EURO U20 – Συντριβή από τη Γερμανία

Βαριά ήττα γνώρισε η Ελλάδα στον πρώτο αγώνα της για τη δεύτερη φάση του Ευρωμπάσκετ Νέων της Σλοβενίας. Η Εθνική βρέθηκε πίσω στο σκορ από πολύ νωρίς με διψήφια διαφορά πόντων (4-14) και ηττήθηκε με 68-90 από τη Γερμανία, η οποία πέτυχε 52 από τους 90 πόντους της μέσα από τη ρακέτα και είχε σε μεγάλη βραδιά τους δύο ψηλούς της, Τάις και Νόιμαν, που σημείωσαν μαζί 41 πόντους με 18/20 σουτ!

Η επιστροφή του Ντανιέλ Τάις έγινε αισθητή από την πρώτη κιόλας φάση του αγώνα, αφού ο μεγάλος σταρ της “νατσιονάλμανσαφτ” ξεκίνησε με κάρφωμα, ενώ σημείωσε τους 13 από τους 17 πόντους του στο πρώτο ημίχρονο, έχοντας 6/6 δίποντα. Η Γερμανία ευστόχησε στα πρώτα 10 σουτ που επιχείρησε (τα 7 ήταν λέι-απ και καρφώματα) και το 6-23 του 8′ αποδείχθηκε τεράστιο φορτίο για τους διεθνείς στο υπόλοιπο του ματς.

Οι Γερμανοί ανέβασαν τη διαφορά στους 24 πόντους στο 11′ (11-35) και από εκεί και πέρα η Εθνική άρχισε να κυνηγάει, χωρίς όμως να κατορθώσει ποτέ να γίνει απειλητική. Με 0/12 τρίποντα και 12 λάθη στο πρώτο ημίχρονο, πως να απειλήσεις… Η διαφορά ανέβηκε μέχρι και το +29 (55-84 στο 34′) και δεν έπεσε σε κανένα σημείο κάτω από τους 17 πόντους στο δεύτερο ημίχρονο.

Η ήττα αυτή δυσχαιρένει την προσπάθεια της Ελλάδας να προκριθεί στην επόμενη φάση, καθώς θα χρειαστεί μία νίκη επί της πανίσχυρης Σερβίας και της πολύ καλής Γαλλίας (που διέλυσε τη Ρωσία λίγο νωρίτερα) για να το κατορθώσει…

ΕΛΛΑΔΑ – ΓΕΡΜΑΝΙΑ 68-90
ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 9-28, 27-48, 47-69, 68-90
ΕΛΛΑΔΑ: Παναγιωταράς, Λαρεντζάκης 20 (4), Βελισσαρίου 2, Αντωνάκης 17 (2τρ., 7ρ., 6ασ.), Μοτσενίγος 13 (1), Δερμιτζάκης, Τσελεντάκης, Παπαδιονυσίου 3, Μελισσαράτος, Ζούμπος 9 (1), Τσαπρούνης 4, Καμπούρης.
ΓΕΡΜΑΝΙΑ: Μπλέσινγκ 3 (1), Μπράιτ 6 (2), Μπεκτέσι 5 (1), Μιούνινγκχοφ, Χέκμαν 6 (1), Τάις 17 (8/8δ.), Τόλκσντορφ 3, Σρούντερ 11 (1τρ., 5ασ.), Βόιτμαν 9, Νόιμαν 24 (10/12δ.), Ρίχτερ 6.