Euro U20 (θέσεις 1-12): Στους “8” και τα 4 μεγάλα φαβορί

abaldeΧρειάστηκε να φτάσει στο 6ο παιχνίδι της διοργάνωσης για να τα βρει σκούρα η Ισπανία. Στο τέλος πάντως κατάφερε να νικήσει τη Λιθουανία 68-62 και να παραμείνει αήττητη στο Ευρωμπάσκετ Νέων του Λινιάνο Σαμπιαντόρο. Η “φούρια ρόχα” ήταν κακή επιθετικά, είχε όμως μακράν τον κορυφαίο παίκτη του γηπέδου. Ο λόγος για τον Αλμπέρτο Μαρτίν, ο οποίος έβαλε 22 πόντους (έναν λιγότερο απ’ όσους είχε στα προηγούμενα πέντε ματς!) και κράτησε την ομάδα του διαρκώς μπροστά στο σκορ σε όλο το δεύτερο ημίχρονο.

Η αντίπαλος της Ισπανίας για την 1η θέση του ομίλου θα είναι η Τουρκία, μετά τη νίκη επί της Τσεχίας με 75-67. Η Τουρκία είχε το προβάδισμα σε όλο το ματς αλλά παρότι ξέφυγε ακόμα και με 12 πόντους διαφορά στην 3η περίοδο, δεν ξεμπέρδεψε ποτέ με τους Τσέχους. Ο Οκμπέν Ουλουμπάι οδήγησε τους πρωταθλητές Ευρώπης με τους 24 πόντους και τα κρίσιμα καλάθια του, όπως το τρίποντο που έβαλε στο σημείο που ulubayοι Τσέχοι μείωσαν σε 69-67 με ενάμισι λεπτό να απομένει.

Οσο ζει, ελπίζει η Γερμανία, η οποία νίκησε την Ουκρανία 61-52 και παρέμεινε “ζωντανή” στο κυνήγι της πρόκρισης στους “8”. Η “νατσιονάλμανσαφτ” έκανε ένα κομβικής σημασίας σερί 10-0 στη δεύτερη και στην τρίτη περίοδο, δεν έχασε ποτέ ξανά το προβάδισμα και έτσι χρειάζεται νίκη με 10+ πόντους διαφορά επί της Τσεχίας (ή απλή νίκη και ήττα της Λιθουανίας από την Ουκρανία) για να προκριθεί. Ελπίδες πρόκρισης έχει και η Ουκρανία, θα χρειαστεί όμως νίκη επί της Λιθουανίας με 19+ πόντους διαφορά και ήττα της Γερμανίας.

5ος όμιλος: Τα βρήκαν σκούρα (και) οι Σέρβοι

Ακόμα και η πανίσχυρη Σερβία τα… χρειάστηκε μέχρι να νικήσει το Βέλγιο 76-74. Η Σερβία βρέθηκε πίσω στο σκορ με 6-20 στο 8′, ακολουθούσε επί 20 λεπτά τους Βέλγους, ωστόσο ξεκίνησε το 2ο ημίχρονο με σερί 11-0 και δεν άφησε τους αντιπάλους της να περάσουν ξανά μπροστά. Την ευκαιρία να πάρει το ματς την είχε πάντως το Βέλγιο, όταν με 3,8΄΄ να απομένουν και το σκορ 74-76, ο cornelieΛεκόντ αστόχησε εσκεμμένα σε μία βολή, μάζεψε ο ίδιος το ριμπάουντ αλλά αστόχησε στο τρίποντο που επιχείρησε…

Η άμυνα έκανε πάλι το θαύμα της για τη Γαλλία, που συνέτριψε το Ισραήλ 70-47 και εξασφάλισε ένα “εισιτήριο” για τους “8” του Ευρωμπάσκετ. Παρά τους τραυματισμούς των Μπουτέιγ (θα χάσει το υπόλοιπο τουρνουά), Ρόζενφελντ, οι “τρικολόρ” είχαν το προβάδισμα επί 39 λεπτά, καθώς σούταραν με υψηλά ποσοστά (11/26 τρίποντα) και στην άμυνα έτρωγαν -ως συνήθως- σίδερα.

Στο βραδινό παιχνίδι της ημέρας απίστευτο διασυρμό υπέστη η οικοδέσποινα Ιταλία. Η Λετονία έκανε ένα σερί 17-0 στην πρώτη περίοδο, έκλεισε το πρώτο ημίχρονο προηγούμενη με 40-15 και προηγήθηκε μέχρι και με 34 πόντους διαφορά, πριν νικήσει την Ιταλία 82-51. Η Λετονία κρατάει πια την τύχη της στα δικά της χέρια, καθώς χρειάζεται απλά μία νίκη επί του Βελγίου για να προκριθεί. Η Ιταλία χρειάζεται όχι μόνο νίκη επί του Ισραήλ, αλλά και ήττα της Λετονίας από το Βέλγιο.