Euro U20 (θέσεις 13-20): Στη 2η κατηγορία η Ελλάδα

theodorouΔεν μας έκανε τη “χάρη” η Σλοβενία. Η Πολωνία νίκησε τη Σλοβενία 58-50 και όχι μόνο έστειλε την Ελλάδα στη δεύτερη κατηγορία της Ευρώπης (για πρώτη φορά στην ιστορία της σε επίπεδο παίδων, εφήβων και νέων/ελπίδων), αλλά τερμάτισε κιόλας πρώτη στον 8ο όμιλο! Η Πολωνία είχε μάλιστα τον έλεγχο σε όλο το ματς, καθώς ξέφυγε από νωρίς με 22-11 και δεν έχασε ποτέ το προβάδισμα από τη Σλοβενία, η οποία μείωσε στο 32′ σε 46-45 αλλά σημείωσε μόνο τρεις πόντους στα επόμενα 7 λεπτά. Κάπως έτσι, η Ελλάδα θα παίξει πια για τις θέσεις 17-20 (την Παρασκευή στις 17:30 θα αντιμετωπίσει τη Βουλγαρία)…

7ος όμιλος: Πρώτη και καλύτερη η Ρωσία

Η Ρωσία ήταν η νικήτρια στον αγώνα για την πρωτιά του 7ου ομίλου. Οι Ρώσοι προηγήθηκαν με 21 πόντους διαφορά στη δεύτερη περίοδο και νίκησαν 80-73 τη Μεγάλη Βρετανία, η οποία μείωσε τη διαφορά μέχρι τους πέντε πόντους στο 38′, δεν απείλησε όμως περισσότερο. Αργά ξύπνησε η Κροατία, η οποία διέλυσε τη Βουλγαρία 81-49, στο ματς των απογοητευμένων του 7ου ομίλου, καθώς και οι δύο ομάδες είχαν υποβιβαστεί από χθες στη δεύτερη κατηγορία.

Όλα τα αποτελέσματα

7ος ΟΜΙΛΟΣ

1η αγωνιστική (13/7)

Κροατία-Μ. Βρετανία 64-68 Μπόζιτς 14 – ΜακΣουίγκαν 13
Βουλγαρία-Ρωσία 61-84 Μίλοφ 14 – Βικτόροφ 20, Γκάνκεβιτς 14π., 8ρ.

2η αγωνιστική (14/7)

Μ. Βρετανία-Βουλγαρία 77-51 Νέλσον 17π., 5/7τρ. – Χατζιρούσεφ 12
Ρωσία-Κροατία 83-71 Βικτόροφ 24, Γκάνκεβιτς 18π., 12ρ. – Γιούκιτς 14

3η αγωνιστική (15/7)

Κροατία-Βουλγαρία 81-49 Μπόζιτς, Φιλίποβιτς 14 – Μίλοφ 11π., 7ρ.

8ος ΟΜΙΛΟΣ

Βοσνία-Σλοβενία 59-63 Μπούζα 18π., 9ρ. – Μέσιτσεκ 13π., 9ρ., 6ασ.
Ελλάδα-Πολωνία 71-80 Χριστοδούλου 23 – Βιτλίνσκι 23π., 7ρ., Νίζιολ 22

Πολωνία-Βοσνία 62-66 Κονοπάτσκι 15 – Ιβκοβιτς 16, Πόλουτακ 12π., 9ρ.
Σλοβενία-Ελλάδα 78-72 Μέσιτσεκ 27π., 7ρ., 6κλ., Νίκολιτς 25 – Σταμάτης 12

Βοσνία-Ελλάδα 56-75 Μπούζα 15π., 11ρ. – Χριστοδούλου 12
Πολωνία-Σλοβενία 58-50 Βαντόφσκι 14 – Νίκολιτς 15π., 10ρ.

1. Πολωνία 2-1 +13
2. Σλοβενία 2-1 +2
3. Ελλάδα 12 +4
4. Βοσνία 1-2 -19

* Η Κροατία, η Βουλγαρία, η Ελλάδα και η Βοσνία υποβιβάστηκαν στη 2η κατηγορία. Η Ρωσία, η Μεγάλη Βρετανία, η Πολωνία και η Σλοβενία θα παίξουν χιαστί νοκ άουτ αγώνες, από τους οποίους θα παραμείνει μόνο μία ομάδα (η 13η) στην πρώτη κατηγορία.

Θέσεις 13-16 (17/7)

ΡωσίαΣλοβενία (19:45)
ΠολωνίαΜεγάλη Βρετανία (22:00)

Θέσεις 17-20 (17/7)

ΚροατίαΒοσνία (15:15)
ΕλλάδαΒουλγαρία (17:30)