EUROLEAGUE: Ήττα στην παράταση για τον Παναθηναϊκό

seibutis_lietuvos-panathinaikosΜε τον Ρενάλντας Σεϊμπούτιτς να… “οπλίζει” (πέτυχε 19 πόντους, με 4/4 τρίποντα και το καθοριστικό τελευταίο καλάθι του ματς στα 5,5 δεύτερα), η Λιέτουβος Ρίτας μπήκε με το δεξί στην Euroleague, επικρατώντας στην παράταση του Παναθηναϊκού με 84-83. Οι “πράσινοι” προσπάθησαν να φύγουν με τη νίκη στις αποσκευές τους απ’ το Βίλνιους, αλλά τα σουτ των Ούκιτς και Φώτση (το tip in με το χρονόμετρο στο 0,4”) στο τέλος του έξτρα 5λέπτου, δεν είχαν την ανάλογη κατάληξη με το τρίποντο που ‘χε πετύχει ο Διαμαντίδης στα 18,8 δεύτερα πριν το τέλος της κανονικής διάρκειας, γράφοντας το 74-74 και στέλνοντας το ματς στην παράταση.
Ο Παναθηναϊκός αν και κυριάρχησε στον τομέα των ριμπάουντ (27-39) κι ήταν καλύτερος σε όλους σχεδόν τους τομείς (μόνο στα τρίποντα η Λιέτουβος είχε το… πάνω χέρι με 9/28, έναντι 7/27), ωστόσο δεν είχε το καθαρό μυαλό που απαιτούσε το ματς κι αυτό φανερώνουν και τα 13 λάθη, μερικά εκ των οποίων σε κρίσιμα σημεία της αναμέτρησης.
Το μεγάλο “διπλό” του “Ζοτς”
Η Φενέρμπαχτσέ είδε τον… εφιάλτη της ήττας να διαγράφεται μπροστά της στη Γερμανία (79-73 στο 31′), αλλά οι παίκτες του Ζέλικο Ομπράντοβιτς φρόντισαν στο χρόνο που απέμενε ν’ αλλάξουν τακτική και μ’ ένα επιμέρους 5-29 έφτασαν στη νίκη με 84-102!
Μεγάλη νίκη πέτυχε κι η Εφές (87-67 την Αρμάνι) με τον Κώστα Βασιλειάδη να είναι εξαιρετικός στα 26 λεπτά που αγωνίστηκε, πετυχαίνοντας 16 πόντους, μαζεύοντας 3 ριμπάουντ, ενώ πρόσθεσε στην στατιστική του και 3 κλεψίματα, αλλά και 4 ασίστ.