Euro U20: Στην κορυφή της Ευρώπης η Σερβία

serbiau20Όταν πάει στον τελικό, απλά δεν χάνει! Η Σερβία είναι η νέα πρωταθλήτρια Ευρώπης σε επίπεδο Νέων για πρώτη φορά έπειτα από επτά χρόνια και για τέταρτη συνολικά στην ιστορία της, καθώς νίκησε την Ισπανία 70-64 στον τελικό του Ευρωμπάσκετ U20. Ο Ογκνιεν Γιάραμαζ ήταν ο πρώτος σκόρερ (19π.) και ριμπάουντερ (10ρ.) του αγώνα, ενώ με το δικό του τρίποντο η Σερβία έκλεισε την τρίτη περίοδο με σερί 8-0 και το μεγαλύτερο προβάδισμα μέχρι εκείνο το σημείο (52-45).

Αυτό το ξέσπασμα αποδείχθηκε κομβικής σημασίας σε έναν τελικό με 9 εναλλαγές στο σκορ και 13 ισοπαλίες επί τρία δεκάλεπτα. Κι αυτό διότι από εκεί και πέρα οι Σέρβοι δεν έχασαν ξανά το προβάδισμα, ξέφυγαν με 66-54 στο 35′ και αγκάλιασαν τον τίτλο. Κι ας ακολούθησε ένα επιμέρους 10-1 από τη “φούρια ρόχα” στα επόμενα 4,5 λεπτά.

MVP ο Γκούντουριτς

Στο σημείο που η Σερβία χρειαζόταν ένα καλάθι, ο Μάρκο Γκούντουριτς, ο MVP του Ευρωμπάσκετ, δήλωσε “παρών”. Ο πρώτος σκόρερ των Σέρβων στη διοργάνωση πέτυχε το κρισιμότερο καλάθι του bestfiveαγώνα 19.5΄΄ πριν από τη λήξη, έκανε το σκορ 69-64, ο Μαρτίν υπέπεσε σε επιθετικό φάουλ στην επόμενη επίθεση και όλα τελείωσαν.

Ο Χουάν Ερνανγκόμεθ ήταν ο κορυφαίος της Ισπανίας και ψηφίστηκε μάλιστα και στην καλύτερη πεντάδα της διοργάνωσης, μαζί με τον Μάρκο Γκούντουριτς, τον συμπαίκτη του Νίκολα Ρέμπιτς, τον Τούρκο Εμιρκάν Κοσούτ και τον Βέλγο Εμανουέλ Λεκόντ, πρώτο σκόρερ της διοργάνωσης με 19,6 πόντους κατά μέσο όρο.

“Χάλκινη” η Τουρκία

Η Τουρκία δεν κατάφερε να κάνει το repeat, δεν θα φύγει όμως από το Λινιάνο Σαμπιαντόρο χωρίς μετάλλιο. Οι Τούρκοι νίκησαν τη Γαλλία 84-74 στον “μικρό τελικό” και κατέκτησαν το χάλκινο μετάλλιο, σε ένα ματς που έλεγχαν από το πρώτο μέχρι το τελευταίο λεπτό. Η ομάδα του Τανέρ Γκιουνάι προηγήθηκε ακόμα με 46-27 στο ημίχρονο και δεν έχασε ποτέ το προβάδισμα, αν και η sloveniau20Γαλλία κατόρθωσε να ρίξει τη διαφορά μέχρι τους τρεις πόντους (71-68) με 1΄46΄΄ να απομένει για τη λήξη.

Σώθηκε πανηγυρικά η Σλοβενία

Μόνο με τελικό παραμονής δεν έμοιαζε η αναμέτρηση της Σλοβενίας με την Πολωνία για τη 13η θέση. Οι Σλοβένοι ήταν ισοπεδωτικοί και διέλυσαν με νταμπλ-σκορ (86-43) την απογοητευτική Πολωνία, έχοντας 23 περισσότερα ριμπάουντ και 48 πόντους μέσα από τη ρακέτα. Η Πολωνία διεκδίκησε τη νίκη ουσιαστικά 19 λεπτά. Από εκεί και πέρα η Σλοβενία έκανε ένα εντυπωσιακό επιμέρους 40-4 σε διάστημα 17 λεπτών και εξασφάλισε δια περιπάτου την παραμονή της στην πρώτη κατηγορία σε επίπεδο Νέων, κάτι που πανηγύρισε μάλιστα έξαλλα.

Οι υπόλοιποι αγώνες κατάταξης

Η Λετονία ολοκλήρωσε με τον καλύτερο τρόπο το τουρνουά, καθώς ανέτρεψε διαφορά 13 πόντων και νίκησε εύκολα μάλιστα την Τσεχία 77-66, τερματίζοντας έτσι στην 5η -άκρως τιμητική- θέση. Την 7η θέση του τουρνουά κατέκτησε η Λιθουανία, που αν και επί 30 λεπτά βρισκόταν πίσω στο σκορ (μέχρι και με 13 πόντους διαφορά), lomazsκατάφερε στο τέλος να νικήσει το Βέλγιο 77-70 με πρωταγωνιστές τους Σαμπόνις και Πιπίρας (4/4τρ.).

Στην 9η θέση ολοκλήρωσε το Ευρωμπάσκετ η οικοδέσποινα Ιταλία, που νίκησε 77-69 το Ισραήλ, το οποίο πάντως έριξε μία διαφορά 18 πόντων μέχρι τους τέσσερις στο τελευταίο λεπτό. Ανάλογο ήταν το “έργο” και στο ματς για τις θέσεις 11-12. Η Γερμανία έχτισε από νωρίς διαφορά 19 πόντων, την είδε να μειώνεται μέχρι τους τέσσερις στην τέταρτη περίοδο αλλά στο τέλος νίκησε την Ουκρανία 72-62, κατακτώντας έτσι την 11η θέση.

Με εντυπωσιακό τρόπο αποχαιρέτησε το Λινιάνο Σαμπιαντόρο η Μεγάλη Βρετανία, η οποία είχε σε εξαιρετική μέρα τους Νέλσον (26π.), Λόσον (18π.) και διέλυσε τη Ρωσία 86-62, κατακτώντας έτσι τη 15η θέση.