Euro U20: Ζητείται υπέρβαση (και ένα θαύμα)

chatzinikolasΈνα θαύμα και γρήγορα… Η Ελλάδα ηττήθηκε από το Ισραήλ με 69-64 στο πλαίσιο της 3ης ημέρας του Ευρωμπάσκετ Νέων και ουσιαστικά ελπίζει πια σε ένα θαύμα για να προκριθεί στη δεύτερη φάση και να αποφύγει τις θέσεις κατάταξης (13-20), όπου οι 7 από τις 8 ομάδες θα υποβιβαστούν στη δεύτερη κατηγορία!

Τι θαύμα χρειάζεται; Κατ’ αρχάς νίκη επί της (πανίσχυρης) Σερβίας το Σάββατο και κατά δεύτερον ήττες της Λετονίας στους δύο εναπομείναντες αγώνες με Ισραήλ και Βουλγαρία! Τόσο μικρές είναι οι πιθανότητες για το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα, το οποίο λίγο έλειψε να κάνει μία τεράστια ανατροπή στην τέταρτη περίοδο, στο τέλος όμως έβγαλε τα μάτια του.

Η Εθνική βρισκόταν πίσω στο σκορ σχεδόν σε όλο το ματς, στο 29′ είδε το Ισραήλ να ξεφεύγει με 51-33 και σε εκείνο το σημείο η ήττα έμοιαζε αναπόφευκτη. Στην τέταρτη περίοδο η Ελλάδα έδειξε χαρακτήρα πάντως. Με τους Χριστοδούλου (έβαλε 14 από τους 15 πόντους του στο δεύτερο ημίχρονο) και Χατζηνικόλα (συνολικά ο κορυφαίος της Εθνικής) να οδηγούν το ξέσπασμα, η ομάδα του Μάνου Μανουσέλη τα έδωσε όλα και 1’44΄΄ πριν από τη λήξη πήρε το προβάδισμα (62-61)! Μετά το τάιμ άουτ των Ισραηλινών επήλθε η κατάρρευση.

Αχ αυτά τα λάθη…

Στις επόμενες τέσσερις επιθέσεις η Εθνική έκανε τρία λάθη και έχασε ένα καλάθι που… δεν χάνεται (ο Σπυρόπουλος δέχτηκε τάπα κάτω από το καλάθι από τον -παντελώς εκτός θέσης- Σούτσμαν), με αποτέλεσμα να πετάξει την καρδάρα. Το Ισραήλ (που είχε χάσει τέσσερις συνεχόμενες ελεύθερες βολές) ήταν ψύχραιμο από τη γραμμή στα τελευταία δευτερόλεπτα (ο Λεούμι συγκεκριμένα, που είχε 4/4) και στο τέλος πήρε και τη νίκη που το διατηρεί αήττητο -και παράλληλα στην επόμενη φάση του τουρνουά.

Τα λάθη ήταν πάλι καταδικαστικά για την Εθνική (έκανε συνολικά 22 και έχει πια συνολικά 65 σε τρεις αγώνες), όπως και η αδυναμία της να εμποδίσει τους Ισραηλινούς από το να μπαίνουν διαρκώς μέσα στη ρακέτα της, πετυχαίνοντας 22 πόντους από το “ζωγραφιστό” στο 1ο ημίχρονο και 32 συνολικά.

ΙΣΡΑΗΛ-ΕΛΛΑΔΑ 69-64
ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 18-9, 36-22, 51-36, 69-64
ΙΣΡΑΗΛ (Σαμίρ): Γουάις 4, Σόρκιν 3 (7ρ.), Σεγκέβ 11 (7ρ.), Σαρόν 16 (2), Σούτσμαν, Λεούμι 11 (1), Σεγκάλ 7 (1τρ., 3κλ.), Ζάλμανσον 15 (7ρ.), Ζιβ 2, Λέβι.
ΕΛΛΑΔΑ (Μανουσέλης): Σπυριδωνίδης 6 (2), Λιάπης 7 (1), Κώττας 8, Χριστοδούλου 15 (2), Πουλιανίτης, Χατζηνικόλας 14 (3), Θεοδώρου 2 (9ρ.), Τσαλμπούρης 2, Μπιλλής 3 (1), Σταμάτης 5, Οικονομόπουλος, Σπυρόπουλος 2.