miledijevicΗ νίκη κόντρα στη Ρωσία δεν ήταν αυτοσκοπός, από τη στιγμή που ο συνδυασμός των υπόλοιπων αποτελεσμάτων (νίκη της Βοσνίας και της Τουρκίας) καθήλωσε την Ελλάδα στην 4η θέση του 6ου ομίλου. Στο τέλος πάντως η Εθνική Εφήβων δεν νίκησε μόνο τη Ρωσία 61-57, κάνοντας το τρία στα τρία στη δεύτερη φάση. Στο τέλος της βραδιάς το μεγαλύτερο κέρδος ήταν ο πάγκος της Εθνικής και προ πάντων ο καταπληκτικός Ιάκωβος Μιλεντίγιεβιτς!

Ο νεαρός πόιντ γκαρντ ήταν ο απόλυτος σταρ της βραδιάς. Ο Μιλεντίγιεβιτς είχε πετύχει 13 πόντους σε 35 λεπτά όλα κι όλα στα προηγούμενα πέντε παιχνίδια του Ευρωμπάσκετ, κόντρα στη Ρωσία όμως άρπαξε την ευκαιρία από τα μαλλιά. Ο Μιιλεντίγιεβιτς σημείωσε 16 από τους 19 πόντους του στο δεύτερο ημίχρονο και μαζί με τα υπόλοιπα παιδιά του πάγκου βοήθησε την Ελλάδα να ανατρέψει διαφορά 14 πόντων και να νικήσει στο τέλος “καθαρά” τη Ρωσία, δίνοντας πια ραντεβού ethniki efhbwn u18(2015)στους “8” με τη Γαλλία, σε έναν “πρόωρο τελικό” μεταξύ δύο ομάδων που εξ’ αρχής θεωρούνταν φαβορί για ένα μετάλλιο.

Πέρα από τον Μιλεντίγιεβιτς ο Ηλίας Παπαθεοδώρου κέρδισε και άλλους παίκτες από τον πάγκο. Ο Μιχαλούτσος, ο Χρηστίδης, ο Δίπλαρος, αυτοί ήταν οι συμπρωταγωνιστές της Εθνικής, η οποία έκλεισε το πρώτο ημίχρονο με 8/30 σουτ αλλά στο δεύτερο βρήκε ενέργεια από τον πάγκο της, δημιούργησε πολλά λάθη και έβαλε 21 πόντους από αυτά, καταφέρνοντας να πάρει το προβάδισμα στο 34′ (50-49) με τρίποντο του Μιλεντίγιεβιτς. Οι διεθνείς δεν κοίταξαν ξανά πίσω τους.

ΕΛΛΑΔΑ-ΡΩΣΙΑ 61-57
ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 11-11, 22-30, 43-46, 61-57
ΕΛΛΑΔΑ (Παπαθεοδώρου): Λούντζης 5 (1), Ντουζίδης 2, Μιλεντίγεβιτς 19 (5/9τρ.), Φλιώνης, Μιχαλούτσος 4, Μουράτος, Σκουλίδας 2, Χρηστίδης 9, Δίπλαρος 2 (6ασ.), Σκορδάς 2, Παπαγιάννης 4 (3κ.), Χαραλαμπόπουλος 12 (1τρ. 9ρ., 4ασ.).
ΡΩΣΙΑ (Σίγκιν): Σπακόφ, Βόλχιν 6 (2), Γιακούσιν 15 (2), Σόπιν 10 (1) Λομπάρεφ 4, Τσεμπούρκιν 3 (1), Αντρέεφ, Καρπένκοφ 9 (1τρ., 9ρ.), Λοπάτιν 10 (2), Τονόγιαν.