Euro U20: “Καθάρισαν” πάλι εύκολα οι Νέοι

Η άμυνα οδηγεί εκ του ασφαλούς την Ελλάδα στο ευρωπαϊκό πρωτάθλημα U20 της Κρήτης. Η Εθνική Νέων ήταν πάλι εντυπωσιακή στον αμυντικό τομέα, επέτρεψε στη Σουηδία να σημειώσει όλους κι όλους 10 πόντους στα τελευταία 15 λεπτά και με ένα επιμέρους 36-10 στο συγκεκριμένο χρονικό διάστημα νίκησε εύκολα τη Σουηδία 79-44, κάνοντας δια περιπάτου το δύο στα δύο στον 1ο όμιλο του Ευρωμπάσκετ.

Η φροντ λάιν έκανε όλη τη διαφορά για την Ελλάδα, η οποία έδειξε εξ αρχής τη διάθεσή της να παίξει στο λόου-ποστ και να εκμεταλλευτεί τα μις-ματς. Η συνταγή αποδείχθηκε επιτυχημένη, αφού η Εθνική σημείωσε συνολικά 50 από τους 79 πόντους της μέσα από τη ρακέτα. Ο Θοδωρής Καρράς πέτυχε και τους 15 πόντους του στο πρώτο ημίχρονο, ενώ στο δεύτερο μισό της αναμέτρησης ήταν η σειρά του έτερου ψηλού να κουβαλήσει την ελληνική ομάδα. Ο Βασίλης Χρηστίδης πέτυχε λοιπόν 16 από τους 24 πόντους του στο δεύτερο ημίχρονο και ήταν ο κύριος λόγος που το παιχνίδι μετατράπηκε πάλι σε περίπατο…

Πάντως, παρά την πολύ μεγάλη διαφορά στο σκορ, η Σουηδία αποδείχθηκε πολύ πιο σκληρό καρύδι από την Τσεχία. Έμεινε κοντά στο σκορ επί 16-17 λεπτά, κέρδισε τις μάχες των ριμπάουντ (35-27) και προκάλεσε αρκετούς πονοκεφάλους στο αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα, το οποίο μέχρι τα μέσα της τρίτης περιόδου αντιμετώπιζε πολλές δυσκολίες να σκοράρει στο πέντε εναντίον πέντε. Όπως και στην πρεμιέρα, πάντως, η ελληνική άμυνα ήταν… εγγύηση.

Η Εθνική προκάλεσε 26 λάθη, έκλεψε 13 φορές τη μπάλα και μέσα από την αποτελεσματική άμυνά της βρήκε κάποια στιγμή ρυθμό και στην επίθεση, ανοίγοντας σταδιακά τη διαφορά. Κάπως έτσι το 43-34 (25′) έγινε 58-36 στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου με ένα επιμέρους 15-2, το οποίο απλοποίησε τα πράγματα για την Ελλάδα. Η ομάδα του Ηλία Παπαθεοδώρου υπέπεσε μάλιστα σε μόνο 6 λάθη σε όλο το παιχνίδι και δεν δέχτηκε ούτε έναν πόντο στα τελευταία 6,5 λεπτά!

Δεκάλεπτα: 16-9, 34-23, 58-36, 79-44
Ελλάδα: Λούντζης 4, Μιλεντίγιεβιτς 2, Κόνιαρης 6 (6κλ.), Φλιώνης, Καρράς 15, Σκουλίδας 2, Δίπλαρος 5, Αγραβάνης, Χρηστίδης 24 (11/15δ.), Χαραλαμπόπουλος 10, Μουράτος 9, Τάταρης 2.
Σουηδία: Αρβιντσον 10, Χάνσον 5, Λάρσον 5, Σιόλιν, Ισοβιτς, Λεκέσνε 4, Μπέρκελουντ, Μπιργκάντερ 13 (12ρ.), Απελγκρεν, Μπράντμαρκ 1, Γιόχανσον 6.