Eurobasket U18: Σόκαραν τον Βόλο Βρετανοί και Ολλανδοί!

Η Μεγάλη Βρετανία το έκανε πάλι το θαύμα της! Όπως συνέβη μερικές ημέρες νωρίτερα στο Eurobasket Νέων, έτσι και στον Βόλο οι Βρετανοί νίκησαν εκ νέου την Σερβία 87-85 στην παράταση, διαπράττοντας την έκπληξη της 2ης αγωνιστικής στο Eurobasket Εφήβων (U18), αλλά και ολόκληρου του πρώτου διημέρου.

Σε ένα ματς με 15 αλλαγές προβαδίσματος, στο οποίο πάντως οι Σέρβοι είχαν σταθερά το προβάδισμα από το 15′ έως το 38′, οι Βρετανοί ήταν αυτοί που αποδείχθηκαν καλύτεροι στο τέλος, αφού κυριάρχησαν στα ριμπάουντ (69-54) και “έσβησαν” έτσι το 31,6% που είχαν εντός πεδιάς. Κι όλα αυτά ένα 24ωρο μετά το 61-102 της πρεμιέρας από την Τουρκία… Οι Ουντούγιε (22 πόντοι), Εβμπουόμουαν (18 πόντοι, 10 ριμπάουντ) και Σάλεϊμαν (17 πόντοι, 13 ριμπάουντ) ξεχώρισαν από την Μεγάλη Βρετανία, ενώ ο Αλεξέι Ποκουσέβσκι (12 πόντους, 10 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 5 κοψίματα) ήταν πάλι ο κορυφαίος της Σερβίας. Ο μοιραίος του ματς ήταν (δις) ο Πάζιν, που έχασε το τελευταίο σουτ (τρίποντο) τόσο στο τέλος του κανονικού αγώνα, όσο και στην παράταση.

Το άλλο αποτέλεσμα της ημέρας που προκάλεσε αίσθηση σημειώθηκε στον 4ο όμιλο, εκεί όπου η Ολλανδία διέλυσε την Κροατία 98-63! Οι “οράνιε” έκλεισαν την πρώτη περίοδο με σκορ 36-14 και δεν κοίταξαν ποτέ πίσω τους, πραγματοποιώντας έναν απροσδόκητο περίπατο, κατά τον οποίον προηγήθηκαν ακόμα και με 39 πόντους διαφορά, έχοντας 26 ασίστ, 29 πόντους από τα 29 λάθη των Κροατών και 15 κλεψίματα. Πρωταγωνιστές των Ολλανδών ήταν ο Εναρούνα (29 πόντοι), ο Μπέργκενς (18 πόντοι) και ο Βαν ντερ Βουρστ ντε Βρις (22 πόντοι, 12 ασίστ), ο οποίος είχε στην πρώτη περίοδο περισσότερους πόντους (16) απ’ όλους τους Κροάτες μαζί (14). Ο Ματέι Ρούνταν ήταν ο μόνος που έβαλε διψήφιο αριθμό πόντων (20) από τους απογοητευτικούς Κροάτες.

Η Τουρκία πήρε το γεμάτο σκαμπανεβάσματα ντέρμπι του 1ου ομίλου με την Γερμανία (62-54), έχοντας σε τρομερή μέρα τον Αλπερέν Σενγκιούν (28 πόντοι, 11/13 σουτ, 11 ριμπάουντ, 3 κλεψίματα). Η ομάδα του Ντερβίς Γκιουνέι προηγήθηκε νωρίς νωρίς με 15 πόντους διαφορά (25-10 στο 14′), αλλά είδε την πλάτη των Γερμανών με 37-43 στην λήξη της τρίτης περιόδου, πριν τελειώσει το ματς με επιμέρους 25-11 στο τελευταίο δεκάλεπτο. Στο μεταξύ, η Ισπανία κυριάρχησε ξανά. Η “φούρια ρόχα” δυσκολεύτηκε για περίπου ένα ημίχρονο με αντίπαλο την Φινλανδία, τελείωσε όμως το δεύτερο μισό της αναμέτρησης με επιμέρους σκορ 49-19 και την συνέτριψε (και αυτήν) 81-45! Οι Ισπανοί σάρωσαν τα ριμπάουντ (56-34), κράτησαν τους Φινλανδούς στο 25% εντός πεδιάς και προηγήθηκαν μέχρι και με 38 πόντους διαφορά στο τέταρτο δεκάλεπτο, με τον Ουσμάν Γκαρούμπα (18 πόντοι, 12 ριμπάουντ) να είναι ο πρώτος σκόρερ. Μόνο ο Πέρτου Μπλόμγκρεν είχε διψήφιο αριθμό πόντων (10) από την Φινλανδία.

Συναρπαστικό ήταν το άλλο ματς που έγινε για τον 3ο όμιλο, αυτόν της Ελλάδας, όπου η Σλοβενία νίκησε την Λετονία 73-71, κάνοντας ένα επιμέρους 11-2 στα τελευταία 2,5 λεπτά. Ο Ζίγκα Σάμαρ (20 πόντοι, 10 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 3 κλεψίματα) και ο Γκρέγκορ Γκλας (16 πόντοι) ήταν οι κορυφαίοι των Σλοβένων, σε ένα “κλειστό” ματς στο οποίο το προβάδισμα άλλαξε χέρια 16 φορές και καμία ομάδα δεν προηγήθηκε με διαφορά μεγαλύτερη από οκτώ πόντους. Στην αντίπερα όχθη, ο Κρίσταπς Κλιπς (18 πόντοι, 9 ριμπάουντ, 7 ασίστ, 3 κλεψίματα) ήταν πάλι ο κορυφαίος των Λετονών, οι οποίοι έχασαν για δεύτερο συνεχόμενο παιχνίδι το έδαφος κάτω από τα πόδια του στα τελευταία λεπτά, όπως και την Παρασκευή κόντρα στην ελληνική ομάδα.

Στον 2ο όμιλο η Λιθουανία ήταν πάλι απογοητευτική, παρότι προηγήθηκε 17-3 στο 9′. Η Ιταλία ανέκαμψε γρήγορα, προηγήθηκε για πρώτη φορά στο 13′ (18-21) και δεν έχασε ποτέ ξανά το προβάδισμα, ξεφεύγοντας ακόμα και με 14 πόντους διαφορά στο τέταρτο δεκάλεπτο. Ο Ντάβιντε Καζαρίν (13 πόντοι) ήταν ο πρώτος σκόρερ των Ιταλών, αλλά αποχώρησε τραυματίας 4’19” πριν από τη λήξη, ενώ ο Αζουόλα Τουμπέλις (15 πόντοι) ήταν πάλι ό,τι καλύτερο είχε να αντιπαρατάξει η κακή Λιθουανία.

Στον άλλον αγώνα το Μαυροβούνιο έκανε το 2/2 και εξασφάλισε παράλληλα την πρώτη θέση στον 2ο όμιλο. Η ομάδα του βρισκόταν συνεχώς μπροστά στο σκορ από το 10′ και μετά, ωστόσο δεν μπόρεσε να ξεφύγει ποτέ με μεγαλύτερη διαφορά από 11 πόντους. Οι αθλητικοί Ρώσοι πλησίασαν μέχρι τον έναν με 2’20” να απομένουν (75-74) και είχαν την ευκαιρία να κλέψουν και το ματς έχοντας την τελευταία επίθεση με 0,8” να απομένουν. Έκαναν όμως λάθος στην επαναφορά. Οι Τομάσεβιτς (22 πόντοι), Κλιάγιτς (22 πόντοι, 7 ασίστ) ήταν πάλι οι οδηγοί του Μαυροβουνίου, ενώ ο Ιβάν Μπελούσοβ (26 πόντοι, 6/13 τρίποντα) ξεχώρισε από την Ρωσία.