EUROLEAGUE: Α-ΠΑΠΠΑ απόδραση απ’ το Βελιγράδι!

nikos_pappas_erithros_asteras_panathinaikosΕδώ Παππάς, εκεί Παππάς να τη κι η νίκη για τον Παναθηναϊκό! Οι «πράσινοι» κατάφεραν ν’ αποδράσουν απ’ το Βελιγράδι και τη «Hala Pionir», νικώντας στην παράταση με 90-86 τον Ερυθρό Αστέρα. Μία νίκη που φέρει φαρδιά πλατιά την υπογραφή του Νίκου Παππά, ο οποίος πήρε απ’ το χέρι την ομάδα του, όταν εκείνη βρέθηκε στο -15 (48-33 στο 20’), αλλά και στο -14 (62-48 στα πρώτα λεπτά της 4ης περιόδου) και με προσωπικές ενέργειες σε άμυνα και επίθεση της έδωσε την αυτοπεποίθηση που χρειαζόταν για ν’ αλλάξει τη ροή του ματς. Στο πλευρό του άξιοι συμπαραστάτες σ’ αυτό το πολύτιμο «διπλό» στάθηκαν οι Ματσιούλις, Γκιστ και Μπράμος, με τον τελευταίο πάντως να χάνει τον Σιλμπ στο τέλος της κανονικής διάρκειας, επιτρέποντάς του να γράψει το 74-74 και να στείλει το παιχνίδι στο έξτρα πεντάλεπτο, εκεί που οι «πράσινοι» κατάφεραν με τα τρίποντα των Μπράμος και Ματσιούλις, αλλά και την εμπειρία τους να πάρουν τη νίκη (90-86).

Θετικό πρόσημο παίρνει κι ο Διαμαντίδης, παρότι στο μεγαλύτερο διάστημα του ματς έμοιαζε να ‘ναι… αλλού γι’ αλλού. Ο «3D», όμως «μίλησε» όταν έπρεπε και μάλιστα κόντρα στον κακό του εαυτό. Το τρίποντό του (το 2ο εύστοχο μετά από 9 προσπάθειες!) στο 38’ έφερε τον Παναθηναϊκό σε απόσταση αναπνοής (67-66) κι έκοψε για τα καλά τα πόδια των γηπεδούχων, που είχαν πιστέψει στη νίκη, κυρίως διότι τους το ‘χε επιτρέψει η ελληνική ομάδα με τον τρόπο που αγωνιζόταν. Με τα πολλά τρίποντα (στο πρώτο ημίχρονο), την κακή αυτοσυγκέντρωση και το άναρχο μπάσκετ που έπαιζε ο Παναθηναϊκός, ο Ερυθρός Αστέρας έμοιαζε έτοιμος να πανηγυρίσει με τους 7500 φίλους του στις εξέδρες μία μεγάλη νίκη.

Η είσοδος του Παππά, όμως ήταν καθοριστική, καθώς ο άσος του «τριφυλλιού» έκανε αυτό ακριβώς που έπρεπε να κάνουν οι συμπαίκτες του απ’ το ξεκίνημα του ματς. Πολλά drive και προσεκτικές προσπάθειες στην επίθεση και πάθος και δύναμη στα αμυντικά του καθήκοντα. Κι αυτά τα στοιχεία ήταν που αποδιοργάνωσαν την σερβική ομάδα, που ‘χε βρει λύσεις στα πρόσωπα των Κάτιτς, Σιλμπ, Σιμόνοβιτς και Μπλάζιτς και κατάφερνε να «πονοκεφαλιάζει» τον Παναθηναϊκό, που πάντως ήταν εκείνος που χαμογέλασε στο τέλος, αναγκάζοντας τους φίλους της γηπεδούχου ομάδας να τον… αποχαιρετήσουν με ελληνικές συνήθειες, δηλαδή τη ρίψη αντικειμένων στο παρκέ στο τέλος του ματς!

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 26-22, 48-33, 56-48, 74-74, 86-90
ΕΡΥΘΡΟΣ ΑΣΤΕΡΑΣ (Ράντονιτς): Μίτροβιτς 2, Λάζιτς, Μπλάζιτς 14(2), Σιμόνοβιτς 7(1), Μαριάνοβιτς 4, Ραντένοβιτς 10, Κάτιτς 12, Νέλσον 1, Τζένκινς 17(3), Σιλμπ 19(2).
ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Πεδουλάκης): Μπράμος 9(3), Κάρι, Μπατίστ 13, Φώτσης, Ούκιτς, Λάσμε 7, Μαυροκεφαλίδης 7, Διαμαντίδης 12(2), Γκιστ 2, Παππάς 24(2), Ματσιούλις 16(3)