EUROLEAGUE: Γλίτωσε το… έμφραγμα ο ψυχωμένος Παναθηναϊκός!

Βρέθηκε “αγκαλιά” με μία επιβλητική νίκη, αλλά και μία ανάσα από το… έμφραγμα! Ο Παναθηναϊκός έπαιξε με τη φωτιά, κόντρα στη Μακάμπι, δίχως στο τέλος (της παράτασης) να καεί. Οι “πράσινοι” νίκησαν με 83-75 την “ομάδα του λαού” σ΄ ένα παιχνίδι με άγρια ομορφιά και ανατροπές, αλλά και ένα ματς, όπου ο Σίγκλετον ξεδίπλωσε τις ικανότητές του. Κι ήταν ο ακρογωνιαίος λίθος της νίκης της ελληνικής ομάδας, με τους 26 πόντους του (τα 6 ριμπάουντ, τις 2 ασίστ) να είναι καθοριστικής σημασίας και να γέρνουν την πλάστιγγα όχι μόνο της νίκης, αλλά και της ψυχολογίας των “πρασίνων”.singleton_panathinaikos_maccabi

Η 4η νίκη για την ελληνική ομάδα στην διοργάνωση, βέβαια ήρθε με πολύ κόπο. Και με πολύ περισσότερο άγχος… Διότι ο Παναθηναϊκός κατάφερε να γκρεμίσει στο τέταρτο δεκάλεπτο του ματς, όλα όσα έχτιζε στα προηγούμενα δεκάλεπτα. Έχοντας επιβάλλει το ρυθμό του, βρίσκοντας λύσεις στο επιθετικό του παιχνίδι και με τον Σίγκλετον να κάνει πάρτι (και ατομικό ρεκόρ με τη φανέλα του τριφυλλιού) έδειχνε ότι θα ήταν το “αφεντικό” στο παρκέ. Ο Σίγκλετον έδινε το ρυθμό, οι Φώτσης και Μποχωρίδης συνέβαλαν σημαντικά στην πολύ καλή εικόνα που έδειχνε ο Παναθηναϊκός και η διαφορά στο σκορ άνοιγε με άνεση υπέρ της ελληνικής ομάδας, την ώρα που η Μακάμπι έδειχνε να έχει πολλά προβλήματα.

Το… μπλακ άουτ και η “επιστροφή”

Τόσο στο επιθετικό της παιχνίδι, όσο και κυρίως στον αμυντικό τομέα. Στο 24΄ το ταμπλό έγραφε 43-30, στο 28′ 52-38 κι όλα έδειχναν ότι ο Παναθηναϊκός θα πετύχαινε μία μεγάλη σε έκταση και συνάμα σημασίας νίκη. Όμως η Μακάμπι είχε αντίθετη άποψη. Δεν εγκατέλειψε τη μάχη. Πάλεψε κι εκμεταλλεύτηκε τις κακές επιλογές των παικτών του Τσάβι Πασκουάλ. Η Μακάμπι γύρισε για τα καλά στο ματς και μάλιστα προσπέρασε. Στο 38′ το ταμπλό έγραφε 64-67 και όλα έδειχναν ότι ο Παναθηναϊκός ήταν πολύ κοντά στο να χριστεί ιδανικός αυτόχειρας.

Οι άμυνες της ελληνικής ομάδας της επέτρεψαν να πετύχει την ισοφάριση (με το καλάθι του Γκιστ στα 10 δεύτερα πριν το τέλος) και το ματς οδηγήθηκε στην παράταση (67-67). Εκεί ο Παναθηναϊκός παρουσιάστηκε μεταμορφωμένος, “ψυχωμένος”. Τα περιφερειακά σουτ “σκότωσαν” τους ισραηλινούς, που έχασαν την επαφή με το σκορ. Το 67-67 έγινε 77-69 με τους Σίγκλετον, Γκιστ και Νίκολς να δίνουν στον Παναθηναϊκό το… φιλί της ζωής που έψαχνε η ελληνική ομάδα. Η νίκη με 83-75 ήρθε μετά κόπων και βασάνων για τον Παναθηναϊκό, κάνοντας μάλιστα τον διοικητικό ηγέτη του “τριφυλλιού” να τονίζει μετά το τέλος του ματς ότι “Σήμερα κρατάμε τη νίκη, θα πρέπει όλοι να μάθουμε να πολεμάμε μηδενός εξαιρουμένου”…

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 18-12, 35-28, 52-43, 67-67 (κ.α.), 83-75 (α’ παρ.).
ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Πασκουάλ): Σίνγκλετον 26 (3), Νίκολς 9 (1), Ρίβερς 6, Μποχωρίδης 6 (2), Φώτσης 2, Παππάς, Φελντέιν 4, Γκιστ 12 (2), Μπουρούσης 5, Καλάθης 13 (1)
ΜΑΚΑΜΠΙ ΤΕΛ ΑΒΙΒ (Χαντάρ): Γκάουντλοκ 14 (2), Ραντ 3 (1), Σίλεϊ 6, Σμιθ 11 (1), Γιβζόρι, Πνίνι 3 (1), Οχαγιόν 3 (1), Ουίμς 15 (2), Αλεξάντερ, Άιβερσον 8, Τσίρμπες 12

Πηγή φωτογραφίας: Βαγγέλης Στόλης / vaggelisstolis45@gmail.com