Eurobasket U16: Πήραν το ντέρμπι οι Γάλλοι και έβαλαν δύσκολα στην Ελλάδα

Μετά τους περιπάτους της πρώτης ημέρας η δεύτερη ήταν γεμάτη “θρίλερ” και όμορφα σε εξέλιξη παιχνίδια στο Eurobasket U16 του Ούντινε. Ειδικά τα δύο μεγάλα ντέρμπι της ημέρας (Τουρκία – Λιθουανία και Γαλλία – Σερβία) ήταν τα καλύτερα που έχουμε δει σε αυτό το πρώτο διήμερο, επιβεβαιώνοντας παράλληλα ότι οι συγκεκριμένες ομάδες είναι οι κύριες υποψήφιες για να διεκδικήσουν τα μετάλλια μαζί με την Ισπανία.

Το αποτέλεσμα στο ντέρμπι του 4ου ομίλου, πάντως, δεν ευνόησε την Ελλάδα, η οποία περίμενε νίκη της Σερβίας για να παίξει αύριο την 2η θέση κόντρα στους Γάλλους. Μετά τη νίκη των “τρικολόρ” η Εθνική μόνο με θαύμα μπορεί να αποφύγει την 3η θέση (και το σταύρωμα εκτός απροόπτου με την πάρα πολύ δυνατή Λιθουανία στους “16”), αφού πλέον χρειάζεται: 1) είτε απλή νίκη επί της Γαλλίας και ήττα της Σερβίας από την Βοσνία (εξαιρετικά ακραίο σενάριο), 2) είτε νίκη επί της Γαλλίας με 12+ πόντους διαφορά σε περίπτωση νίκη της Σερβίας επί της Βοσνίας.

4ος όμιλος: Νίκη πρωτιάς για την Γαλλία

Η Σερβία ήταν η καλύτερη ομάδα και αυτή που είχε το προβάδισμα επί 33’12’’. Αυτή πάντως που πανηγύρισε στο τέλος τη νίκη με 69-67 στο άλλο παιχνίδι του ελληνικού (του 4ου) ομίλου, ήταν η Γαλλία. Και το έκανε χάρις σε μία άμυνα ζώνης που βραχυκύκλωσε τους αντιπάλους της στην τελευταία περίοδο, όταν η ομάδα του Μπερνάρ Φορ μετέτρεψε το 40-53 (27’) σε 64-62 (38’), οδηγώντας το ματς στο συγκλονιστικό φινάλε. Πέντε φορές άλλαξε χέρια το προβάδισμα στα τελευταία 109 δευτερόλεπτα, μέχρι να σημειώσει ο Ντιένγκ το νικητήριο λέι-απ 4,7’’ πριν από τη λήξη, ύστερα από ασυνεννοησία των Σέρβων στην επαναφορά. Ο Ραντοβάνοβιτς πάτησε την πλάγια γραμμή στην επίθεση και ο Ντιένγκ έγραψε το τελικό σκορ με 1/2 βολές στα 2,3’’.

Η Γαλλία νίκησε χάρις στην άμυνά της (που κράτησε την Σερβία στο 32%) και κύριος εκφραστής αυτής ήταν ο 15χρονος ύψους 2,18μ. σέντερ Βίκτορ Γουεμπανιάμα, ο νέος unicorn της Ευρώπης, ο οποίος τελείωσε το παιχνίδι με 11 πόντους, 10 ριμπάουντ και 7 τάπες, κάνοντας το ένα κρίσιμο αμυντικό play μετά το άλλο στην τέταρτη περίοδο. Αυτός μαζί με τους Γιοαχάν Τραορέ, Ντιένγκ και τον Μιεναντί (έβαλε κρίσιμα καλάθι στα τελευταία λεπτά) οδήγησαν τους “τρικολόρ” στην σπουδαία νίκη, απέναντι σε μία Σερβία ταλαντούχα μεν, χωρίς όμως το ανάλογο βάθος στον πάγκο δε.

1ος όμιλος: Το 2/2 οι Ιταλοί, σεφτέ στις νίκες οι Ρώσοι

Έπειτα από δύο αγώνες μόνο μία ομάδα παραμένει αήττητη στον 1ο όμιλο: η Ιταλία. Η ομάδα του Γκρεγκόρ Φούτσκα παρουσιάστηκε αισθητά βελτιωμένη σε σχέση με την πρεμιέρα και (με τον Καζαρίν παρών) νίκησε πολύ εύκολα την Κροατία 69-50, έχοντας το προβάδισμα επί 40 λεπτά. Η Ιταλία προηγήθηκε με 20-6 στο 10’, ανέβασε την διαφορά μέχρι τους 23 πόντους (46-23) στο 23’ και δεν άφησε τους Κροάτες να την ρίξουν σε κανένα σημείο κάτω από τους 16. Οι διοργανωτές είχαν 9/21 τρίποντα, ενώ παράλληλα κράτησαν τους αντιπάλους τους στο 29,1% εντός πεδιάς.

Η Ρωσία είδε ένα ολόκληρο παιχνίδι να γλιστράει μέσα από τα χέρια της, στο τέλος πάντως βρήκε τον τρόπο να καταβάλει την Γερμανία με 70-65 και να σημειώσει την πρώτη της νίκη. Η ομάδα του Ρόμαν Σερμενίνοβ πέτυχε τους πρώτους 10 πόντους του αγώνα και προηγήθηκε με 33-8 στο 14’, μία διαφορά όμως που δεν ήταν αρκετή για να της διασφαλίσει τη νίκη. Οι Γερμανοί κατάφεραν να ροκανίσουν το -25 και να πλησιάσουν στους δύο πόντους με 5’ να απομένουν (60-58). Σε εκείνο το σημείο όμως οι Ρώσοι έδειξαν χαρακτήρα. Απάντησαν με ένα επιμέρους 9-2, ξέφυγαν εκ νέου με διαφορά ασφαλείας και δεν απειλήθηκαν ξανά.

2ος όμιλος: Στην 3η παράταση και από το -17 νίκησε το Ισραήλ!

Την ανατροπή του διημέρου έκανε το Ισραήλ στον 2ο όμιλο, καθώς νίκησε την Βόρεια Μακεδονία 99-90 στην 3η παράταση, παρότι στο τέλος της τρίτης περιόδου βρισκόταν πίσω στο σκορ με 17 πόντους διαφορά (45-62)! Το περιφερειακό δίδυμο Γκολ και Σαρπ ήταν σχεδόν όλο το Ισραήλ, καθώς είχαν μαζί 59 πόντους, 20 ριμπάουντ, 7 ασίστ, 8 κλεψίματα και τα περισσότερα κρίσιμα καλάθια σε έναν αγώνα με 21 αλλαγές προβαδίσματος που διήρκεσε 2 ώρες και 45 λεπτά. Η Βόρεια Μακεδονία, από την άλλη, έχασε μία μεγάλη ευκαιρία να σημειώσει την πρώτη της νίκη, παρότι μάζεψε 20 ριμπάουντ παραπάνω (79-59) και είχε το προβάδισμα για 30’08’’.

Στο τέλος η ομάδα του Ντένις Ντερβισέβιτς πλήρωσε ακριβά τις 20 χαμένες βολές (16/36) και τα πολλά λάθη της (22), τα οποία οδήγησαν σε 17 κλεψίματα των Ισραηλινών και 27 πόντους στο ανοιχτό γήπεδο. Η Βόρεια Μακεδονία είχε την ευκαιρία να κερδίσει το ματς στο τέλος της κανονικής διάρκειας, αλλά το σουτ του Μιτρέβσκι δεν βρήκε στόχο αμέσως μετά το floater της ισοφάρισης από τον Γκολ στα 17,2’’. Στην πρώτη παράταση ο Σίμιτς ισοφάρισε με 1/2 βολές στα 6,4’’, ενώ στην δεύτερη ο Τάουμπ αστόχησε σε τρίποντο, ο Γκολ σκόραρε με φόλοου, αλλά το σουτ αποδείχτηκε εκπρόσθεσμο. Στην τρίτη παράταση υπήρχε μόνο το Ισραήλ στο γήπεδο…

Στο άλλο ματς του 2ου ομίλου δεν υπήρξαν χτυποκάρδια. Η Ισπανία ήταν σαρωτική απέναντι στην Λετονία, την οποία διέλυσε 87-51, έχοντας προηγουμένως προηγηθεί ακόμα και με 42 πόντους διαφορά (79-37) στο 32’. Οι Ίβηρες προηγήθηκαν 9-0 στο 3’ και δεν χρειάστηκε να κοιτάξουν ποτέ πίσω τους, ανεβάζοντας σταθερά την διαφορά μέχρι το τέταρτο δεκάλεπτο. Η ομάδα του Ντάνιελ Μιρέτ έκανε 21 κλεψίματα, υποχρέωσε τους Λετονούς σε 30 λάθη και έβαλε 36 πόντους από αυτά, σημειώνοντας μάλιστα 60 πόντους μέσα από την ρακέτα.

3ος όμιλος: Πήρε το “θρίλερ” η Τουρκία

Η Τουρκία επιβίωσε στο ντέρμπι του 3ου ομίλου και ίσως το ωραιότερο ματς του πρώτου διημέρου στο Ούντινε. Η ομάδα του Σεμί Σογκουκσού επικράτησε της Λιθουανίας με 83-80 στην παράταση, παρότι στο δεύτερο ημίχρονο πέταξε στα σκουπίδια διαφορά 12 πόντων (48-36 στο 24’) και είδε το μεγάλο της αστέρι, τον Αντέμ Μπόνα, να αποβάλλεται με 5ο φάουλ λίγο πριν από τη λήξη του κανονικού αγώνα. Οι Λιθουανοί έστειλαν το παιχνίδι στην παράταση με τρίποντο του Μουράουσκας 17,3’’ πριν από το τέλος (είχαν μάλιστα και την τελευταία επίθεση έπειτα από κλέψιμο στην επαναφορά, αλλά ο Σαργκιούνας αστόχησε σε τρίποντο), ωστόσο δεν μπόρεσαν να κάνουν το ίδιο και στην έξτρα περίοδο, όταν οι Κνέιζις, Λελεβίτσιους δεν βρήκαν στόχο σε διαδοχικά ελεύθερα τρίποντα, όπως και ο Σαργκιούνας στο σουτ της απελπισίας λίγο μπροστά από το κέντρο του γηπέδου.

Συναρπαστικό ήταν και το άλλο παιχνίδι του 3ου ομίλου, στο οποίο η Σλοβενία επιβλήθηκε της Εσθονίας με 68-63. Οι Σλοβένοι είχαν διαρκώς το προβάδισμα στο σκορ (επί 38’15’’ για την ακρίβεια) και ήταν αυτοί που κατόρθωσαν να ξεφύγουν στο σκορ με 36-24 στο 16’, εντούτοις δεν μπόρεσαν ποτέ να “καθαρίσουν” το παιχνίδι. Οι Εσθονοί, παρότι είχαν 2/22 τρίποντα και σούταραν συνολικά με ποσοστό 32%, πλησίασαν μέχρι τον έναν πόντο στο τελευταίο πεντάλεπτο (59-58) και στο 37’ το σκορ ήταν 65-63. Δεν μπόρεσαν όμως να σκοράρουν ξανά, σπαταλώντας και τις δύο ευκαιρίες που είχαν να ισοφαρίσουν ή να προηγηθούν.

Το πανόραμα του Eurobasket U16:

ΠΡΩΤΟΣ ΟΜΙΛΟΣ

1η αγωνιστική (9/8)

Ρωσία – Κροατία 58-65 (Νιάγκου 16π., 12ρ., 3κ. – Μπράλα 23π., 8ρ., 4ασ., 3κλ., Ιβισιτς Ζ. 11π., 7ρ.)
Ιταλία – Γερμανία 66-63 (Σπανιόλο 19, Μαρανγκόνι 11π., 8ρ. – Πάτρικ 15, Ρίτσαρντσον 11π., 11ρ.)

2η αγωνιστική (10/8)

Γερμανία – Ρωσία 65-70 (Χάνζαλεκ 15π., 8ρ. – Μοζαρόβσκι 16π., 3κλ., Κολόσοβ 14)
Κροατία – Ιταλία 50-69 (Μπράλα 12, Πλέαντιν 12 – Σπανιόλο 19π., 3κλ., Τζορντάνο 13)

ΔΕΥΤΕΡΟΣ ΟΜΙΛΟΣ

Βόρεια Μακεδονία – Ισπανία 57-61 (Μιτρέβσκι 18, Σίμικ 11π., 9ρ. – Ορντόνεθ 13, Ακουίνο 10)
Λετονία – Ισραήλ 56-76 (Κλάνσκις 17 -Σαρπ 19π., 6/16σ., Μάμαν 18π., 6ρ., 3κλ.)

Ισραήλ – Βόρεια Μακεδονία 99-90 (Σαρπ 35, Γκολ 24π., 14ρ., 7ασ., 7κλ. – Μιτρέβσκι 22π., 9ρ.)
Ισπανία – Λετονία 87-51 (Καϊθέδο 14π., 7/7δ., 6κλ., Ντομίνγκεθ 14π., 3κλ. – Μπριέντις 9π., 8ασ.)

ΤΡΙΤΟΣ ΟΜΙΛΟΣ

Σλοβενία – Τουρκία 52-74 (Ιβάνκοβιτς 9π., 4κλ. – Μπόνα 18π., 10ρ., 6κ., Ουζούν 14)
Λιθουανία – Εσθονία 94-56 (Κόγενετς 15, Μπούτκους 14π., 5ρ., 3κλ. – Κιλκ 13)

Τουρκία – Λιθουανία 83-80 (Τουρκ 17π., 9ρ., Μεστόγλου 16 – Μπαλτρουσάιτις 14, Κνέιζις 13π., 4κλ.)
Εσθονία – Σλοβενία 63-68 (Ρέιναρντ 17π., 15ρ., 4ασ. – Κλάβτσαρ 18, Κιάνι 11π., 8ρ., 3κλ.)

ΤΕΤΑΡΤΟΣ ΟΜΙΛΟΣ

Σερβία – Ελλάδα 77-55 (Ραντοβάνοβιτς 26π., 9/14σ., Μιλισάγιεβιτς 14 – Μπαζίνας 20π., 6/8σ.)
Βοσνία – Γαλλία 38-102 (Μούλιτς 7 – Τραορέ Γ. 13, Ρεϊνό 12, Ντιένγκ 10π., 7ασ.)

Ελλάδα – Βοσνία 77-43 (Μαντζούκας 16π., 7ρ., 4ασ. – Μούλιτς 13)
Γαλλία – Σερβία 69-67 (Ντιένγκ 17, Γουενμπανιάμα 11π., 10ρ., 7κ., 3κλ. – Ραντοβάνοβιτς 20π., 9ρ.)

4. Βοσνία 0-2 (-98)

* Όλες οι ομάδες προκρίνονται στην φάση των “16”, κατά την οποία αρχίζουν οι νοκ άουτ αγώνες ως εξής: Α1-Β4, Α2-Β3, Β2-Α3, Β1-Α4, Γ1-Δ4, Γ2-Δ3, Δ2-Γ3, Δ1-Γ4.