Eurobasket U18: Δύο φαβορί και δύο αουτσάιντερ στην τετράδα

Δύο μεγάλα φαβορί (Ισπανία, Τουρκία) και δύο μεγάλα αουτσάιντερ (Ελλάδα και Σλοβενία). Αυτές είναι οι ομάδες που συνθέτουν την τετράδα του Eurobasket U18 που φιλοξενεί ο Βόλος μετά την ολοκλήρωση των τεσσάρων προημιτελικών.

Στον πρώτο προημιτελικό της ημέρας η Ισπανία ζορίστηκε απέναντι στην Ρωσία, αλλά έφτασε στη νίκη με 84-77. Η “φούρια ρόχα” κράτησε την Ρωσία στο 33%, κυριάρχησε κάτω από τα δύο καλάθια με τους Αλντάμα (25π, 9ρ.), Γκαρούμπα (14π., 14ρ.) και δημιούργησε διαφορά 15 πόντων στην δεύτερη περίοδο. Οι Ρώσοι ξαναμπήκαν πάντως στο παιχνίδι και μείωσαν μέχρι τον έναν πόντο στο 32’ (66-67), πριν αναλάβει δράση ο Γκαρθία (16π.), ο οποίος πέτυχε 12 από τους τελευταίους 17 πόντους των Ισπανών.

Την ανατροπή της ημέρας έκανε στον δεύτερο προημιτελικό η Τουρκία. Η ομάδα του Ντερβίς Γκιουνέι έβλεπε την πλάτη της Γαλλίας επί 37’45’’, βρέθηκε πίσω στο σκορ με 14 πόντους διαφορά στο 29’ (42-56), στο τέλος όμως επικράτησε με 69-64, τελειώνοντας το παιχνίδι με επιμέρους σκορ 27-8 στα τελευταία 11 λεπτά. Ο Γκιουρενέρ (16π.) και ο Κουρτουλντούμ (13π.) ήταν οι πρώτοι σκόρερς των Τούρκων, ενώ οι Καζαλόν (21π.), Μπεγκαράν (14π.) ξεχώρισαν από τους αυτόχειρες Γάλλους, που ήταν μέχρι πρότινος αήττητοι στην διοργάνωση.

Το πρώτο τριπλ-νταμπλ της διοργάνωσης καταγράφηκε στον τρίτο προημιτελικό της ημέρας. Εκεί όπου ο Ζίγκα Σάμαρ της Ρεάλ Μαδρίτης είχε 14 πόντους, 10 ριμπάουντ, 14 ασίστ και μαζί με τον Πρέπελιτς (16π., 7ρ.) οδήγησαν την Σλοβενία σε άνετη νίκη επί της Μεγάλης Βρετανίας με 71-57. Οι Σλοβένοι ξέφυγαν από το 13’ με 25-13 και είχαν το προβάδισμα για 34,5 λεπτά, αντιδρώντας υποδειγματικά στο σημείο που οι Βρετανοί προηγήθηκαν με 38-33 στο 23’. Η ομάδα του Αλαν Κιν δέχτηκε στη συνέχεια ένα επιμέρους 1-15 και όλα πήραν τον δρόμο τους. Ο Όκρος (17π.) ήταν ο κορυφαίος από τους Βρετανούς, οι οποίοι σούταραν με 25,9%.

ΘΕΣΕΙΣ 9-16: Στο χείλος του γκρεμού Κροατία, Λετονία, Φινλανδία, Ολλανδία

Όσον αφορά στα παιχνίδια που κρίνουν την παραμονή στην πρώτη κατηγορία, εκεί δεν υπήρξε ούτε ένα ντέρμπι, καθώς όλα κρίθηκαν με διψήφια διαφορά. Την αρχή έκανε η Γερμανία του Φραντς Βάγκνερ (24π.), η οποία διέλυσε την Λετονία 95-57, έχοντας 31 πόντους από τα 29 λάθη των Λετονών, 30 πόντους στον αιφνιδιασμό και 58 μέσα από την ρακέτα! Στο δεύτερο ματς για τις θέσεις 9-16 η Ιταλία επιβλήθηκε της Κροατίας με 68-50 χάρις σε ένα επιμέρους 16-5 στην τρίτη περίοδο, που της επέτρεψε να δημιουργήσει διψήφια διαφορά στο σκορ και να την διατηρήσει μέχρι τέλους, έχοντας κορυφαίους τους Γκραντ (19π., 8ρ.), Πρόσιντα (18π.).

Εύκολο απόγευμα πέρασε η Σερβία με αντίπαλο την Φινλανδία, καθώς ξέφυγε από νωρίς στο σκορ (22-7 στο 9’) και έφτασε στη νίκη με 82-62. Η ομάδα του Σλόμπονταν Κλίπα σούταρε με ποσοστό 53%, κράτησε την Φινλανδία στο 30%, μάζεψε 16 ριμπάουντ παραπάνω (50-34), μοίρασε 27 ασίστ και προηγήθηκε ακόμα και με 24 πόντους διαφορά στην τέταρτη περίοδο. Στην πρώτη κατηγορία παρέμεινε και το Μαυροβούνιο, που επικράτησε της Ολλανδίας (88-78) με τον Τομάσεβιτς να έχει 36 πόντους, 14/20 σουτ, 10 ριμπάουντ και τον Κλιάγιτς να συνεπικουρεί 19 πόντους και 7 ασίστ.

Οι Μαυροβούνιοι, αν και σούταραν πολύ καλύτερα (51%-40%) και ξέφυγαν από την 2η περίοδο με διψήφια διαφορά, είδαν την πλάτη των “οράνιε” στο 29’ (55-58), πριν κάνουν ένα επιμέρους 13-2 και ανακτήσουν τον έλεγχο του αγώνα. Οι Μπέργκενς (19π.), Βαν ντερ Βουρστ ντε Βρις (18π., 9σ.) και Εναρούνα (17π., 8ρ.) ξεχώρισαν, ως συνήθως, από την Ολλανδία.