campara u17

Έστω και δύσκολα η Βοσνία βρήκε τον τρόπο να νικήσει την Κίνα 88-84 και να κατακτήσει την ένατη θέση του Παγκοσμίου Πρωταθλήματος U17. Ο Τζανάν Μούσα σταμάτησε στους 33 πόντους και ο Σάνι Τσαμπάρα πρόσθεσε άλλους 19 για την πρωταθλήτρια Ευρώπης σε επίπεδο Παίδων, η οποία είχε το προβάδισμα σχεδόν σε όλο το ματς, μέχρι που είδε την Κίνα να ροκανίζει μία διαφορά 17 πόντων στο δεύτερο ημίχρονο και να περνάει μπροστά στο σκορ. Στην τέταρτη περίοδο πάντως «καθάρισε» ο Τζανάν Μούσα για τους Βόσνιους. Ο πρώτος σκόρερ του τουρνουά πέτυχε 17 από τους 33 πόντους του στα τελευταία 10 λεπτά και δεν επέτρεψε στους Κινέζους να ολοκληρώσουν την ανατροπή.

Έστω και την τελευταία ημέρα, η Δομινικανή Δημοκρατία έδειξε κάποια θετικά δείγματα γραφής. Και δεν χρειάστηκε καν τους δύο καλύτερους παίκτες της, τον Μιραμπό και τον Φρινκ, οι οποίοι δεν αγωνίστηκαν στη νίκη επί της Φινλανδία με 65-56, η οποία χάρισε στη χώρα της Λατινικής Αμερικής την 11η θέση στο τουρνουά. Η Δομινικανή Δημοκρατία ανέτρεψε μάλιστα και διαφορά 14 πόντων για να φτάσει στη νίκη απέναντι στους πολύ κακούς Φινλανδούς, που υπέπεσαν σε 23 λάθη.

“Καθάρισε” πάλι ο Λόπες για την Αργεντινή

Η Αργεντινή ήταν απογοητευτική σε όλο το τουρνουά, τουλάχιστον όμως το έκλεισε με δύο νίκες. Είχε επίσης και έναν παίκτη που ξεχώρισε: τον Λαουτάρο Λόπες. Στον αγώνα για τις θέσεις 13-14 η Αργεντινή επιβλήθηκε πολύ δύσκολα με 67-64 της Κινεζικής Ταϊπέι, η οποία ήταν καλύτερη στη μεγαλύτερη διάρκεια και προηγήθηκε μάλιστα argentinaμε 64-59 στο 36’. Από εκεί και πέρα όμως δεν σκόραρε ξανά, την ίδια ώρα που ο Λόπες αναλάμβανε πάλι δράση, πετυχαίνοντας τους τελευταίους οκτώ πόντους των «γκαούτσος».

Το Μάλι επικράτησε πολύ εύκολα της Αιγύπτου με 61-38 και απέφυγε την τελευταία θέση, στο μάλλον χειρότερο παιχνίδι του τουρνουά. Οι δύο ομάδες έχασαν μαζί… 100 σουτ, είχαν 9/26 ελεύθερες βολές, 4/34 τρίποντα και ουσιαστικά τη διαφορά την έκαναν τα 23 λάθη των Αιγύπτιων, οι οποίοι έμειναν από νωρίς πίσω στο σκορ και έβαλαν μαζί 16 πόντους στη δεύτερη και στην τρίτη περίοδο.