Eurobasket U18: Η Σερβία πήρε το ντέρμπι, προχωρούν αήττητοι Ισπανοί και Γάλλοι

Για μία ακόμη μέρα η Ισπανία και η Γαλλία πιστοποίησαν τον τίτλο του φαβορί. Έστω κι αν δεν έθελξαν. Η ουσία είναι ότι ολοκλήρωσαν την φάση των ομίλων αήττητες, ενώ η Σερβία συνήλθε μετά την κυριακάτικη… κατραπακιά από την Μεγάλη Βρετανία, νίκησε την Τουρκία και τερμάτισε πρώτη στον δυσκολότερο όμιλο του Eurobasket U18 του Βόλου, τον 1ο. Ας δούμε όμως αναλυτικά τι έγινε στο πλαίσιο της 3ης ημέρας του τουρνουά…

Ο Αλεξέι Ποκουσέβσκι (12 πόντοι, 7 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 5 κλεψίματα, 3 τάπες) έδειξε ξανά την αξία του στον 1ο όμιλο, βοηθώντας την Σερβία να καταβάλει την Τουρκία με 76-67, σε ένα ματς στο οποίο προηγήθηκε ακόμα και με 11 πόντους διαφορά στο 30′ (54-43), πριν δει την ομάδα του Ντερβίς Γκιουνέι να κάνει το σκορ 65-66 με 1’03” να απομένει! Το καλάθι του Τζόρτζε Πάζιν που ακολούθησε πάντως στα 44,8”, ήταν η αρχή ενός σερβικού επιμέρους 11-1 στον χρόνο που απέμενε… Πέραν του Ποκουσέβσκι διψήφιο αριθμό πόντων είχαν και οι Πάζιν (12), Λάνγκοβιτς (14) για την Σερβία, ενώ ο Τιμπέτ Γκιουρενέρ (15 πόντοι) ήταν ο πρώτος σκόρερ των Τούρκων.

Στο άλλο ματς του 1ου ομίλου η Γερμανία δεν την πάτησε -όπως οι Σέρβοι- κόντρα στους Βρετανούς. Παρότι έπαιζε χωρίς τους τραυματίες Βάγκνερ και Σούρμαν, η “νατσιονάλμανσαφτ” νίκησε την Μεγάλη Βρετανία 86-66, έχοντας κορυφαίους τους Σαμάρε (21 πόντοι, 9/12 δίποντα, 9 ριμπάουντ), Φαν Σλούτεν (16 πόντοι). Η ομάδα του Πάτρικ Φέμερλινγκ κράτησε την αντίπαλό της στο 30,1% εντός πεδιάς και την “χτύπησε” μέσα στην ρακέτα, απ’ όπου πέτυχε 52 από τους 86 πόντους της. Ο Σάιλεϊμαν (14 πόντοι) ήταν ο πρώτος σκόρερ των Βρετανών, οι οποίοι άντεξαν για 25 λεπτά, αλλά δέχτηκαν ένα σερί 9-0 από το 25′ έως το 29′ και οι Γερμανοί άρχισαν να απομακρύνονται.

Πήραν τον “τελικό” οι Ρώσοι

Στον 2ο όμιλο το μεγάλο ματς ήταν το βραδινό, στο οποίο η Ρωσία επικράτησε της Ιταλίας με 63-56 και τερμάτισε 2η. Οι δύο ομάδες έσπασαν τα στεφάνια (είχαν μαζί 4/45 τρίποντα) και σούταραν αμφότερες με ποσοστά κάτω από 34%, αλλά αυτή που έλεγξε το παιχνίδι ήταν η Ρωσία, η οποία ξέφυγε στο σκορ στα μέσα της τέταρτης περιόδου και πήρε τη νίκη, έχοντας κορυφαίους τους Ρουζέντσεβ (17 πόντοι) και Λάχιν (11 πόντοι, 9 ριμπάουντ). Οι Ντονάντιο, Πρόσιντα πέτυχαν από 13 πόντους έκαστος για τους “ατζούρι”, οι οποίοι τερμάτισαν 3οι στον όμιλο.

Στο άλλο ματς την πρώτη της νίκη σημείωσε η Λιθουανία, η οποία επικράτησε εύκολα του Μαυροβουνίου με 76-58. Μία νίκη, βέβαια, που δεν είχε κανέναν αντίκτυπο στην τελική κατάταξη των δύο ομάδων, αφού οι Μαυροβούνιοι τερμάτισαν ούτως ή άλλως πρώτοι στον 2ο όμιλο και οι Λιθουανοί 4οι… Όλη η διαφορά έγινε στο δεύτερο ημίχρονο, το οποίο η “Λιέτουβα” κέρδισε με επιμέρους σκορ 54-29, ξεφεύγοντας ακόμα και με 19 πόντους διαφορά. Οι Μαρτσιουλιόνις (14 πόντοι), Τουμπέλις (10 πόντοι, 13 ριμπάουντ) ξεχώρισαν από τους Λιθουανούς, οι οποίοι πέτυχαν 27 πόντους στον αιφνιδιασμό. Ο Μαρίνοβιτς (13 πόντοι, 10 ριμπάουντ) ήταν ο πρώτος σκόρερ των Μαυροβούνιων, οι οποίοι ξεκούρασαν τέσσερις βασικούς, τους Κλιάγιτς, Τομάσεβιτς, Κλιάγιεβιτς και Βούγισιτς.

Στο ρελαντί οι Γάλλοι το 3/3

Στον αγώνα του ομίλου της Ελλάδας (τον 3ο) αήττητη ολοκλήρωσε τις υποχρεώσεις της η Γαλλία, η οποία νίκησε και την Λετονία 73-63. Ο Μάλκολμ Καζαλόν (20 πόντοι, 5 κλεψίματα) ήταν ο πρώτος σκόρερ των “τρικολόρ”, οι οποίοι είχαν το προβάδισμα επί 40 λεπτά, έκλεψαν 19 φορές τη μπάλα, προκάλεσαν 28 λάθη και έβαλαν 29 πόντους από αυτά. Ο Κρίσταπς Κιλπς (15 πόντοι, 9 ασίστ, 7 λάθη) ήταν πάλι ο κορυφαίος της Λετονίας, η οποία σούταρε με ποσοστό 52,1%, ωστόσο δεν καταφέρε ούτε αυτή τη φορά να κερδίσει και τελείωσε την πρώτη φάση με 0-3.

Τέλος, στον 4ο όμιλο η Ισπανία έβλεπε την πλάτη της Κροατίας επί 22’44”, στο τέλος όμως επικράτησε με 82-75 και έκανε το 3/3. Η “φούρια ρόχα” δεν είχε απάντηση επί 30 λεπτά στον τρομερό Σάντρο Ράσιτς (34 πόντοι, 11/18 σουτ, 7 ριμπάουντ), αλλά στην τέταρτη περίοδο δέχτηκε μόνο οκτώ πόντους και είχε σε καταπληκτική βραδιά τον Σαντιάγκο Αλντάμα, που τελείωσε το ματς με 16 πόντους, 14 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 7 τάπες και 3 κλεψίματα! Νταμπλ-νταμπλ έκανε και ο Ουσμάν Γκαρούμπα (17 πόντοι, 12 ριμπάουντ, 4 κλεψίματα), που είχε όμως και 7/22 σουτ.

Στον άλλον αγώνα η Φινλανδία επικράτησε της Ολλανδίας με 59-53 και έδβσε ραντεβού με την Ελλάδα στους “16”, παρότι πέτυχε μόνο έξι πόντους στο τελευταίο δεκάλεπτο και σούταρε με ποσοστό 30,9%. Οι Φινλανδοί είχαν φροντίσει πάντως να δημιουργήσουν από τα τέλη της τρίτης περιόδου μία διαφορά ασφαλείας, η οποία έφτασε μέχρι τους 19 πόντους στο 34′ (57-38). Ο Τούκο Ταϊνάμο (19 πόντοι, 11 ριμπάουντ) ήταν ο κορυφαίος της Φινλανδίας, ενώ ο Τρίσταν Εναρούνα (13 πόντοι, 13 ριμπάουντ) έκανε νταμπλ-νταμπλ από πλευράς Ολλανδών, οι οποίοι τελείωσαν το ματς με 29% στα σουτ.