chatzinikolasΤο Grexit αποφεύχθηκε στις διαπραγματεύσεις της ελληνικής κυβέρνησης στις Βρυξέλλες. Ενα άλλο Grexit, όμως, από το Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα Νέων του 2016 μοιάζει ολοένα και πιο ορατό… Η Εθνική Νέων πάλεψε μέχρι τέλους, έδωσε ό,τι είχε και δεν είχε επί 50 αγωνιστικά λεπτά στο παρκέ, πάλι όμως δεν ήταν αρκετό. Η Ελλάδα γνώρισε την πέμπτη ήττα σε έξι αγώνες, αυτή τη φορά από τη Σλοβενία με 78-72 στη δεύτερη παράταση και βρίσκεται ακόμα πιο κοντά στον υποβιβασμό στη δεύτερη κατηγορία.

Μετά τα αποτελέσματα της ημέρας το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα δεν έχει ακόμα αποκλειστεί, ωστόσο για να συνεχίσει στην επόμενη φάση χρειάζεται έναν και μόνο συνδυασμό αποτελεσμάτων: νίκη επί της Βοσνίας με 15 ή περισσότερους πόντους διαφορά και ήττα της Πολωνίας από τη Σλοβενία, η οποία πάντως θα έχει προκριθεί μαθηματικά στην επόμενη φάση εφόσον προηγουμένως η Ελλάδα έχει νικήσει. Προφανώς, ούτε και το πρόγραμμα δεν είναι με την Ελλάδα…

Ο Σταμάτης (12π.) και ο Χριστοδούλου (12π., όλους μετά το ημίχρονο) ήταν οι πρώτοι σκόρερς της ελληνικής ομάδας, η οποία ξεκίνησε ιδανικά το ματς, προηγήθηκε 24-11 στο 11′ και έκλεισε το ημίχρονο έχοντας 9 ασίστ και 7 λάθη, την καλύτερη αναλογία σε όλο το τουρνουά. Από εκεί και πέρα άρχισαν τα γνωστά… Η Ελλάδα έκανε 21 λάθη στα επόμενα 30 λεπτά (είχε 28 συνολικά και δέχτηκε συνολικά 21 πόντους από αυτά), η άμυνα της άρχισε να χωλαίνει και σίγουρα το επτάλεπτο μπλακ άουτ στη δεύτερη και στην περίοδο δεν βοήθησε.

Από το 17′ έως το 24′ η Εθνική δεν έβαλε καλάθι, δέχτηκε ένα επιμέρους 18-3 και είδε τη Σλοβενία να ξεφεύγει με 38-31. Το ματς άλλαξε τελείως από τη στιγμή που η Σλοβενία βρήκε ρυθμό στην επίθεση μαζί με την άνοδο των δύο μεγάλων “όπλων” της, του Νίκολιτς και του Μέσιτσεκ, οι οποίοι έβαλαν μαζί 15 πόντους στο πρώτο ημίχρονο και είχαν 37 από εκεί και πέρα! Η ομάδα του Νοβάκοβιτς ξέφυγε ακόμα και με 42-33 στο 25′, αλλά η Ελλάδα δεν παραδόθηκε έτσι εύκολα.

“Κλείδωσε” πάλι τη Σλοβενία με την άμυνα της, πλησίασε πάλι στο σκορ και 24,5΄΄ πριν από τη λήξη ισοφάρισε με 2/2 βολές του Θεοδώρου, στέλνοντας το ματς στην παράταση, καθώς οι Σλοβένοι αστόχησαν τρεις φορές στον υπολειπόμενο χρόνο. Στην πρώτη παράταση η τύχη ήταν με το μέρος της Ελλάδας, αφού χρειάστηκε ένα κακό boxout της Σλοβενίας και ένα καλάθι του Λιάπη (από επιθετικό ριμπάουντ στην καρδιά της αντίπαλης άμυνας) στην εκπνοή για να παραμείνει “ζωντανή”. Δεν είχε άλλη βενζίνη πάντως στο ρεζερβουάρ.

Στη δεύτερη παράταση οι Σλοβένοι έκαναν σερί 9-0, κράτησαν την Εθνική χωρίς πόντο επί 4 λεπτά και στο τέλος πανηγύρισαν τη νίκη.

ΣΛΟΒΕΝΙΑ-ΕΛΛΑΔΑ 78-72 (παρ.)
ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 11-21, 26-30, 48-42, 57-57 (κ.α.), 67-67 (1η παρ.), 78-72
ΣΛΟΒΕΝΙΑ (Νοβάκοβιτς): Σπαν 4 (6ασ.), Νίκολιτς 25 (9/14σ., 4τρ., 6ασ., 8λ.), Κόκολ,, Μέσιτσεκ 27 (3τρ., 7ρ., 6κλ.), Σάντελ 8, Γκρούσοβνικ 1, Κόσι 3, Ρίτλοπ, Μπάρμπαριτς 10 (1), Κάρατζιτς.
ΕΛΛΑΔΑ (Μανουσέλης): Σπυριδωνίδης 8 (1), Λιάπης 5 (1), Κώττας 8, Χριστοδούλου 12 (2), Πουλιανίτης 7 (1), Χατζηνικόλας, Θεοδώρου 11 (1), Τσαλμπούρης, Μπιλλής 5 (1), Σταμάτης 12 (1τρ., 6ασ.), Οικονομόπουλος, Σπυρόπουλος 4 (5ασ.).