους Πόποβιτς, Ράντονιτς (21π., 8ρ.) να κάνουν ό,τι θέλουν. Οι Μαυροβούνιοι μάζεψαν 20 ριμπάουντ παραπάνω, έβαλαν 23 από τα 20 επιθετικά και είχαν συνολικά 58 πόντους μέσα από τη ρακέτα.