Eurobasket U16: Οι 4 προημιτελικοί κρίθηκαν με συνολική διαφορά 7 πόντων!

Αν μη τι άλλο, η προημιτελική φάση του Eurobasket U16 στο Ούντινε ήταν συναρπαστική. Οι τέσσερις αγώνες κρίθηκαν με συνολική διαφορά επτά πόντων, οι δύο πήγαν στην παράταση, η Ιταλία επέστρεψε από το -21 και προκρίθηκε παρότι προηγήθηκε όλα κι όλα 35 δευτερόλεπτα στο ματς (!), η Κροατία και η Σερβία έχασαν με σουτ στο φινάλε (…οι Σέρβοι και με κάτι παραπάνω από αυτό) και ουσιαστικά την “έκπληξη” της ημέρας την έκαναν οι Ρώσοι, που άφησαν εκτός τετράδας τους Τούρκους. Αντιθέτως, τα φαβορί επικράτησαν σε όλα τα ματς της φάσης 9-16 και μάλιστα με συνολική διαφορά 79 πόντων!

Της βγήκε η ψυχή, αλλά τα κατάφερε στο τέλος η Γαλλία, η οποία χρειάστηκε παράταση προκειμένου να υπερκεράσει το εμπόδιο της Κροατίας με 80-78 -σε ένα ματς με 21 αλλαγές προβαδίσματος- και να πάρει το εισιτήριο για την τετράδα του Eurobasket, εκεί όπου θα αντιμετωπίσει την οικοδέσποινα Ιταλία. Στο τέλος αυτός που έκανε (πάλι) την διαφορά ήταν ο Βίκτορ Βενμπανιάμα, ο οποίος δεν σκόραρε πολύ (12π.), ωστόσο είχε 21 ριμπάουντ και 8 μπλοκ, συμπεριλαμβανομένου και αυτού που έκανε 4,4’’ πριν από τη λήξη σε λέι-απ του Κλαρίν.

Καθοριστικός ήταν επίσης ο Ντε Σόουζα. Ο πόιντ γκαρντ της Γαλλίας έβαλε στο 39’ το τρίποντο που έγραψε το τελικό 78-80 και έπαιξε την καθοριστική άμυνα στην τελευταία φάση (μετά την τάπα του Βενμπανιάμα) πάνω στον Λέμπο, ενώ μεγάλο μερίδιο στη νίκη των “τρικολόρ” είχε και ο Αρμέλ Τραορέ, που τους κουβάλησε επιθετικά σε κρίσιμα σημεία. Ο Τόμισλαβ Ιβισιτς (25π.) ήταν συγκλονιστικός από πλευράς Κροατίας (και αυτός που έστειλε το ματς στην παράταση με σουτ 1,5’’ πριν από τη λήξη), η οποία έχασε φυσιολογικά κατά κράτος τα ριμπάουντ (44-58), εντούτοις υποχρέωσε τους Γάλλους σε 24 λάθη, έβαλε 26 πόντους από αυτά και κάπως έτσι κατόρθωσε να παραμείνει μέχρι τέλους στην διεκδίκηση της νίκης.

Ένα αμφιλεγόμενο σφύριγμα έκρινε το νικητή στον πρώτο προημιτελικό της ημέρας. Η κερδισμένη της υπόθεσης ήταν η Ισπανία, η οποία επωφελήθηκε από την τεχνική ποινή που χρεώθηκε ο Μάρκοβιτς 1,9’’ πριν από τη λήξη της παράτασης (επειδή… πάτησε την πλάγια γραμμή στην επαναφορά των Ισπανών!) και χάρις στην εύστοχη βολή του Νούνιεθ νίκησε την Σερβία 72-71 στην παράταση, με τον αρμόδιο διαιτητή να γίνεται στο φινάλε στόχος επίθεσης από τον Σάσα Νικίτοβιτς και τους παίκτες του. Κρίμα, διότι ήταν ένας συναρπαστικός αγώνας, που δεν είχε όμως το φινάλε που του άρμοζε.

Η Ισπανία, παρότι τα… έσπασε από μακρινή απόσταση (3/26 τρίποντα), έχασε τις μάχες των ριμπάουντ (48-57) και δεν μπόρεσε ποτέ να σταματήσει τον Ματίγια Μπέλιτς (28π., 14ρ.), ήταν αυτή που είχε τον έλεγχο στη μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα, έχοντας ως συνήθως όπλο την πίεση σε όλο το γήπεδο, η οποία της προσέφερε 18 κλεψίματα και 26 πόντους από τα 22 σερβικά λάθη. Η ομάδα του Ντάνιελ Μιρέτ ξέφυγε με 40-31 στο 26’, κάπου εκεί όμως υπέστη ένα πεντάλεπτο μπλακ-άουτ. Οι Σέρβοι “έτρεξαν” ένα σερί 15-0, προηγήθηκαν με 40-46 στο 31’ και στο 36’ ξέφυγαν με τη μέγιστη διαφορά στο παιχνίδι: 48-55. Η “φούρια ρόχα” δεν είχε πει όμως την τελευταία της λέξη.

Με 1,9’’ να απομένουν και το σκορ 55-57, ο Νούνιεθ κέρδισε φάουλ σε προσπάθεια για ντράιβ και έβαλε ψύχραιμα τις δύο βολές, στέλνοντας το ματς στην παράταση, μιας και το τρίποντο του Τζούρισιτς στην εκπνοή ήταν εντελώς άστοχο. Στο έξτρα πεντάλεπτο η ομάδα που είχε τον έλεγχο ήταν η Ισπανία, ωστόσο ο Στεφάνοβιτς ισοφάρισε με τρίποντο 1,9’’ πριν από τη λήξη (71-71), πριν ακολουθήσει η επίμαχη τεχνική ποινή, που έκρινε και το ματς.

Στον αυριανό ημιτελικό η Ισπανία θα βρει απέναντί της την Ρωσία, η οποία επικράτησε της Τουρκίας με 73-70, παίρνοντας την πρόκριση στους “4” του Eurobasket Παίδων για πρώτη φορά από το 2006. Σε ένα πολύ κλειστό παιχνίδι με 22 αλλαγές προβαδίσματος στο οποίο καμία ομάδα δεν προηγήθηκε ποτέ με μεγαλύτερη διαφορά από πέντε πόντους, ήταν δεδομένο ότι οι λεπτομέρειες θα έκριναν το νικητή. Λεπτομέρειες όπως τα 11/24 τρίποντα των Ρώσων και τα 3/20 των Τούρκων, τα 5 φάουλ του Μπόνα σε λιγότερο από 18 λεπτά και οι 1/6 βολές που είχε η ομάδα του Ντενίς Ντερβισέβιτς στο τελευταίο λεπτό. Στο τέλος, πάντως, ένα σουτ έκανε την διαφορά. Άστοχο. Το έχασε ο Τουρκ στην εκπνοή, κι ενώ στα 10,3’’ ο Μοζαρόβσκι είχε κάνει το σκορ 73-70 με 1/2 βολές.

ΘΕΣΕΙΣ 9-16: Απέφυγαν τις περιπέτειες τα φαβορί

Η Σλοβενία ήταν αυτή που έφυγε ζωντανή από το πιο αμφίρροπο παιχνίδι για τις θέσεις 9-16, καθώς επικράτησε της Γερμανίας με 72-65, έχοντας πρωταγωνιστή και στις δύο πλευρές του γηπέδου τον Σάσα Τσιάνι. Ο νεαρός σέντερ είχε 19 πόντους, 15 ριμπάουντ, 6 τάπες και βοήθησε τους Σλοβένους να δημιουργήσουν μία διαφορά 12 πόντων (55-43) στο τέλος της τρίτης περιόδου, να διατηρήσουν το προβάδισμα μέχρι τέλους και να φτάσουν εν τέλει στη νίκη.

Πολύ πιο εύκολο έργο είχαν οι ομάδες που κέρδισαν τα υπόλοιπα παιχνίδια για τις θέσεις 9-16. Το Ισραήλ ήταν επιβλητικό στο ματς με την Εσθονία, καθώς έφτασε στη νίκη με το εμφατικό 83-53, έχοντας 23 ασίστ, 16 κλεψίματα και 30 πόντους από λάθη αντιπάλου, την ίδια ώρα που η ομάδα του Ράουνο Πέχκα δεν πήρε ούτε έναν! Ο Σαρπ (27π.) ήταν πάλι ασταμάτητος και ο Τάουμπ φλέρταρε με το τριπλ-νταμπλ (15π., 9ρ., 8ασ.) για τους Ισραηλινούς, οι οποίοι προηγήθηκαν ακόμα και με 34 πόντους διαφορά (76-42) στο 35’.

Περίπατο από την αρχή μέχρι το τέλος έκανε η Λιθουανία με αντίπαλο την Λετονία (93-63). Η ομάδα του Ρολάντας Ρακούτις σάρωσε τα ριμπάουντ (59-33) και έκανε ένα ασύλληπτο σερί 24-0 από το 6’ έως το 15’, απλοποιώντας από πολύ νωρίς την κατάσταση. Τέλος, η Βόρεια Μακεδονία ζορίστηκε περίπου 25 λεπτά κόντρα στη Βοσνία, ωστόσο ξέφυγε με 54-40 στο 28’ χάρις σε ένα σερί 12-0, ανέβασε την διαφορά μέχρι το +27 στην τέταρτη περίοδο (70-53 στο 36’) και επικράτησε σχετικά εύκολα με 76-64, έχοντας για μία ακόμη φορά ηγέτη τον Μιτρέβσκι (25π.).

Τα αποτελέσματα της ημέρας:

ΠΡΟΗΜΙΤΕΛΙΚΟΙ

Ισπανία – Σερβία 72-71 (Νούνιεθ 19π., 5κλ. – Μπέλιτς 28π., 14ρ., Ραντοβάνοβιτς 12π., 11ρ.)
Ρωσία – Τουρκία 73-70 (Κολόσοβ 28π., 7ρ. – Γιλμάζ 15π., 5κλ., Πεκσάρι 13π., 7ρ., 4κλ.)
Κροατία – Γαλλία 78-80 (Τ. Ιβισιτς 25 – Α. Τραορέ 18π., 8ρ., Ντε Σόουζα 16, Βενμπανιάμα 12π., 21ρ., 8κ.)
Ιταλία – Ελλάδα 64-63 (Καζαρίν 20π., 8ρ., 5ασ. – Οικονομόπουλος 18, Μαντζούκας 14π., 12ρ.)

ΘΕΣΕΙΣ 9-16

Γερμανία – Σλοβενία 65-72 (Ράταζ 16π., 7ρ. – Τσιάνι 19π., 15ρ., 6κ., Κλάβτσαρ 17)
Βόρεια Μακεδονία – Βοσνία 76-64 (Μιτρέβσκι 25π., 5ρ., 5ασ., Μέμεντ 15π., 7ρ., 4κλ. – Μούλιτς 15)
Ισραήλ – Εσθονία 83-53 (Σαρπ 27π., 9/14σ., Τάουμπ 15π., 9ρ., 8ασ., 4κλ. – Κιλκ 14)
Λετονία – Λιθουανία 63-93 (Τεϊρούμνιεκς 15, Μπαγκάτσκις 15 – Κόγενετς 17, Βαλίτσκας 14)