Euro U20 (5η ημέρα): Το πανόραμα της διοργάνωσης

naorΑσύλληπτη εξέλιξη είχε ο άλλος αγώνας του “ελληνικού” ομίλου στο Ευρωμπάσκετ U20! Σε ένα ματς που έμοιαζε να γέρνει υπέρ της Λετονίας 2,5 λεπτά πριν από το τέλος, όταν η ομάδα του Αρνις Βετσβάγκαρς ξέφυγε με τη μέγιστη διαφορά (66-56), το Ισραήλ κατάφερε να τελειώσει το παιχνίδι με επιμέρους 14-1 και να “κλέψει” τη νίκη με 70-67! Η Λετονία ήταν καλύτερη στη μεγαλύτερη διάρκεια, μέχρι που 2,5 πριν από τη λήξη ο σταρ των Ισραηλινών, ο Ναόρ Σαρόν, πήρε την κατάσταση στα χέρια του.

Ο πόιντ γκαρντ της Ελιτζούρ πέτυχε 10 πόντους μέσα σε 70 δευτερόλεπτα, συμπεριλαμβανομένου και του τρίποντου που έκανε το σκορ 68-67 με 13,3΄΄ να απομένουν! Ο Ρόλαντς Σμιτς, από την άλλη, εξελίχθηκε από κορυφαίος σε μοιραίο των Λετονών, καθώς μετά το τάιμ άουτ πόσταρε τον προσωπικό αντίπαλο του αλλά αστόχησε σε κοντινό σουτ υπό καλές προϋποθέσεις. Εν συνεχεία ο Γουάις έκανε το σκορ 70-67 με 2/2 βολές στα 5,4΄΄ και ο Γκεκς δεν κατάφερε να ευστοχήσει στο τρίποντο που επιχείρησε. Κάπως έτσι, το Ισραήλ θα πάει με 1-1 στην επόμενη φάση και η Λετονία με 0-2…

1ος όμιλος: Στους “8” πανηγυρικά Βέλγοι, Ιταλοί

Το Βέλγιο κατάφερε να… τρελάνει όλο το Ευρωμπάσκετ! Προς τέρψιν φυσικά της διοργανώτριας Ιταλίας, η οποία εκμεταλλεύτηκε την επιβλητική νίκη του Βελγίου επί της Κροατίας με 85-68 (προηγήθηκε και 78-55 στο 36′ η παρέα του Λεκόντ), νίκησε με τη σειρά της τη Γαλλία 57-55 και προκρίθηκε… από το παράθυρο στην επόμενη φάση! Οι “ατζούρι” πανηγύρισαν έξαλλα τη νίκη-lecomteπρόκριση επί της Γαλλίας, αν και πρέπει να τους βγήκε η ψυχή όσο η μπάλα ήταν στον αέρα από το τρίποντο του Ρόζενφελντ στα τελευταία δευτερόλεπτα.

Λίγο νωρίτερα η Ιταλία είχε προηγηθεί 48-35 χάρη σε ένα σερί 13-0 από τους Λακιντάνα, Βενκάτο, ωστόσο οι Γάλλοι επέστρεψαν στο ματς και μετά τις άστοχες βολές του Ακέλε στα 10,8΄΄ είχαν και την ευκαιρία να πάρουν το παιχνίδι, ωστόσο το τρίποντο του Ρόζενφελντ ήταν άστοχο… Η κατάληξη αυτού του σουτ δεν θα είχε βέβαια καμία σημασία εφόσον δεν είχε προηγηθεί η νίκη του Βελγίου (του απίστευτου Εμανουέλ Λεκόντ) επί της Κροατίας. Μία νίκη που άφησε εκτός 12άδας την Κροατία.

3ος όμιλος: Η Τσεχία “πήρε” μαζί της την Ουκρανία

Η Ουκρανία δεν αγωνιζόταν σήμερα, επί της ουσίας όμως ήταν η μεγάλη κερδισμένη στον 3ο όμιλο! Ο λόγος; Η Τσεχία νίκησε τη Ρωσία 72-53 και την “πήρε” μαζί της στην επόμενη φάση του τουρνουά, αφήνοντας την ομάδα των Μιχαΐλοφ, Μπαμπκόφ εκτός συνέχειας. Οι Ρώσοι (που ήθελαν kourilκαι διαφορά 15 πόντων για να προκριθούν) ήταν εντυπωσιακοί επί 18 λεπτά, καθώς προηγήθηκαν 36-22 παρά την εκ νέου απουσία του Μαρτίνοφ, του καλύτερου παίκτη τους.

Από εκεί και πέρα όμως η Τσεχία έκανε ένα σερί 13-0 και στο δεύτερο ημίχρονο κυριάρχησε απόλυτα (47-17 το επιμέρους σκορ), καθώς δέχτηκε μόνο 17 πόντους συνολικά, με το δίδυμο Κούριλ-Πετέρκα να κάνει ό,τι θέλει στο παρκέ. Εύκολο απόγευμα πέρασε και η Ισπανία στο αδιάφορο από κάθε άποψη παιχνίδι με την Πολωνία, την οποία συνέτριψε 72-52, κάνοντας παράλληλα και συντήρηση δυνάμεων ενόψει της σαφώς δυσκολότερης συνέχειας.

4ος όμιλος: “Ξύπνησε” την κατάλληλη στιγμή η Τουρκία

Όταν η Τουρκία βρήκε τρόπο να σκοράρει στο τρανζίσιον, όλα έγιναν εύκολα γι’ αυτήν. Η πρωταθλήτρια Ευρώπης μετέτρεψε σε 22 εύκολους πόντους στον αιφνιδιασμό τα 14 κλεψίματα που έκανε στο παιχνίδι και κάπως έτσι το 28-34 έγινε 41-28 στην τρίτη περίοδο. Στο τέλος η Τουρκία gecimνίκησε πολύ εύκολα τη Γερμανία 61-52, κατέκτησε την πρώτη θέση στον 4ο όμιλο και θα μεταφέρει δύο νίκες στην επόμενη φάση.

Στον άλλον αγώνα του 4ου ομίλου η Λιθουανία νίκησε δύσκολα τη Μεγάλη Βρετανία 56-49, παρότι έκανε συνολικά 26 λάθη και πέτυχε μόνο 4 πόντους στα τελευταία 8,5 λεπτά της αναμέτρησης! Τέλος καλό, πάντως, όλα καλά για τη “Λιέτουβα”, η οποία τερμάτισε στη δεύτερη θέση του ομίλου και θα μεταφέρει τη νίκη επί της Γερμανίας στην επόμενη φάση.

Γαλλία-Κροατία 72-55 Μπουτέιγ 21, Γιαμπουσέλ 16π., 8ρ. – Μπόσνιακ 11
Ιταλία-Βοσνία 69-73 Βεντοβάτο 12 – Μπούζα 28π., 10/15σ., 10ρ.

3η ημέρα (9/7)

Βοσνία-Γαλλία 55-62 Λάκιτς 16π., 7ρ. – Μπουτέιγ 25π., 9/15σ.
Βέλγιο-Ιταλία 66-60 Λεκόντ 19, Κέστελουτ 15π., 8ρ. – Λακιντάνα 14

4η ημέρα (10/7)

Γαλλία-Βέλγιο 72-50 Λουάου 17 – Κέστελουτ 14
Κροατία-Βοσνία 77-61 Γκάμπριτς 29π., 9ρ. – Μπούζα 19π., 9ρ., 7κλ.

5η ημέρα (11/7)

Βέλγιο-Κροατία 85-68 Λεκόντ 32, Κέστελουτ 16π., 11ρ. – Μπόσνιακ 16
Ιταλία-Γαλλία 57-55 Λακιντάνα 15 – Γιαμπουσέλ 13π., 9ρ.

2ος ΟΜΙΛΟΣ

Βουλγαρία-Ισραήλ 68-79 Ιβκόφ 17 – Λεούμι 19, Σεγκέφ 13π., 14ρ.
Λετονία-Ελλάδα 61-50 Μέζνιεκς 12 – Χριστοδούλου 10

Σερβία-Λετονία 69-56 Τέιτς, Νταβίντοβατς 11 – Σμιτς 13π., 16ρ.
Ελλάδα-Βουλγαρία 60-51 Λιάπης 19 – Ιβκοφ 17

Ισραήλ-Ελλάδα 69-64 Σαρόν 16, Ζάλμανσον 15π., 7ρ. – Χριστοδούλου 15
Βουλγαρία-Σερβία 61-104 Μίλοφ 16 – Γκούντουριτς 21, Ρακίτσεβιτς 14π., 7ρ.

Λετονία-Βουλγαρία 84-64 Λόμας 18π., 6ρ., 4κλ. – Ιλιεφ, Ιβκοφ 12
Σερβία-Ισραήλ 100-74 Γκούντουριτς 17, Ρέμπιτς, Γιάραμαζ 16 – Μορ 16

Ισραήλ-Λετονία 70-67 Σαρόν 19 – Σμιτς 27π., 17ρ.

Ισπανία-Τσεχία 71-54 Ερνανγκόμεθ 21π., 9ρ., 4κλ. – Πέκατσεκ 18

Ρωσία-Ισπανία 60-69 Μαρτίνοφ 16 – Ερνανγκόμεθ 13π., 10ρ.
Τσεχία-Ουκρανία 90-68 Πετέρκα 21π., 8ρ., Πέκατσεκ 18 – Αντίποφ 21

Πολωνία-Τσεχία 67-102 Κούλκα 17 – Πετέρκα 22π., 11ρ., 6ασ., Κούριλ 12ασ.
Ουκρανία-Ρωσία 66-59 Αντίποφ 21π., 15ρ., 3κ. – Ποπόφ 20π., 11ρ.

Ρωσία-Πολωνία 81-56 Γκάνκεβιτς 23π., 10/11δ. – Βιτλίνκι 17π., 7ρ.
Ισπανία-Ουκρανία 80-72 Γκαρθία 17, Ερνανγκόμεθ 11π., 14ρ. – Αντίποφ 21

Πολωνία-Ισπανία 52-72 Κούλκα 14π., 7ρ. – Ενρνανγκόμεθ 14
Τσεχία-Ρωσία 72-53 Πετέρκα 18π., 12ρ., Κούριλ 14π., 8ασ. – Γκάνκεβιτς 14π., 9ρ.

Λιθουανία-Τουρκία 50-66 Σαμπόνις 14π., 11ρ. – Οζμιζράκ 14
Μ. Βρετανία-Σλοβενία 72-80 Μπίγκμπι Γουίλιαμς 18π., 12ρ. – Νίκολιτς 26π., 8ρ.

Γερμανία-Μ. Βρετανία 64-53 Φέρνερ 16π., 8ρ., 3κλ. – Λόσον 11π., 9ρ., 4κ.
Σλοβενία-Λιθουανία 60-85 Μέσιτσεκ 19 – Βαλίνσκας 19, Σαμπόνις 12π., 15ρ.

Λιθουανία-Γερμανία 61-52 Γιουργκούτις 15 – Ουγκράι 11
Τουρκία-Σλοβενία 61-67 Κοσούτ 13π., 9ρ. – Νίκολιτς 19π., 8ρ., 8ασ.

ΘΕΣΕΙΣ 1-12

* Οι ομάδες μεταφέρουν τα αποτελέσματα της 1ης φάσης, παίζουν τρεις αγώνες μεταξύ τους και οι πρώτες τέσσερις (ομάδες) κάθε ομίλου προκρίνονται στους “8”.

ΘΕΣΕΙΣ 13-20

* Παίζουν τρεις αγώνες μεταξύ τους και οι πρώτες δύο ομάδες κάθε ομίλου προκρίνονται στην επόμενη φάση. Εκεί δίνουν νοκ άουτ αγώνες για τις θέσεις 13-16, όπου μόνο η 13η ομάδα παραμένει στην κατηγορία.