Euro U20 (2η ημέρα): Το πανόραμα της διοργάνωσης

tejicΈνα ξέσπασμα ήταν αρκετό. Η Σερβία πάτησε το γκάζι στην τέταρτη περίοδο και ξεκίνησε νικηφόρα τις υποχρεώσεις της στο Ευρωμπάσκετ U20 που άρχισε την Τρίτη στο Λινιάνο Σαμπιαντόρο της Ιταλίας. Το φαβορί του ελληνικού (2ου) ομίλου επικράτησε της Λετονίας με 69-56 χάρη στο σερί 12-0 που έκανε από το 31′ έως το 36′, “καθαρίζοντας” έτσι ένα παιχνίδι στο οποίο δεν μπορούσε με τίποτα μέχρι εκείνο το σημείο να ξεκολλήσει στο σκορ.

1ος όμιλος: Σόκαρε τους γηπεδούχους η Βοσνία

Ανω κάτω έκανε τον 1ο όμιλο η Βοσνία! Μία μέρα μετά την ήττα από το Βέλγιο, η ομάδα του Λιούμπο Βίντατσιτς bosniau20νίκησε την οικοδέσποινα Ιταλία 73-69 χάρη στην τρομερή εμφάνιση του Νεντίμ Μπούζα (28 πόντοι, 10 ριμπάουντ)! Η Βοσνία είχε διαρκώς το προβάδισμα και έφτασε δίκαια στην τελική επικράτηση, παρ’ ότι έκανε συνολικά 25 λάθη. Στο άλλο ματς πειστικό ξεκίνημα έκανε η Γαλλία, η οποία νίκησε την Κροατία 72-55 και έδειξε εξ’ αρχής γιατί θεωρείται μία από τις καλύτερες ομάδες της διοργάνωσης. Ο Μπουτέιγ και ο Γιαμπουσέλ ήταν οι κορυφαίοι των Γάλλων, οι οποίοι μετέτρεψαν σε 25 εύκολους πόντους τα 20 λάθη των Κροατών.

3ος όμιλος: Δύσκολα οι Ισπανοί

Σκούρα τα βρήκε η Ισπανία απέναντι στη Ρωσία, μέχρι να την καταβάλλει με 69-60. Η “φούρια ρόχα” χρειάστηκε ένα επιμέρους 14-4 στα τελευταία 5,5 λεπτά για να φτάσει στη νίκη και να κάνει το 2 στα diop2, απέναντι σε μία ρωσική ομάδα που ξέφυγε με 21-9 στο 14′ και είχε σταθερά τον έλεγχο του αγώνα στη μεγαλύτερη διάρκεια.

Στο μεταξύ, την πρώτη νίκη σημείωσε η Τσεχία, η οποία μετέτρεψε ένα “κλειστό” παιχνίδι σε περίπατο με ένα σερί 15-0 από το 15′ έως το 21′. Η τριάδα Πέκατσεκ-Πετέρκα-Σκραντς κυριάρχησε ολοκληρωτικά στο γήπεδο και από τη στιγμή που οι Τσέχοι βρέθηκαν σε καταπληκτική ημέρα επιθετικά και πέτυχαν συνολικά 13 τρίποντα, κατάφεραν να συντηρήσουν με άνεση μία διαφορά που ενδεχομένως να αποδειχτεί και πολύτιμη στη συνέχεια του τουρνουά.

4ος όμιλος: Επιβλητική η Τουρκία

-Μετά το παρ’ ολίγον σοκ της πρεμιέρας, η Τουρκία δεν έκανε το ίδιο λάθος. Η πρωταθλήτρια Ευρώπης ήταν καλύτερη σε όλους τους τομείς και νίκησε εύκολα τη Λιθουανία 66-50, στο κατ’ nikolicευφημισμό ντέρμπι του 4ου ομίλου. Οι Τούρκοι είχαν το προβάδισμα σε όλο το ματς και ξέφυγαν ακόμα και με 21 πόντους διαφορά στο 4ο δεκάλεπτο χάρη σε ένα σερί 12-0.

Στον άλλον αγώνα, η Σλοβενία χρειάστηκε να ανατρέψει διαφορά 12 πόντων στο δεύτερο ημίχρονο προκειμένου να νικήσει τη Μεγάλη Βρετανία 80-72, με τον Νίκολιτς να βάζει 17 από τους 26 πόντους του στο δεύτερο 20λεπτο. Οι Βρετανοί, από την άλλη, για δεύτερη σερί μέρα έχασαν ένα παιχνίδι που έλεγχαν στο μεγαλύτερο μέρος του…