EUROLEAGUE: “Δραπέτευσε” ο Ολυμπιακός και “κλείδωσε” το πλεονέκτημα έδρας

Λένε ότι το “δις εξαμαρτείν ουκ ανδρός σοφού”… Ο Ολυμπιακός δεν “αμάρτησε” και πάλι όπως την περασμένη αγωνιστική κόντρα στη Γαλατάσαραϊ, αλλά “δραπέτευσε” από την Kombank Arena. Νίκησε με 66-64 στην παράταση (58-58 η κανονική διάρκεια του ματς) τον Ερυθρό Αστέρα και εξασφάλισε το πλεονέκτημα έδρας στα play off της Euroleague. Μία νίκη, την οποία οι “ερυθρόλευκοι” πανηγύρισαν, χάρη στο “πεταχτάρι” του Πρίντεζη, το πάθος του Αγραβάνη στα κρίσιμα σημεία και την ουσιαστική συνεισφορά του Παπανικολάου.

Θα πρέπει, όμως από αυτή τη νίκη να κρατήσουν πολλά αρνητικά στοιχεία, τα οποία εμφάνισαν στο παρκέ, ιδίως στο δεύτερο μισό του ματς και τα οποία λίγο έλειψε να τα “πληρώσει” ο Ολυμπιακός. “Μαύρες τρύπες” που είχαν δείξει στο παιχνίδι τους και στην αναμέτρηση με τη Γαλατάσαραϊ, αλλά δεν φάνηκε να τους γίνεται μάθημα εκείνη η ήττα. Παρότι, λοιπόν, οι Πειραιώτες στην Kombank Arena επέβαλλαν το ρυθμό τους στο πρώτο ημίχρονο του ματς με τον Ερυθρό Αστέρα και προηγήθηκαν δύο φορές με +13, δεν συνέχισαν στο ίδιο τέμπο. Χαλάρωσαν την άμυνά τους και έδωσαν στους γηπεδούχους τα ηνία του αγώνα.

Η… ανατροπή και ο Αγραβάνης

Ο Ερυθρός Αστέρας “ροκάνισε” το -13 και πλησίασε στο 28-32, αναγκάζοντας τον Γιάννη Σφαιρόπουλο να ζητήσει τάιμ άουτ. Κίνηση που φάνηκε να αποδίδει καρπούς, αλλά πρόσκαιρα… Το 28-39 έδωσε “ανάσα” στον Ολυμπιακό, όμως ήταν μικρής διάρκειας. Οι γηπεδούχοι είχαν βρει τα πατήματά τους και με ένα επιμέρους 11-0 ισορρόπησαν και με το παραπάνω το ματς. Προηγήθηκαν με 43-42 και συνεχίζοντας το “σφυροκόπημά” τους, βρέθηκαν και στο 50-42 (στο 33′)!

Σ’ εκείνο το χρονικό σημείο ο Δημήτρης Αγραβάνης ήρθε για να σώσει την κατάσταση! Με δικούς του πόντους και με το πάθος του επανέφερε τον Ολυμπιακό (53-53) και του επέτρεψε να διεκδικήσει τη νίκη. Την οποία λίγο έλειψε να πάρει η ελληνική ομάδα στο τέλος της κανονικής διάρκειας, αλλά το τρίποντο του Μάντζαρη δεν βρήκε στόχο, το 58-58 έμεινε αναλλοίωτο και το παιχνίδι πήγε στην παράταση.

Με το… πεταχτάρι όπως στην Πόλη το 2012

Στο έξτρα πεντάλεπτο ήταν εμφανής η κούραση των παικτών, αλλά και το πάθος για τη νίκη. Με συνεχείς εναλλαγές στο σκορ, με μεγάλες φάσεις, με λάθη εκατέρωθεν, ήταν φανερό ότι ο νικητής θα έβγαινε από τις λεπτομέρειες. Και μία από αυτές διασαφηνίστηκε μέσω του instant replay που έδωσε τη δυνατότητα στους δύο διαιτητές να κρίνουν στα 20 δεύτερα πριν το τέλος του έξτρα 5λέπτου, ποιος θα είχε την κατοχή. Με το σκορ στο 64-64, ο Γκούντουριτς έκανε διείσδυση, ο Παπαπέτρου έπαιξε καλή άμυνα, η μπάλα βγήκε εκτός και οι διαιτητές με τη χρήση του instant replay απεφάνθησαν: η κατοχή ήταν για τον Ολυμπιακό, που είχε το χρόνο να πετύχει την απόδραση.

Ο Γκριν “ταλαιπώρησε” την άμυνα του Ερυθρού Αστέρα και στα 3 δεύτερα έδωσε ασίστ στον Πρίντεζη, που με ένα… “πεταχτάρι” σαν εκείνο που είχε πετύχει στην Πόλη το 2012, έγραψε το 64-66 και έδωσε τη μεγάλη νίκη στον Ολυμπιακό. Ο Τζένκινς προσπάθησε με μακρινό σουτ να αλλάξει τα δεδομένα, όμως η… ιστορία έγραψε το τελικό 64-66, με το οποίο ο Ολυμπιακός “κλείδωσε” την 3η θέση και μαζί το πλεονέκτημα έδρας στα play off.

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 9-17, 17-30, 43-42, 58-58 (κ.α.), 64-66

ΕΡΥΘΡΟΣ ΑΣΤΕΡΑΣ (Ράντονιτς): Ουόλτερς 7 (1), Τόμπσον 1, Ντάνγκουμπιτς 5 (1), Μίτροβιτς 1, Λάζιτς 2, Σιμόνοβιτς 9 (1), Τζένκινς 13 (1), Γκούντουριτς 14 (3), Κούζμιτς 8, Μπιέλιτσα 4.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Σφαιρόπουλος): Γκριν 8, Μπίρτς 2, Γιάνγκ 1, Παπαπέτρου, Σπανούλης, Ουότερς 2, Αγραβάνης 16 (3), Μιλουτίνοφ, Πρίντεζης 15 (2), Παπανικολάου 17 (2), Μάντζαρης 5 (1).