Eurobasket U18: Νέο… μπαμ από την Βρετανία, εκτός και οι Σέρβοι

Η Μεγάλη Βρετανία δεν σταματάει τις εκπλήξεις. Το έκανε στο Eurobasket Νέων του Τελ Αβίβ, το κάνει και στον Βόλο, όπου έκανε την έκπληξη της φάσης των “16”, νίκησε το Μαυροβούνιο 77-62 και προκρίθηκε στους “8” της διοργάνωσης. Ο Μάτε Όκρος (18 πόντοι), ο Τόσαν Εβμπουόμουαν (13 πόντοι, 7 ριμπάουντ) και ο Βέρον Έζε (13 πόντοι) ήταν οι κορυφαίοι από την ομάδα του Αλαν Κιν, η οποία πέτυχε 10 τρίποντα, πέρασε χειροπέδες στους Κλιάγιτς, Τομάσεβιτς (είχαν μαζί 5/26 σουτ) και έλεγξαν το παιχνίδι από την αρχή μέχρι το τέλος, ξεφεύγοντας ακόμα και με 22 πόντους διαφορά στο 33′ (67-45).

Την άλλη… μίνι έκπληξη της ημέρας την έκανε η Λιθουανία. Μετά την απογοητευτική εικόνα της στα παιχνίδια του 2ου ομίλου, η “Λιέτουβα” κατόρθωσε να πετάξει εκτός συνέχειας την Σερβία, την οποία νίκησε 56-54, αν και λίγο έλειψε να αυτοκτονήσει. Η ομάδα του Τόμας Γκαϊνταμαβίτσιους είχε το προβάδισμα επί 33 λεπτά, δέχτηκε μόνο δύο πόντους στην τρίτη περίοδο και προηγήθηκε με +19 στο 29′ (48-29), ωστόσο είδε την Σερβία να κάνει επιμέρους 25-8 στο τελευταίο δεκάλεπτο και να μειώνει το σκορ σε 54-56. Μάλιστα, ο Μαρτσιουλιόνις έχασε δύο κρίσιμες βολές στα 8,6”, πριν οι Σέρβοι μπερδευτούν στην τελευταία επίθεση, χάνοντας μία μεγάλη ευκαιρία να κλέψουν το ματς. Πάλι μόνος του πάλευε ο Αλεξέι Ποκουσέβσκι (16 πόντοι, 6 ριμπάουντ, 7 τάπες) από πλευράς Σέρβων, ενώ ο Μοντέστας Κανκλέρις (11 πόντοι, 7 ριμπάουντ) ήταν ο πρώτος σκόρερ των Λιθουανών.

Η Κροατία έβαλε δύσκολα στην Γαλλία, δεν μπόρεσε όμως να πετάξει εκτός συνέχειας ένα από τα φαβορί του τουρνουά. Παρότι σούταρε με πολύ άσχημα ποσοστά ευστοχίας (30,7%), η ομάδα του Λαμίν Κεμπέ επικράτησε με 62-53, στηριζόμενη -όπως πάντα- στην εκπληκτική άμυνά της, η οποία προκάλεσε 22 λάθη και δημιούργησε 20 πόντους από αυτά. Οι “τρικολόρ” έκλεψαν 16 φορές την μπάλα και είχαν κορυφαίους τους Ντιαμπατέ (19 πόντοι, 13 ριμπάουντ), Γκοζάν (16 πόντοι, 4 κλεψίματα), σε ένα ματς με 15 αλλαγές προβαδίσματος, στο οποίο μέχρι το 39′ καμία ομάδα δεν μπόρεσε να ξεφύγει με διαφορά μεγαλύτερη από επτά πόντους. Οι Γκνίντιτς (13 πόντοι), Μπούλιεβιτς (12 πόντοι) ήταν οι πρώτοι σκόρερς της Κροατίας, η οποία άντεξε 39 λεπτά (το σκορ ήταν 54-53 με 52” να απομένουν), αλλά ο Κρουσόλ έβαλε το πιο κρίσιμο καλάθι στα 34” και ο Ράσιτς δεν βρήκε στόχο στο τρίποντο της ισοφάρισης στα 28”.

Η Τουρκία χρειάστηκε κάτι παραπάνω από επτά λεπτά για να σημειώσει τον πρώτο της πόντο, ωστόσο στο τέλος νίκησε εύκολα την Ιταλία 67-55. Οι Κουρτουλντούμ (15 πόντοι, 8 ριμπάουντ), Κιουτσιούκ (12 πόντοι) ήταν οι πρώτοι σκόρερς των Τούρκων, οι οποίοι έχασαν τις πρώτες 14 επιθέσεις τους, αλλά προηγήθηκαν για πρώτη φορά στο 18′ (20-18), ξέφυγαν με 39-24 στο 25′ χάρις σε ένα σερί 14-0 και δεν απειλήθηκαν ξανά. Οι Γκραντ (14 πόντοι, 7 ριμπάουντ), Καζαρίν (13 πόντοι) ξεχώρισαν από την Ιταλία, η οποία δεν θα μπορούσε να έχει πολλή τύχη με ποσοστό 28,1% εντός πεδιάς και 15 ριμπάουντ λιγότερα (31-46).

Το πιο εύκολο έργο στους “16” το είχε η Ισπανία. Η “φούρια ρόχα” δυσκολεύτηκε μόνο ένα δεκάλεπτο (18-18), καθώς στη συνέχεια παρέσυρε στο διάβα της την Λετονία και την διέλυσε με 87-52, έχοντας ξεφύγει νωρίτερα ακόμα και με 42 πόντους διαφορά (82-40) στο 33′. Ο Σαντιάγκο Αλντάμα (19 πόντοι) ήταν ο κορυφαίος των Ισπανών, οι οποίοι μάζεψαν 16 ριμπάουντ παραπάνω (49-33) και πέτυχαν 34 πόντους από τα 22 λάθη των αντιπάλων τους. Ο Έβερτς Ράμζα (13 πόντοι) ήταν ο πρώτος σκόρερ της Λετονίας.

Στους “8” οι Ισπανοί σίγουρα δεν θα κάνουν περίπατο. Όχι κόντρα στην αθλητική Ρωσία, η οποία κυριάρχησε στα ριμπάουντ (56-39) και παρότι υπέπεσε σε 28 λάθη, επιβλήθηκε της Γερμανίας με 76-65, έχοντας κορυφαίους τους Ρουζέντσεβ (15 πόντοι), Γκαφούροβ (15 πόντοι, 8 ριμπάουντ). Οι Ρώσοι ξέφυγαν από το 15′ με διαφορά 18 πόντων (31-13) και παρότι είδαν την ομάδα του Πάτρικ Φέμερλινγκ να μειώνει μέχρι τον έναν στο 36′ (59-58), απάντησαν με επιμέρους 16-2 στα επόμενα τέσσερα λεπτά. Η Γερμανία τελείωσε το ματς με 1/18 τρίποντα, σούταρε συνολικά με ποσοστό 30,3% και είχε πρώτο σκόρερ τον Βάγκνερ (14 πόντοι).

Τέλος, στο βραδινό ματς η Σλοβενία ήταν η καλύτερη ομάδα και νίκησε την Ολλανδία 79-72, παρότι είδε στο 22′ μία διαφορά 21 πόντων (30-9 στο 14′) να εξανεμίζεται. Οι “οράνιε” ισοφάρισαν το σκορ 38-38 και έμοιαζαν έτοιμοι για μία εντυπωσιακή ανατροπή, ωστόσο οι Σλοβένοι συνήλθαν ξέφυγαν εκ νέου στο 29′ (56-46) και δεν ανησύχησαν ξανά, με τους Πρέπελιτς (15 πόντοι, 8 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Γκλας (15 πόντοι) και Σάμαρ (8 πόντοι, 10 ριμπάουντ, 8 ασίστ) να τους οδηγούν. Ο Τρίσταν Εναρούνα (21 πόντοι, 13 ριμπάουντ) και ο Γιανίκ Κραγκ (18 πόντοι, 8/8 δίποντα) ξεχώρισαν από την Ολλανδία.