EUROLEAGUE-TOP 16: Κλώτσησε την ευκαιρία ο Παναθηναϊκός…

kinsey_crvena_zvezda_panathinaikosΕίχε την ευκαιρία για να “αγκαλιάσει” το πλεονέκτημα έδρας στα play off της Euroleague ο Παναθηναϊκός, αλλά την κλώτσησε! Στο παρκέ της “φλεγόμενης” Κόμπανκ Αρένα οι παίκτες του Σάσα Τζόρτζεβιτς έδειξαν να χάνουν τον… προσανατολισμό τους στο τρίτο δεκάλεπτο, ήταν απελπιστικά άστοχοι από τα 6.75 (4/22), έκαναν 17 λάθη κι έδωσαν τη δυνατότητα στον Ερυθρό Αστέρα να πάρει τη νίκη (69-67) και μαζί το… πάνω χέρι στις μεταξύ τους μάχες. Διότι οι Σέρβοι έχουν νικήσει δύο φορές την ελληνική ομάδα, που πλέον ψάχνει μία μεγάλη νίκη στο ΟΑΚΑ την επόμενη αγωνιστική (17/3) κόντρα στην Λοκομοτίβ Κουμπάν του Γιώργου Μπαρτζώκα.

Το τρίτο 10λεπτο της αναμέτρησης αποδείχθηκε καθοριστικό για την έκβαση του ματς. Ο Παναθηναϊκός είχε καταφέρει στο πρώτο μισό της αναμέτρησης να φέρει το παιχνίδι στο δικό του ρυθμό και παρά τα λάθη του και τις επιπόλαιες ενέργειές του κατάφερνε χάρη στην πολύ δυνατή άμυνά του να έχει το πάνω χέρι. Βρέθηκε να προηγείται με 9-16 και 16-25, ξέφυγε με 18-25 στο 18′ (παίζοντας πολύ με τη μπάλα κοντά στο καλάθι, 11/16 είχε στο “ζωγραφιστό”), όμως το ημίχρονο τον βρήκε να έχει προβάδισμα μόλις ενός τριπόντου (28-31) απόρροια των λαθών του.

Η έλλειψη συγκέντρωσης των παικτών του Παναθηναϊκού αποδείχθηκε καταστροφική για την ελληνική ομάδα στο τρίτο 10λεπτο, με τον Ερυθρό Αστέρα να τρέχει σ΄ αυτό ένα επιμέρους 25-11, παίζοντας εντυπωσιακά. Με 9/11 δίποντα οι Σέρβοι(είχαν 3/10 στα δύο πρώτα 10λεπτα!!!) κι εκμεταλλευόμενοι την… ανυπαρξία του “τριφυλλιού” (οι “πράσινοι” έμοιαζε σα να είχαν μείνει στα αποδυτήρια και να βγήκαν στο παρκέ μόνο οι… φανέλες τους!) έβαλαν τις βάσεις της νίκης. Με την ψυχολογία στο πλευρό τους, τον κόσμο τους να τους “σπρώχνει” προς τη νίκη και το ταμπλό να γράφει 55-48, το παιχνίδι έμοιαζε χαμένο για τον Παναθηναϊκό. Που όμως βρήκε στο πρόσωπο του Γουίλιαμς τον παίκτη που μπορούσε να “κουβαλήσει” τον Παναθηναϊκό επιθετικά. Οι “πράσινοι” επέστρεψαν από την… κόλαση, χάρη στην άμυνά τους και τον Γουίλιαμς, έφεραν το ματς στην κόψη του ξυραφιού (64-63 στο 39.30΄΄), αλλά η συνέχεια δεν είχε… happy end για την ελληνική ομάδα. Το φάουλ του Γουίλιαμς για να σταματήσει το χρόνο ήταν το 5ο του, ο Καλάθης δεν ήταν ψύχραιμος από τη γραμμή των βολών και το γκολ-φάουλ στον Μίλερ (που έγραψε το 69-64) έβαλε ουσιαστικά “ταφόπλακα” στις ελπίδες της ολικής ανατροπής που έψαχνε ο Παναθηναϊκός. Το τρίποντο του Πάβλοβιτς δεν μπορούσε ν΄ αλλάξει τα δεδομένα, παρά μόνο το τελικό σκορ (69-67), που επέτρεψε στον Ερυθρό Αστέρα και στους περίπου 18000 φίλους του τη δυνατότητα να πανηγυρίσουν με την ψυχή τους τη μεγάλη αυτή νίκη…

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 10-18, 28-31, 53-42, 69-67

ΕΡΥΘΡΟΣ ΑΣΤΕΡΑΣ (Ράντονιτς): Κίνσεϊ 19 (1), Ντάνγκουμπιτς 9 (1), Λάζιτς 2, Μίσιτς 6, Σιμόνοβιτς 2, Γκούντουριτς 2, Γιόβιτς 4, Μίλερ 16 (1), Τσίρμπες 6, Στίματς 3.
ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Τζόρτζεβιτς): Χέινς 5 (1), Πάβλοβιτς 7 (1), Γιάνκοβιτς, Φώτσης, Ραντούλιτσα 11 (7 ριμπ.), Φελντέιν 4, Διαμαντίδης, Γκιστ 9 (1), Καλάθης 5 (2/10 σουτ), Κούζμιτς 5, Ουίλιαμς 17 (1), Χάντερ 4.

– Πριν το πρώτο τζάμπολ της αναμέτρησης κρατήθηκε ενός λεπτού σιγή στη μνήμο δημοφιλούς Σέρβου ηθοποιού, που ήταν και οπαδός του Ερυθρού Αστέρα.